Соленоводна акваристика > Оборудване

Проблем с преливник на дупчен аквариум

(1/5) > >>

Ivo Jordanov:
Здравейте,
Пускам темата тук, защото вие (морските акваристи) имате доста по-голям опит с преливници. Аз лично все още само се възхищавам на соленоводните аквариуми, но някой хубав слънчев ден може и аз да направя такъв.
Сега за моя проблем - стартирах нов 250л. тропически аквариум, на който проектирах система за автоматична смяна на вода. За целта ползвам термосмесителен вентил, за да темперирам водата (подавана директно от чешмата), след което елмагнет вентил със седмичен програматор. Проблеми с правата вода нямам. Повече за системата тук.
Обаче не мога да кажа същото за обратната вода - тази, която отива в канала  :( Аквариумът е продупчен и дупката е на страничната стена (⌀26мм) на нивото на което е водния стълб. Идеята ми е, когато се налива прясна вода, останалата да прелива в канала. На дупката съм сложил щуцер подобен на този и след него има маркуч, който прави завой на 90° надолу към канала. Водата, която се излива, обаче, е наистина МНОГО малко. Маркуча е прозрачен и мога да видя как една струйка едва едва се процежда през него, водата в аквариума се покачва и не след дълго е на ръба и иска да прелее. Пробвах да продупча маркуча точно на коляното, където прави завоя на долу, за да влиза въздух, но ефекта беше никакъв. Просто не мога да разбера защо тази вода не иска да потече. Някакви идеи?
ПП: Снимки ще публикувам малко по-натам, защото нямам възможност в момента да го снимам.

NikolaV:
Така както го обясняваш единственото, което ми идва на ум е, че е възможно изходящия маркуч да е прегънат силно при свивката и да няма де факто никакъв път за водата.

Ivo Jordanov:
Здравей NikolaV,
Благодаря за включването! Маркуча не е пргънат прекалено, даже хич.
Аз доста се ровя в момента, както можеш да предоложиш и попаднах на едни форуми, където се обсъждат преливници за съмпове.
Адреса е http://www.wetwebmedia.com/pbholessizeplace.htm

Ще цитирам това, което смятам, че се отнася към моя проблем:

--- Цитат ---
If so, where should I drill the hole?
<<On one of the non-viewable panels at least an inch in from the edge of the panel (this measurement is for 'Acrylic' tanks'¦I would allow more distance on a 'Glass' tank, for strength)>>
How far down?
<<This will depend on how you plan to handle the 'internal' component of the drain. If you simply plan to drill and install a bulkhead and screen (FYI -- the bulkhead screen will greatly diminish the flow capacity of the drain) then you will want to place the bulkhead very near the top of the tank by drilling the hole for the bulkhead with the upper edge about an inch from the top edge of the panel. This will give you a non adjustable water height in the tank of somewhere around the centerline of the bulkhead'¦dependant on the flow rate of the sump return pump. But might I suggest as a better alternative, to utilize a 90-degree ELL fitting on the inside of the drain bulkhead. Doing such gives you a means to 'vary' the water height in the tank by rotating the fitting to one side or the other, and you can even cut notches/teeth in to the fitting allowing you to place its upper rim closer to the top of the tank and providing a bit more 'security' re flushing small fishes to the sump (though I have found this risk to be very small). Such a setup also gives your drain much more flow capacity over the plain bulkhead w/screen
--- Край на цитата ---

Това, което е болднато и жълто може да е разковничето. Въпросния bulkhead screen е гайката на фитинга (щуцера), която се завива от вътрешната страна на стената на аквариума. При мен не е цедка със дупки, а е като един X (хикс) от самата пластмаса. Мисля си, че това може да намалява дебита и ще мисля за вариант да сложа коляно, както съветват от сайта. Друго, което ми се върти в главата е да отрежа пластмасовите пръчици, образуващи хикса и да сложа нещо като марля.
Как мислиш ти? Дали наистина това може да намалява дебита толкова...

NikolaV:
Ако правилно ги разбирам какво са писали, то е че, "мрежата" намалява дебита? Възможно, но или трябва да е с много малки дупки или да се зацапва бързо. Ако сложиш марля ще влошиш положението - бързо ще се зацапва.
Но дали е коляно (сочещо нагоре?) или директно се изтича водата през дупката не би трябвало да оказва влияние на дебита.
Я дай една снимка най-добре!

Borko7:
От моя опит при такива преливници с дупка в горния край на аквариума, когато водата се отича сама, дебита често е малък. Трябва нивото да се покачи над дупката, за да се повиши налягането и тогава тръгва по-добре. Втората причина е ако долният край на маркуча от преливника е потопен във водата. Тогава въздухът трудно се измества и може изобщо да не тече. Трябва да се извади над повърхността на водата.

Навигация

[0] Индекс на публикациите

[#] Следваща страница

Преминаване към пълната версия