AQUAPORTAL.BG - акваристика, аквариумни рибки, аквариумни растения и всичко останало!
Аквариуми => Градинско езерце => Темата е започната от: oriocenter на сряда, 07 март 2012 г., 16:11 ч.
-
Здравейте ,
от няколко месеца открих случайно покрай завръщането ми към акваристиката този сайт и форума и съм възхитен от качеството и обема на информацията, която откривам.
Името ми е Любо, живея във В. Търново, бизнеса ми е в Габрово, съответно в Габрово са и аквариумите ми и езерцето, защото преди около 11-12 години жена ми поиска да махна аквариума с дискусите от апартамента-"много се изпарявала водата и миришело" .
Започвам темата за да съживя интереса към езерцата поради задаващата се пролет и да предизвикам интереса и на онези от нас, които нямат възможност да си изкопаят езеро.На снимката е миналогодишния ми опит за езеро от детски басейн-има ги във всички големи хипермаркети, складове и магазини за детски играчки. Цените не са високи и може да се използва няколко години. Най-сполучливи са тези без надуваеми странични стени, защото понякога някой от надуваемите пръстени на стените се пука и височината / обема / им намалява-съответно водата си заминава.
Обитателите са 14 златни, 20 черни телескопа и едно кои, което доста порасна и предстои евентуална размяна.
Растения: роголисник, водни лилии, отскоро воден зюмбюл и салвиния.
Филтрация: помпа-фонтан за езеро-предстои подмяна този сезон поради недостатъчна филтърна медия.
Размер: по памет 320 х 35 см.
Облицовката е само с естетична цел. при мен е с павета, но може да се направи от всякакви подходящи камъни, според вкуса и възможностите.
На разположение съм запрепоръки и въпроси ако имате интерес.
-
Супер се е получило. Проблема с алгите има ли го при теб и как се справяш?
-
Зимата всичката тази риба в езерото ли остава, или имаш и съдове на закрито, където ги прибираш?
Много ми е интересно, макар и да нямам възможност за езеро.
-
супер е....браво колега,вярно зимно време прибираш ли ги някъде?хаха да спретна и аз едно такова в двора за арованките ми :)
-
Интересно се е получило. Чувал съм ,че имало някакви филтри с UW за градински езерца за алгите. Може да се поразровиш евентуално. :) Написал си , че имаш и аквариуми? Ще видим ли нещо от тях?
-
Цецо /дано не звуча фамилиарно, но чета из форума и мисля, че знам имената на доста хора/,
проблема с алгите си го има, но след като прочетох малко по темата за зелената вода предпочетох да не се задълбавам в борбата - филтъра ми е с малко медия и това лято ще търся друго решение, а и дълбочината не е голяма, пък и рибите се чустват добре, дори няколко дни да ме няма-пак са с пълни търбухчета.
-
Райан,
рибките сега са в аквариум.Миналата година зимуваха в едно по-малко басейнче в неотоплена стая, но тази година предпочетох да презимуват в аквариум.
-
Бандит,
в Метро имаше много изгодни басейни-даста по-големи и по-високи с филтър, който може да се замени и да се ползват отворите и маркучите. Лятото ако се сложи и як нагревател, за дозагрява нощем или при лошо време можеш да си го ползваш от май до септември.
-
Колега Ънсиин,
мисля за сега да не слагам УВ лампа, чета различни неща-че постоянното й ползване изнежва рибките, тъй като се трепят и полезни микроорганизми освен алгите.
Аквариумите ми сега не са за показване-рибена чорба-в два зимуват черни телескопи и комети заедно с хелери, коридораси, анциструси и скаларии/ въпреки, че много колеги го смятат за несъвместимо/.Имам и едно кои, зимуващо само в аквариум, защото вече порасна около20-25 см. и вероятно ще го разменям-ще му е тясно в това езерце.
Вероятно след около месец ще снимам и ще покажа аквариумите си- те са 4 по около 55-60л., но не са нищо особено.
Имам и планове за по-голям, но ...
-
Като го гледам е под навес, което значи , че не го вали дъжда , но не е ясно колко го напича слънцето , когато има такова разбира се. :) Та мисълта ми е няма ли някакви препарати за избистряне и за намаляване на алгите? Тези за аквариумите дали няма да вършат работа? То ще трябва да купуваш по една кофа ако решиш да третираш , струва ми се. :swim:
-
Колега unseen,
езерцето нарочно е под навес, за да не се нагрява целодневно от слънцето и при проливен дъжд да не прелее . Под навес зеленясването е по-малко поради два фактора-по-малко директна слънчева светлина и цъвтеж на водата след влизане на дъждовна вода. За избистряне има препарати, това лято ще ги пробвам.
Слагам още две снимки на златните телескопи-в езерцето и в аквариум за презимуване.
Поздрави!
-
И нашето езеро на село зеленяса в началото, но след това водата сама се оправи. Даже няма и филтрация а само един пауърхед, който качва водата нагоре по една камара от камъни и се стича като водопадче. Когато се изпари повечко вода, веднъж в месеца, просто слага маркуча от помпата в езерото и отпушвам в единия карай да излиза водата. После, по някое време запушвам пак дупката и спирам помпата Така хем е сменям малко с нова , хем го допълвам до горе.
Това, може би е най примитивният начин за езеро, но мен ме устройва. Просто никой не се занимава с него. :crazy: И е пълно с лилии и риби.
-
Колега Костур,
твоя вариант на филтрация с водопад с камъни е добър и ще го пробвам вероятно това лято.
-
То май нищо не филтрирам ама..... :grin:
Ще пусна една снимка по късно.
-
За филтрация няма да филтрира,само ще обогатява водата с кислород :ok:
-
Пускам само една, за да не ти цапам профила. Другите снимки ги качих в моят.
В момента на снимката , пауърхеда се е позадръстил , много му е паднал дебита и почти не тече, но горе долу си го представяш. :grin:
(http://i39.tinypic.com/6qw8q0.jpg)
-
Колега Ънсиин,
мисля за сега да не слагам УВ лампа, чета различни неща-че постоянното й ползване изнежва рибките, тъй като се трепят и полезни микроорганизми освен алгите....
Когато УВ-лампите се използват в по-големи обеми като градински езерца, те нямат бактерицидно действие. Една 15-ватова УВ лампа е напълно достатъчна да унищожи алгите в езеро с обем 20-25 м3., но същата лампа няма да може да унищожи бактериите в този обем. Дозата облъчване, която убива водораслите е много по-малка от дозата, която е необходима за да убие бактериите.
-
Райко,
благодаря за информацията.Мислиш ли обаче, че в толкова малък обем като това езерце УВ лампата няма да прецака бактериите?Вие ползвате ли УВ във вашите басейни за отглеждане?
-
Това са кометите, които смятам да сложа в езерцето като се стопли.Според мен ще са по-активни от терескопите, които като се налапат / а те постоянно си се хранят / с пълните кореми и тройните опашки не си дават много зор и движейки се бавно не ме кефят достатъчно. Обикновените комети сега в аквариува са като барбуси-движат се бързо и постоанно-не мога да ги снимам на фокус. Е... аз съм си и скапан фотограф, пък и повечето снимки са с телефон и качеството много куца, но ви ги показвам, защото докато се наканя да снимам с фотоапарат ща дойде лятото...
-
Райко,
благодаря за информацията.Мислиш ли обаче, че в толкова малък обем като това езерце УВ лампата няма да прецака бактериите?Вие ползвате ли УВ във вашите басейни за отглеждане?
Басейна, който използваш е с размерите на по-голям аквариум и наистина УВ лампата най-вероятно ще унищожи бактериите в него. В някои от моите басейни използвам УВ лампи. При цъфтеж на водата водораслите през деня фотосинтезират и отделят кислород. През ноща процеса е обратен- те дишат и консумират кислород. Когато басейна е пренаселен е възможно рибите да се задушат през ноща. Когато става дума за градинско езеро, това е слабо вероятно да се случи и използването на УВ лампите е най-вече поради естетически причини. Водата става кристално бистра:
My goldfish (http://www.youtube.com/watch?v=bvjldvYo06w#)
-
Ще ме извините, но качвам едни езерца, за които си спомних току-що - може би най-красивите градини, езера и парк - на двореца Версай, където Луи ХVІ е наредил да му сътворят едно великолепие.Вярно, че загробвайки Франция и народа си, обаче неземната красота е факт. Снимките съм ги правил лятото от втория етаж на двореца, отгоре не изглежда така огромно, както е в действителност, отдолу всичко е доста по-величествено.
Слагам и една моя снимка пред самия дворец не за да ви дразня, а за да придобиете представа за разкоша , който е сътворен все едно не от човешка ръка. До големите езера се возихме с електромобил, защото парка е огромен.
Пожелавам на всички да имат възможността да отидат до Париж и да разгледат Версай и Лувъра!
-
Здравейте колеги и аз ще стартирам едно старо езерце тази година и исках да ви попитам тъй като е по средата на двора и няма никаква сянка ще има ли проблем с летните температури (езерото е около 1.5 м дълбоко и е някъде към 20 квадратни метра)
Поздрави!
-
Добре е да измислиш нещо да "залесиш" около него!
Нещо, като това да се получи. :D
-
Да, не е лошо да има шарена сянка, ако е обаче по-дълбоко, не му пречи и да е изцяло на слънце.
-
Ами дълбок е колега към 1.5 м!
:drinks:
-
Според мен не би трябвало да имаш проблеми, не е лошо обаче поне една част да е на сянка.
Успех!
-
Здравейте,
много е радостно, че се създаде нов раздел за езерцата.
Сега да ви споделя един проблем при мен:
Имах два големи водни зюмбюла, оставих ги да презимуват в едно басейнче на закрито, където не е замръзвало, но постепенно покафеняха и сега останаха само туфа кафеви кръгли топчета. Явно няма да се развият нови растения, както съм чел. Познати, с които си комуникирам ме информераха, че и при тях е имало подабен проблем и растенията са си заминали окончателно. Картинката, която качвам не е снимка, а само илюстрация за растението и е от нета, моите зюмбюли не са цъфтели при мен.
-
Това са кяфявите остатъци от зюмбюла в езерцето, които вече събрах и отделих в една кофа-за да видя дали ще оживее някое растение.
-
Това се новите обитатели на езерцето ми-златни хидропонни каракуди, които ми бяхя подарени , за което страшно благодарен.Рибите са със страхотни цветове и в добро здраве.По препоръка на колега ги пуснах в престояла студена вода -12 градуса, тъй като са гледани и презимували в езеро на открито като постепено за няколко дни вдигнах температурата на 15 градуса и вчера им пуснах за храна водна леща, а днес гранулирана чернодробна.
-
Една от белите рибките е много интересна и рядка според мен. Златните както написах по-горе са с ярки и наситени цветове.
-
Като имам предвид, че в естествена среда водния мл се смята за плевелно, си мисля, че причината може да се крие в пълна липса на хранителни вещества, а може би и светлина. Все пак това са основните фактори за развитието на растенията.
Това са само предположения, нямам никакви преки наблюдения.
И честити ти първи заселници! :)
-
Не са първи заселници-имам телескопи, които поради това, че езерцето на открито е с малка дълбочина и не е вкопано презимуваха в аквариуми, скоро ще бъдат пуснати в по-малкия басейн на закрито за адаптиране заедно с комети, а по-късно ще бъдат прехвърлени на открито в по-голямото езерце.
-
Басейна е гол-без грунт и растения, тъй като спешно трябваше да го почистя и напълна за новите обитатели.
-
Червените са много хубави, поздравления! :up:
И все пак са първите заселници за този сезон :P.
-
Да, благодаря Петя, за този сезон са първите.
Ето още малко снимки, щом се харесват.
-
Любо, благодаря ти за идеята. Тази година и аз съм планувала такова езерце. Следя темата ти с интерес, а за раздела аз отдавна мърморя, но това тук беше повода да се появи.
-
Виолета,
благодаря ти за интереса към езерцата, темата е много обширна и би било добре да има теми за направа на езеро по различни начини с коментари за предимства и недостатъци, за растения за езеро, тъй като са по-различни от аквариумните, за" направи си сам " . Мисля, чи Райко би бил много полезен със съвети и препоръки към начинаещите. Има и доста информация в нета, но изисква доста търсене, методологичен подход и знания на езици.
Информацията в този раздел би помогнала за избягване на много грешки и разочарования от любителите на езерцата с по-малък опит.
-
Колеги да попитам трябва ли да слагам аератор в езерцето ?
Поздрави! :drinks:
-
Ако езерцето ще има водоскок или имитация на водопад - няма да имаш нужда от аератор в него, защото водата ще навлиза достатъчно обогатена на кислород.
-
Колега за сега няма да слагам ,но след месец ще правя филтър и до тогава не знам дали ще издържат без аератор!
:drinks:
-
Мисля, че ще е достатъчно да оставиш една помпа, която да движи повърхността на водата. Оттам нататък ще разчиташ на филтър и водоскок. Какъвто и аератор да избереш няма да спомогне много за разтварянето на кислород във водата. Не съм експерт по езерните процеси, но и в аквариумите е подобна ситуацията.
-
Времето се стопли и кометите и телескопите ще поемат към езерцито за няколкомесечен престой.
-
Аз моите ги пуснах на вън преди 2-седмици и се чувстват прекрасно.
:drinks:
-
Привет на всички,
имаше известен период, в който бях зает и рядко влизах във форума и то само да чета.
Та сега да пусна малко подробности за развитието при мен.
http://i46.tinypic.com/23m6lb6.jpg (http://i46.tinypic.com/23m6lb6.jpg)
Външното ми езерце още не е заселено поради дългия студен дъждовен период... и поради мързел, ако трябва да съм честен...
Надявам се скоро да го заселя.
-
Ето го и моя басейн пригоден на езеро :grin:
-
Приятели здравейте,
доста време не съм си влизал в профила и сега слагам малко снимки от езерцети ми преди ваденето на рибите и преместването им във вътрешното басейнче за презимуване.
-
Тези малките са кометите, които бяха жълто-оранжеви, а сега са ярко червено-оранжеви..
А това е вътрешното ми басейнче е готово да приюти рибите ми за зимата.
-
:up: :up: :up: супер