Автор Тема: Вашето мнение за химичния състав на водата ми  (Прочетено 1563 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен famoza7

• Активен потребител
  • Публикации: 48
Вашето мнение за химичния състав на водата ми
« : понеделник, 03 август 2009 г., 21:03 ч. »
 Здравейте отново !  :-[
     Преди време ви споделих за новия ми аквариум с воден обем то 180 литра.Не искам много да се задълбочавам в обяснения,просто казано аквариума се развива според мен перфектно.Разтенята станаха прекрасни (със съвета на Вили за осветлението) водата ми е кристално чиста и т.н. Та идва и ред на моито въпросче относно стоиностите на водата.Купих си тестове за (PH)и(KH).Твърдостта на водата ми ворира в границите ph7.0-8.0 а KH ми е точно 3.0 Според една таблица за изчисление на въглероден двуокис параметрите на CO2 са много ниски под 10ppm.А там ми пише,че трябва да влезна в границите 10-25ppm.Но нещо не става явно параметрите на PH-то са много високи а пък KH-то е много слабо.Пробвах да сваля PH-то с препарат на фирмата "Сера" но ефекта е много кратък около два дена го поддържам наPH-7,0 и след това пак се покачва.Пробвах и да повиша нивото на CO2 но PH-то си седи в високи граници.
  Досега не ме интересуваше какви са параметрите за  аквариумната вада.Доката не се зачетох  в една статия  за акваристика в която ми направи впечетление,че моята вода не е с добри показатели и даже е предпоставка за развитие на водорастли.А от водорастли ме е страх страшно много.Като знам едно време с стария аквариум колко ядове съм брал направо се плаша  :noti: Просто ката разбрах за това останах потресен и за това ВИ МОЛЯ за съдеиствие  :( :( :( Каже те ми къде съм направил беля  :eyes: И имали някаква рецепта за понижаване на PH-то.А както ви казах преди време бях дал ето тази информащия,каято е актуална и днес      http://www.aquaportal.bg/forum/index.php/topic,1300.0.html             
                    Благодаря Ви предварително за съдеиствието  :-[ :-[

Неактивен stefan

• Активен потребител
  • Публикации: 44
  • Нас. място: София
Отг: Вашето мнение за химичния състав на водата ми
« Отговор #1 : понеделник, 03 август 2009 г., 21:53 ч. »
Не става ясно как си опитал да повишиш СО2, но явно не си успял. При мен беше същото, но подаваният газ или по-точно разтварянето му /чрез реактор/ беше недостатъчно. Когато се сдобих с подходящото оборудване ph бързо си дойде на мястото. А при тази твърдост няма да е трудно...

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Нас. място: София
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #2 : понеделник, 03 август 2009 г., 22:15 ч. »
Просто е: при подаване на СО2 и разтварянето му се повишава киселинността на водата, т.е. пада pH-то. Другите методи не правят това, което трябва. То по тази логика и оцет можеш да сложиш, ама не е това целта, нали? ;)

Между другото pH между 7 и 8 не е толкова зле. Софийската вода е с pH=7 (неутрално).

Наличието на много растения също вдига (по-точно стабилизира) pH-то.

Неактивен Cecil Wormsborough

• Активен потребител
  • Публикации: 185
« Отговор #3 : вторник, 04 август 2009 г., 09:49 ч. »
Да де, ма на софийската вода Кн-то е около 1.Съответно много по-лесно се подкиселява.А огромна част от рибите и растенията във "вашите"  :P аквариуми идват от среда с ниско до неутрално Рн (Боби да не се обажда)
А проблемът с малките космати животинки, заклещени в ъгъла, е, че понякога, макар и рядко,някое от тях се оказва мангуста.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.