Автор Тема: Всичко за осветлението на аквариума  (Прочетено 162984 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Публикации: 716
  • Нас. място: софия
  • Огнян Пеев
Всичко за осветлението на аквариума
« : неделя, 21 декември 2008 г., 11:32 ч. »
Моля да ме извините - тази тема трябваше да се появи отдавна. Нещо се разсеях в началото и пропуснах, но някои от вас ме подсетиха - наложи се да отговарям на въпроси в лични съобщения. Не че има нещо лошо, но често тези въпроси/отговори са полезни и за останалите, така че можете да питате и тук. Освен това тук може да споделят опит и други колеги... човек винаги може да научи нещо ново или да "открадне" някоя полезна идея.
И така - питайте, не се стеснявайте.
Виолета
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Колеги,купих я вчера и когато я пробвах в магазина ми се видя добра.Ще пусна линк с параметри да може да ви ориентирам.http://www.osram.com/_global/pdf/Professional/General_Lighting/Fluorescent_lamps/103S012GB_DB_NATURA.pdfВъпроса ми е дали е подходяща като цветова температура.А,иначе според мен доста добре "стопля" цветовете.
Семейният живот така закалява мъжа, че той престава да се бои от задгробния.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
Отг: Всичко за осветлението на аквариума
« Отговор #1 : неделя, 04 януари 2009 г., 23:07 ч. »
Така, сега по въпроса за тази лампа. Спектралната характеристика е много добре, има пик в синята част на спектъра, а червеното е добре наситено - благоприятно за растенията. По една случайност в първия работен ден след празниците имам среща във фирма, дистрибутор на Осрам, и ще разпитам подробно за цветна температура, коефициент на цветопредаване и пр. Всъщност затова и чак сега отговарям.
Предполагам, че ще я ползваш в комбинация с нещо друго, комбинациите винаги са за препоръчване.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Публикации: 716
  • Нас. място: софия
  • Огнян Пеев
« Отговор #2 : понеделник, 05 януари 2009 г., 20:59 ч. »
Благодаря,когато видях,че има пикове в червения и синия спектър разбрах,че става.
Но цвета и е малко  "warm".
А,иначе я ползвам с "БРИЛЯНТ" и "ПЛАНТ КОЛОР"-на "СЕРА" и "АКВАРЕЛЕ"-на"ФИЛИПС".
Семейният живот така закалява мъжа, че той престава да се бои от задгробния.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #3 : вторник, 06 януари 2009 г., 21:59 ч. »
Цветна температура 3500К, определено "топла" лампа. Не можаха да ми отговорят нищо за коефициент на цветопредаване. Вероятно прави цветовете на рибите по-ярки. Мисля, че си направил добра комбинация.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен humanus

• Активен потребител
  • Публикации: 34
« Отговор #4 : четвъртък, 23 април 2009 г., 20:29 ч. »
Приятели, ще оборудвам аквариум с размери 140/50/50.  Смятам да го направя с богата растителност и да отглеждам десетина дискуса. Много Ви моля,дайте ми изпитана комбинация от осветителни тела за много богата растителност. Толкова богата,че да я подстригвам и да я подарявам на приятели !!!
С Уважение: Васил Лупанов
Пещера

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #5 : четвъртък, 23 април 2009 г., 21:00 ч. »
Много богата растителност се постига с осветление, но не само. Трябва торене, трябва и CO2 в общия случай. И трябва равновесие между трите фактора, т.е. да се установи например какво количество торове е нужно за аквариума при определеното осветление.
Смятам, че 4 или 5 лампи Т8 36 W ще са достатъчни, макар че в тази ширина ще се съберат и 6. Ако трябваше аз да избирам, щях да сложа 4 лампи, комбинация Philips Aquarelle, Sylvania Grolux, Philips/Osram 865/965 и Philips/Osram 840. Тази комбинация е изпитана и според мен е напълно достатъчна за добро развитие на растения на такава площ. Писал си за осветителни тела... осветителните тела са друго нещо, но си мисля, че имаш предвид точно комбинация от луминесцентни лампи. 36 ватовата лампа с дълга 120 см, т.е. в двата края ще имаш малко по-тъмни участъци, което можеш да избегнеш, като леко ги разместиш шахматно.
Друго, което искам да ти кажа - няма връзка с осветлението - 350 л аквариум, реални вероятно около 320, не е достатъчен за 10 дискуса. В този аквариум ще могат да живеят 5-6 риби, не повече.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен humanus

• Активен потребител
« Отговор #6 : петък, 24 април 2009 г., 19:46 ч. »
Благодаря Ви много Виолета ! Отговора е професионелен. В действителност имах предвид лампи,а не осветителни тела. Ще принтирам написаното от Вас и ще започна да търся лампите препоръчани от Вас. 
С Уважение: Д-р Васил Лупанов. Гр.Пещера Аз съм лекар. Ако мога да Ви помогна с консултация бих го направил с удоволствие.  0887 214 829

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #7 : събота, 25 април 2009 г., 15:37 ч. »
Сега ще си призная пред всички - почувствах се неловко.
Благодаря за признанието, докторе, аз наистина съм в професията, занимавам се с осветление, а и поне от 4 години с аквариумно.
Тук, в този форум, сме като едно голямо семейство, повечето се познаваме. Аз лично с много хора първо се запознах виртуално, а с доста сме се срещали и лично.
Понеже ни събира едно общо хоби, понеже всички тук сме пленени от късчето воден свят, което сме създали в домовете си или на работното си място, няма как да не се чувстваме близки един с друг. Споделяме проблеми, помагаме си, радваме се всички на нечий нов аквариум или нови обитатели, разменяме техника, растения, риби, понякога просто си говорим... ние сме приятели. Затова искам да помоля - нека тук оставим официалния тон, ако, разбира се, нямате нищо против. Нека бъдем приятели, присъединете се към нас, мисля, че друга регистрация от Пещера тук няма. Не казвам, че други лекари няма, защото познавам поне един такъв. :)
Радвам се от името на екипа да поздравя с добре дошъл при нас д-р Лупанов, ако ми позволи - Васко Лупанов. Ние прекарваме доста време тук, ще се радваме и на неговата компания!
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #8 : събота, 25 април 2009 г., 15:45 ч. »
Аууууу, не бях виждал Вили така развълнувана!
Докторе, Вили, не ме карайте и аз да се чувствам неловко, моля ви! Минете на "ти" и дайте да си ровим в стъклениците "по-отблизо", ако ме разбирате какво искам да кажа!
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #9 : събота, 25 април 2009 г., 15:49 ч. »
Ти трай сега... :)
Аз тук зарибявам нов съфорумник, ти - на всяка манджа мерудия!
Ще играе бърсалката!
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #10 : събота, 25 април 2009 г., 15:59 ч. »
Въх, че си зла!
Ще си мълча, но само при едно условие - ако имам нужда от квалифицирана помощ, ще ме препоръчаш, нали?
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен humanus

• Активен потребител
« Отговор #11 : събота, 25 април 2009 г., 17:37 ч. »
Вили,разбира се,че съм съгласен да оставим настрана официалния тон на разговор. Също съм съгласен да сме приятели всички тук във форума !!!  За сега това е. Търся препоръчаните лампи.

Неактивен Pecata

• Активен потребител
  • Публикации: 58
    • AquaMakerBg
« Отговор #12 : неделя, 26 април 2009 г., 17:40 ч. »
мисля, че друга регистрация от Пещера тук няма

Това е така,защото не знаеш,че и аз съм от Пещера. :beer:

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #13 : неделя, 26 април 2009 г., 20:59 ч. »
Не знаех, Пеца, маскирал си се в София.  :)  :drinks:
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен humanus

• Активен потребител
« Отговор #14 : неделя, 26 април 2009 г., 22:11 ч. »
Вили,можеш ли да ми препоръчаш фирма която да ми направи капака с всички изисквания на акваристиката. Предварително ти благодаря !!! Желая ти успешна седмица ! С Уважение: Васил

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.