До тук добре но няма ли още някоя тема която ще засегнеш .Или времето те притиска
Е, наистина нямам много време, но за хобито винаги ще се намери

Мързелът ме притиска

Иначе теми много
Наскоро имаше коментари относно агресията на астронотусите. Та можем да поговорим за нея сега
7. Агресивни риби ли са астронотусите?
Много любители на тези риби искат да си имат чифт- огромен, приятно изглеждащ чифт астронотуси, което в действителност си е внушаваща гледка особено в красиво оформен аквариум. Да ама да се купи готов чифт големи, красиви астронотуси без дефекти по тялото е най-малкото много скъпо, така че повечето акваристи си купуват 5-6 малки астронотусчета с цел по-късно да им се оформи чифт, след което започват проблемите- постоянни сбивания, разкъсани перки, липсващи люспи, стрес, дефекти по тялото и други проблеми. Аааа, казваме си- това са доста агресивни рибки, което е вярно, но и не чак толкова вярно твърдение. Има къде къде по-агресивни цхилиди в сравнение с нашите оскари. Но какво прави астронотусите да реагират понякога по-агресивно. Така, в природата астронотусите живеят близо до брегове с много гъсто разположени корени и растителност или в наводнени от реката мангрови гори. Те живеят на стада, да, правилно разбрахте на стада, както скалариите и дискусите. И тук въпросът е, няма ли агресия по между им ако живеят на стада. Астронотусът е риба, която се чувства по-спокойно ако наблизо има много укрития, тогава тя е по-въздържана и не реагира агресивно спрямо другите оскари, но от друга страна откритите пространства без достатъчно укрития стресират рибата, тя не се чувства в безопасност и реагира агресивно на всичко, което изглежда като заплаха. Така че се постарайте да осигурите
достатъчно голямо пространство с възможно повече укрития за вашите астронотуси. Примерно в големи аквариуми от сорта на 700-1200 литра със 7-8 оскара по принцип агресията е много по-незначителна и без наранявания.
Какво друго отключва агресивността у астронотусите. Примерно имате 5 астронотуса в 500 литров аквариум, искате да имате чифт, но нещо не се получава, те постоянно се бият за територия и за това кой ще е доминиращият индивид. Причините може да са:
-
С какво храните астронотусит си? Ако редовно храните (основна храна) с жива храна- малки рибки, насекоми, червеи, даже замразен хирономус, то тогава и агресивността им определено нараства. Те свикват с храната която, която е с вкус на месо, храната която мърда и това ги подтиква към по-брутални действия, за да си набавят още и още. С други думи ако храните основно с жива храна то с времето вашият агресивен доминираш екземпляр, хапещ и биещ другите индивиди трудно би си намерил партньор, той/тя и другите обитатели в аквариума биха живели в среда на стрес и свади. Решението е просто като основна храна да използвате гранулираната храна, а по-рядко жива за разнообразяване на менюто им;
-
Каква е температурата в аквариума? Винаги се говори, че перфектната температура на астронотусите е 26-27 градуса по целзий, и това е абсолютно вярно. Но в природата, в сезона, когато температурите постепенни се покачват (26+ градуса) и количеството на храната се увеличава и разнообразява, то това за тях е сигнал за размножителния им период. Тогава те генетично започват да се подготвят за хвърлянето на хайвера. Рибите в такива условия стават "по-раздразнителни"

, няма значение дали са чифт или не, просто половата им система си върши своята работа

И как да се справите с това ако имате 5-6 астронотуса, просто намалете температурата на 23-24 градуса, за да ограничите агресията по между им. Астронотусите са корави риби, така че да живеят в 23-24 градуса не е проблем за тях и евентуално ако се оформи чифт и си оставите само него в аквариума можете да увеличите на 26+ градуса. Междудругото астронотусите показват наистина красиви цветове по време на хвърлянето на хайвера.