Автор Тема: Комбинация за танганийски аквариум.  (Прочетено 10962 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Borko7

• Активен потребител
  • Публикации: 719
  • Нас. място: Варна
    • LOTR chess set
Комбинация за танганийски аквариум.
« : четвъртък, 31 юли 2014 г., 13:35 ч. »
Моят малавийски аквариум взе малко да ми омръзва и се чудя дали да не го променя. Една от идеите е да стане Танганийка. Аквариумът е 190л. по размери. Камъните няма да ги променям съществено. Подходяща ли е тази кобимация и ако да по колко риби?
Neolamprologus leleupi - основна група,
Julidochromis transcriptus - чифт,
Altolamprologus calvus - чифт,
’Lamprologus’ ocellatus / ’Lamprologus’ similis 5-6 бр.
I don’t know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
  • Нас. място: София
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
Отг: Комбинация за танганийски аквариум.
« Отговор #1 : четвъртък, 31 юли 2014 г., 13:45 ч. »
В даден момент може да имаш известни проблеми с агресия от страна на лелеупита и юлидохромиси. Ако има достатъчно черупки, шелитата няма да закачат останалите. Калвусите не са особено агресивни, така че и с тях не би трябвало да имаш грижи.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен biogamebg

• Регистриран потребител
  • Публикации: 9
« Отговор #2 : четвъртък, 31 юли 2014 г., 14:13 ч. »
Ако решиш да вземеш тези риби имам ги всичките за продаване може да се разберем и за бартер за малвийци

Неактивен Borko7

• Активен потребител
    • LOTR chess set
« Отговор #3 : четвъртък, 31 юли 2014 г., 15:08 ч. »
Bobi, каква точно агресия имаш предвид. Междувидова или вътревидова. Какво да се направи, за да се намали?
biogamebg, все още само обмислям. Ако правя нещо със сигурност ще е след лятото.
I don’t know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #4 : четвъртък, 31 юли 2014 г., 15:21 ч. »
За междувидова агресия говоря.
Ако са двойка, юлидохромисите си пазят доста активно територията, особено ако имат хайвер.
Лелеупиата също не обичат някой да им се навърта из укритията, като порастнат.
Знаеш обаче, че е и въпрос на късмет, както и на това дали рибите са израснали заедно - това често оказва голямо влияние дори при по-агресивни видове.

Неактивен Borko7

• Активен потребител
    • LOTR chess set
« Отговор #5 : четвъртък, 31 юли 2014 г., 15:30 ч. »
A като бройки? Лелеупитата колко да са? 5-6 или повече? При тях много не се разбира полът май?

Неактивен milen_sf

• Активен потребител
  • Публикации: 76
  • Ако искаме дъга, трябва да се примирим с дъжда.
« Отговор #6 : четвъртък, 31 юли 2014 г., 17:36 ч. »
Ако ми позволите и аз да кажа своето мнение:
Предишният ми и първи за мен аквариум с Танганайски цихлиди беше 170 литра и в него започнах да отглеждам подрастващи от следните видове:
-двойка Altolamprologus compressiceps (Fire Fin) .
-двойка Neolamprologus leleupi (Red Orange) .
-тройка Lamprologus multifasciatus .
-двойка Tanganicodus Irsacae (Mpimbwe) .
-десет броя Cyprichromis leptosoma (Mpulungu)
Така изглеждаха аквариумът и рибите.
Двойката компресицепси имаха от време на време голямо желание да си похапнат от шелитата и техните поколения.Това е в природата им, но шелитата бързо се ориентираха и си изградиха стратегия за отблъсване на атаките.
Танганикодусите и циприхромисите живееха в пълна хармония с всички в аквариума.
При лелеупитата нещата се оказаха по-сложни от очакваното.Едната риба доминираше и другата беше постоянно тероризирана.Доминиращата показваше агресия и към другите риби в аквариума.
Реших да взема още две лелеупита и там беше разковничето.
Само след няколко дни доминиращото лелеупи (явно мъжко), независимо че успя да се наложи и над новите две, оформи чифт с едното и веднага хвърлиха хайвер.Махнах от аквариума останалите две и оформилата се двойка стана по-спокойна, като проявяваше агресия единствено, когато защитаваше територията около хайвера си.
По-късно смених лелеупитата с двойка Julidochromis ornatus Chisanza.
Юлидохромисите бяха с много по-кротък характер от лелеупитата.
Мисля, че имаш правилна ориентация за подбора на танганайски цихлиди.
Все пак бих коригирал изборът ти по следния начин:
- два чифта (по-късно редуциране до чифт)  Neolamprologus leleupi
- чифт Julidochromis transcriptus
- чифт Altolamprologus calvus 
- група около 5-6 бр. ’Lamprologus’ ocellatus / ’Lamprologus’ similis
Непременно бих добавил група от Циприхромиси, защото според мен те, плувайки в горните и средни слоеве на аквариума, ще внесат разнообразие, спокойствие и колорит сред останалите риби в аквариума.
Като препоръка: ако всички риби са подрастващи ще свикнат по-лесно в съжителството си.
Поздравявам те за желанието ти да отглеждаш Танганайски цихлиди! :up:

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #7 : четвъртък, 31 юли 2014 г., 22:17 ч. »
Милен е казал всичко и то от личен опит. Мога да добаея само, че лелеупитата могат да се гшедат освен в двойка, също и в по-голяма група. Аз бих опитал с 6-7 за начало.

Неактивен Borko7

• Активен потребител
    • LOTR chess set
« Отговор #8 : четвъртък, 31 юли 2014 г., 23:40 ч. »
Милене, благодаря за коментара. До голяма степен се замислих за Танганийка заради твоя аквариум.
Подоборът на риби е до голяма степен поради естетически причини, а не от разбиране на видовете. Само гледах да са с подобна диета и да са за малък аквариум.
Лелеупитата искам да са повече заради цвета. Сега съм с жълти риби и е много красиво да има нещо ярко в аквариума. Altolamprologus calvus ми харесват, защото са с интересна и хищна форма. Юлидохромисите също са по-различни от стандартните риби на външен вид. Ако трябва да се откажа от някои риби обаче това ще са те. Шелитата с черупките ми изглеждат нещо доста интересно като феномен, а ако се защитават срещу по-големи риби като Altolamprologus calvus ще създаде още повече емоция. При тези танганийци също ми харесва, че си гледат поколенията. Не искам да вадя и развъждам никакви риби, а искам те да се оправят сами. Циприхромисите са ми малко сиви и скучни. Но не съм ги виждал на живо. Предпочитам вместо тях да имам повече лелеупита.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #9 : петък, 01 август 2014 г., 07:46 ч. »
Лелеупитата се придържат в долната част на аквариума, а циприхромисите стоят повече горе, така че почти няма да си пречат. Аз лично много харесвам "цаците" и особено най-разпространените - лептозома утинта.  :drinks:

Неактивен milen_sf

• Активен потребител
« Отговор #10 : петък, 01 август 2014 г., 10:52 ч. »
Може би е време да обсъдим много важната част от създаването на аквариум с танганайски цихлиди, а именно неговото проектиране.
Подводният пейзаж в аквариума може да бъде предопределящ и решаващ за подбора на рибите.Елементарен пример за това е да речем, когато искаме да отглеждаме шелита, а не сме осигурили така важните за тях убежища (черупки и т.н).Елементарно е, но много акваристи не се съобразяват с нуждите на рибите, от гледна точка на акваскейпа.
Видовете Neolamprologus leleupi, Julidochromis transcriptus, Altolamprologus calvus се нуждаят от достатъчно по големина и брой пещери-изградени от камъни, а  ’Lamprologus’ ocellatus / ’Lamprologus’ similis защитават предимно територии обособени от черупки на охлюви.
Когато рибите и подводният ландшафт са добре оформени и подбрани, хармонията в аквариума се постига по-лесно.

Неактивен Borko7

• Активен потребител
    • LOTR chess set
« Отговор #11 : петък, 01 август 2014 г., 16:07 ч. »
Абсолютно съм съгласен. Въпросът е какво означава достатъчен брой и големина. Малавийците ми (демасони, саулоси) се спогаждат. Това означава ли, че са достатъчно?

Неактивен milen_sf

• Активен потребител
« Отговор #12 : петък, 01 август 2014 г., 20:49 ч. »
Сред нас акваристите, понятието " достатъчно риби" се разбира и тълкува по субективен начин.  :crazy:
Сподели - ако искаш, какви условия имаш намерения да подготвиш за рибите. 

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #13 : петък, 01 август 2014 г., 21:18 ч. »
Да, съчетанието между нуждите на различните риби в аквариума е много важно за добруването на всичките му обитатели.
Освен, че укритията на лелеупитата и черупките за шелитата трябва да са достатъчно, те трябва да са и ясно разграничени като зони в аквариума според мен. Ако лелеупитата преминават постоянно над зоната с черупките, нещата няма да са наред. Охлювите в единия край, укритията в другия. Тъкмо така ще създадеш и визуално впечатление за бряг, който слиза към дълбочината.

Неактивен Borko7

• Активен потребител
    • LOTR chess set
« Отговор #14 : вторник, 05 август 2014 г., 12:26 ч. »
Милене, имах предвид "достатъчно" за укритията. Ето моят харскейп. Може да мръдна 1-2 камъка, но без сериозни размествания:

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.