Автор Тема: Първи аквариум - начинаещ  (Прочетено 38262 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 6 918
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Отг: Първи аквариум - начинаещ
« Отговор #225 : понеделник, 28 юни 2021 г., 12:31 ч. »
По принцип валиснерията тръгне ли, няма спиране. Най-добре е да я изскубнеш от корените. Регулираш, докато не ти хареса как изглежда. Щом е тръгнала, пак ще порасте.

Неактивен Kristiqn Todorov

• Активен потребител
  • Публикации: 164
« Отговор #226 : събота, 14 август 2021 г., 14:06 ч. »
Относно валиснерията тръгнах да махам от корените но много ми се разбутва грунда, и реших да я подкастря  с ножицата до корените, получи се но пак тръгва но пак ще я кастря.

Имам друго питане обмислям да стартирам първият си аквариум който е 12литра (писал съм за него на 1-вата страница от темата) ще продължа тук за да не отварям нова тема, има вграден топ филтър в капака с гъба и има възможност за малко керамика (ще си остане с този филтър) осветлението е лампа с жичка нямма си напредстава колко вата е.. дали да я сменям с енерго спестяваща? Ще сложа грунд около 4см какви растения да взема за този малък авкариум като валиснерия не искам понеже много кастрене и ще стане джунгла в този обем, за момента съм решил да си направя някакъв по голям корен от няколко по малки и да го бодна в средата и на него анубиас, но за в грунда не знам към какво да се насоча което не изисква много светлина и няма да расте като валиснерията навсякъде.

Нагревател ще взема някакъв 25W, вода ще сложа от големият аквариум.Мисля си да пусна 4-5 тетри или галаксита и някой друг по малък вид охлюв, някакви препоръки и забележки?

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 771
« Отговор #227 : неделя, 15 август 2021 г., 08:04 ч. »
Здравей,

12л. Не е аквариум за мен, но щом си решил гледай само скариди. Като стартирш, вземи мътилката от големия си аквариум. Така много бързо ще се завърти цикъла. Само с вода няма да стане.
Може да боцнеш в грунда ехинодорус тенелус, санитария - тези са изключително корави и не ангажиращи. Има и други "тревички", които стават - елеохарис например.

• Активен потребител
« Отговор #228 : неделя, 15 август 2021 г., 13:33 ч. »
И аз си мислех за сагитария анубиас и може би някоя криптокорина, елеохариса не иска ли повече светлина? Ехинодоруса точно този модел не знам дали ще мога да го намеря. Нямам си представа колко вата е крушката нищо не пише за нея като крушка за полулей е.. Скаридите ще живеят ли с 1 бета или ще ги изяде?

Неактивен malomir

• Модератор на раздел
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #229 : петък, 20 август 2021 г., 14:27 ч. »
Трудна работа...

• Активен потребител
« Отговор #230 : събота, 21 август 2021 г., 12:57 ч. »
Днес взех кварцов пясък 1-2мм и нагревател 25W и няколко корена азалия, ще пусна 4 галаксита с 2 охлюва корона пък ще видим какво ще излезе

• Активен потребител
« Отговор #231 : неделя, 05 септември 2021 г., 19:48 ч. »
Здравейте, стартирах малкият аквариум като сложих вътре 2 корена азалия към които прикрепих 3-4 малки анубиас мини, в грънда сложих 3-4 стръка сагитария а отзад 3-4 стръка бакопа, грунда е 1-2мм кварцов пясък. Филтъра е 450л/час с вата и керамика, проблема ми е осветлението аквариума е стар с вграден капак на панти и с луминистична крушка тип фасунка, която си мисля че е недостатъчна като светлина понеже едната и час не свети.. странно защо. Мога ли да сложа обикновена енергоспестяваща крушка която се продава по практикер бриколаж и т.н и какви ватова?
Понеже аквариума е малък 13литра от които реално 10литра вода няма да пускам сом в него, какъв охлюв да пусна че да върши неговата работа тип обиране на храна по грунда?
За момента съм решил да пусна  3-4 ембер тетри или галаксита, перфектен е за бета но не ми харесват

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 438
    • Моите аквариуми
« Отговор #232 : неделя, 05 септември 2021 г., 22:11 ч. »
Ако намериш на същата фасунга диодна крушка-смени я.По-добре галаксита пусни.Всеки охлюв обира храна от грунда-пусни хелени,че ампулариите стават големи,а неритините цвъкат яйца навсякъде.

• Активен потребител
« Отговор #233 : неделя, 05 септември 2021 г., 23:40 ч. »
Галакситата ми казаха че били по кекави... не знам колко е вярно и че са по плашливи и по малко ще ги виждам.А хелената е добър вариант но ядът ли алги?

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #234 : понеделник, 06 септември 2021 г., 00:36 ч. »
Хелените не ядат алги.Гледал съм и развъждал микроразбора галакси-не са били плашливи.За кекави не знам.Като се гледат правилно не би следвало да има проблеми.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #235 : понеделник, 06 септември 2021 г., 00:40 ч. »
Не ми изглеждат много плашливи сякаш  :)

https://youtu.be/NpsB9PRU4Mw

• Активен потребител
« Отговор #236 : понеделник, 06 септември 2021 г., 14:31 ч. »
Ще видя относно рибките какви ще са. Днес обиколих 2 магазина за акваристика,практикер,бриколаж и един магазин за осветителни тела и никъде няма луминисцентна крушка на цокал Е27 каквото е при мен... оказа се че всичко е ЛЕД и в крайна сметка взех една ЛЕД крушка Е27 6000К 800лумена която пасна на мястото на другата, пише че е 9w = 60w това дали ще е много ? В краен вариант ще купувам готово лед осветление и ще преправям капака за него но не ми се занимава с това че не разбирам от тоци,жички и т.н  :fool:

Исках охлюв който хем да яде алги хем да обира остатаците от храна на рибите но явно няма.... а анцитрус не мога да пусна че е прекалено малък аквариума за него.

Относно по големият аквариум в който има хелери,молинези,тернеци и 2 анцитруса малки мога ли да пусна 1 лабео или 1 бета при тях как ще съжителстват?

Неактивен malomir

• Модератор на раздел
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #237 : понеделник, 06 септември 2021 г., 18:58 ч. »
Лабеото е зла риба и ще гони всичко. Въпреки, че лично на мен много ми харесват. Може да пробваш. Бета, недей. Няма да се чувства добре.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #238 : понеделник, 06 септември 2021 г., 20:07 ч. »
Гледат се лумените,а не ватовете.800 лумена на 13 литра идват 60лумена на литър,което е повече от достатъчно,даже може силна да дойде.Би трябвало светлолюбивите растения да растат без проблем.

• Активен потребител
« Отговор #239 : четвъртък, 09 септември 2021 г., 16:48 ч. »
Ще си остана с тази крушка за сега пък ще видим, за лабеото и бетата няма да бързам ще го обмислям още. За малкият аквариум трябва ли да сменям по често водата, примерно 30% през 3-4 дни или мога да си го карам и него само в неделя 30%? Днес пуснах 2 хелени от другият аквариум че с някое растение са влезнали охлюви.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.