Автор Тема: Профилът на 60_litrov.  (Прочетено 1682 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен 60_litrov

• Активен потребител
  • Публикации: 30
Профилът на 60_litrov.
« : петък, 24 април 2015 г., 20:21 ч. »
Здравейте.
Регистриран съм от скоро във Aquaportal-а и следя редовно публикации и дискусии (не бъркайте дискусиИ с дискуси)  :D. Жалко, че не започнах да чета форума преди да стартирам аквариумчето, защото тогава щеше да изглежда по доста по различен начин поне като подредба (да не кажа акваскейпинг). Но пък и затова съм го нарекъл аквариум за тестове и трупане на опит преди стартирането на истинския Аквариум по предварително „разписан“ проект, който очаквам да реализирам на есен. Надявам се до тогава да събера достатъчно правилна информация най вече за техниката – помпи, канистри, системи, също за келвини, топло и студено осветление и т.н.
И все пак ето с какво разполагам на първо време:
60/30/35 – 60_litrov, правен по моя поръчка. Стартиран в края на Януари 2015г.
Осветление-Т5-18 W с таймер за 8часа светоден от 15:00 до 23:00 часа. Аератор с гъба. Грунт фракция 3-5мм. Нагревател – настроен за 24-25 градуса.
Растения: валиснерия, анубиас, сагитария, криптокорина, паричка, хигрофила и малко мъх, който дойде със черитата.
Паричката и хигрофилата ги окастрих след втория месец когато средата се е нормализирала напълно, за да отворя пространство. Имам мангров корен, камък и една изкуственийка в центъра, за която се извинявам на сериозните акваристи натуралисти, но там се крият анциструса и скаридите когато завали дъжд.  :dance3:
Постепенно са пуснати следните обитатели: 7 червени неона, 6 клиновидни разбори, 5 розови данио, 1 анциструс, 8-9 ред чери. Храня 6 дена по веднъж, 1 ден преди смяна на вода не храня. Сменям всяка събота 22литра с престояла 1-2 дена чешмяна великотърновска вода и им гледам кефа. През седмица сипвам 10мл. течен тор на JBL Ferrapol.
Мисля да избера 3 вида растения и да залеся по сериозно само с тях и да създам някакъв ред. Спирам се на криптокорина, сагитария и валиснерия защото се вкореняват добре, но не съм сигурен дали валиснерии ще се развиват нормално на едно място с много криптокорини тъй като колеги казват, че имало проблеми.

Активен niki_o

• Активен потребител
  • Публикации: 411
  • Нас. място: Хановер
Отг: Профилът на 60_litrov.
« Отговор #1 : петък, 24 април 2015 г., 22:17 ч. »
Първо поздрави за аквариумчето.И малко въпросче=или светиш кратко или нямаш рефлектор или пурата ти (18в. Неизвестна за сега ) е неподходяща.При идентичен аквариум и осветлрние във ватове ,с пура Life Glo  Полиспермата ми е с поне три пъти по-малко растояние между листата.А и Паричката ти търси светлина.
Това за Криптокорина и Валиснерия на едно място за мене е мит и многократно опровергаван в опита ми.Но щом Сагитария виреее предишните две няма да са проблем.
Щом си харесваш керамиката и е нужна за обитателите поне и сложи малко Анубиас или Мъх за маскировка ;)
Ако до сега от този стил на торене не си завъдил някоя излишна зелениика не го променяй.
П.П. Ех как мило ми звучи Търновска вода....

Неактивен danidi

• Активен потребител
  • Публикации: 126
  • Нас. място: Черноморец
  • Нямам търпение.
« Отговор #2 : петък, 24 април 2015 г., 22:39 ч. »
И аз гледам Валиснерия и Криптокорина и нямам никакви проблеми. Имам Валиснерия в излишък, ако искаш да ти подаря пиши на лични. Ще се наложи да ме изчакаш няколко дни понеже ще отсъствам.Поздрави!  :)

Неактивен 60_litrov

• Активен потребител
« Отговор #3 : понеделник, 11 май 2015 г., 21:27 ч. »
Тази неделя направих рестарт. Купих филтър "сън-сън", малко грунт "манадо" и два големи камъка.
Реших да изчистя и опростя акваримчето и да започна отначало, като оставя място да се развива.
Махнах мангровия корен и корабчето, както и старата аераторна гъба. Измих стария грунт и върнах част от него. Засях ниска криптокорина и сагитария около камъните, изрязах старата валиснерия и засях три коренчета до филтъра. Моля да ми припомните как се казваше високото растение със кръглите листа в ъгъла.
Светя 8 часа с 18W в 60л. - надявам се да се развият макар и по бавно, разчитам и на манадото.
При първото сифониране ще смеся грунтовете за да няма такава граница както се вижда на снимките.
Ако видя зор със светлината може да направя рефлектор от станиол, но за сега ще изчакам.
Ще компенсирам ли слабата светлина ако увелича часовете на светене - да ги кача на 10 часа??? :hmm:
И дали ще е проблем ако махна аераторчето с камъче и оставя само филтъра или ще липсва кислород?
Рибите ще ги направя по 7 от трите вида - неон, разбора, данио. Имам 1 анциструс и 7-8 ред черита, някои от които са с хайвер.
Приемам съвети всякакви. ???

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #4 : понеделник, 11 май 2015 г., 23:23 ч. »
Няколко съвета, щом ще ги приемаш всякакви  :tongue2:
Манадото прави аквариума малко по-стабилен, компенсира в известни граници липси и излишъци. Това е, ако разчиташ да храни растенията или да върши други чудеса - недей :)
Като го сифонираш ще се размеси казваш - не сифонирай в растителен аквариум, никога.
Направил си пълен рестарт и веднага си сложил рибите, те ще се редуцират сами за седмица-две, но по принцип не се пускат веднага.
За тези растения светлината ще ти е достатъчна. И се пак, основно правило изписано с дебел шрифт във всяка статия за осветление : Продължителността не компенсира силата. . И като заговорихме за продължителност - в новостартиран аквариум трябва да бъде 4-5 часа и плавно да се увеличава.

П.П. То май излязоха само критики  :(

Неактивен 60_litrov

• Активен потребител
« Отговор #5 : вторник, 12 май 2015 г., 16:24 ч. »
Старата гъба е изтискана старателно в новия аквариум, освен това върнах 1/3 от старата вода. Настана голяма мътилка и филтъра работи поне 4-5 часа преди да върна рибите, така че съм сигурен че няма да има проблем с тях.

Относно сифонирането - в "стария" аквариум почиствах повърхността на грунта всяка седмица, и сега само след 5 месеца когато вадих грунта да го поизплакна и да го върна пак, щях да умра от смрад. Беше ужасяващо мръсен. Ще сифонирам веднъж месечно празните места около растенията със сигурност.

Осветлението ще го намаля засега на 7 часа, но не по малко, защото осветлението е слабо, а и имам стъклен капак, който още повече разсейва светлината.

Мисля да сложа няколко Мелании за да видя дали наистина разбъркват грунта, ако е така ще са ми от полза.

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #6 : вторник, 12 май 2015 г., 18:47 ч. »
Ами защо тогава искаш съвети като знаеш всичко ?
Успех ти желая и не го казвам с лоши чувства.  :up:

Неактивен 60_litrov

• Активен потребител
« Отговор #7 : вторник, 12 май 2015 г., 22:45 ч. »
Както писах по горе приемам всякакви съвети, но сам преценявам кои да приложа и кои не, защото пробвам, наблюдавам и изчаквам.
Penta също оказа влияние върху едно от решенията, които взех относно поддръжката на аквариума ми, за което съм благодарен.

Неактивен 60_litrov

• Активен потребител
« Отговор #8 : вторник, 19 май 2015 г., 19:30 ч. »
Колеги, облепих вътрешната страна на капака с фолио тъй като искам да концентрирам малко светлината.
Сега обаче ми се струва, че светна прекалено много. Има ли опасност светлината да е твърде силна за аквариума ми?
Припомням, че светя с една 18W Osram в 60 литров.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.