Автор Тема: Кога да тестваме водата в аквариума?  (Прочетено 2219 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Цецо

• Активен потребител
  • Публикации: 150
  • Нас. място: София,Мусагеница
Кога да тестваме водата в аквариума?
« : понеделник, 23 март 2009 г., 16:19 ч. »
Налегнали са ме едни мисли, кога е подходящо да  се тества водата в аквариума.Това дойде от повишеното ми/според мен/съдържание на нитрати и фосфати.
Аз сменям около 30% вода веднъж на 2 седмици.Тестването го правя в деня преди смяната.
Ясно е, че тогава нивата са повишени и ако тествам след смяната показателите ще са други.
Според мен е необходима усреднена стойност.Как обаче да я получа, в кой ден?
При писане в една друга тема, някой ме попита каква ми е стойността на желязото.А него кога да го измеря?
Според един производител на торове, това се прави 1 час след наторяването.На мен не ми звучи правдоподобно.
Естествено, че 1 час след наторяването ще имам добри показатели за желязо.А как ще е след 2 дни, ако приемем, че се тори примерно 1 път седмично?
Замисляли ли сте се за това?
Знае ли някой истината или да пусна в "Предлагам", че разменям тестове за Старопрамен?!

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
Отг: Кога да тестваме водата в аквариума?
« Отговор #1 : понеделник, 23 март 2009 г., 16:52 ч. »
В крайна сметка тестовете се захвърлят и се кара "на око"! Така че ...  :burp:
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 872
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #2 : понеделник, 23 март 2009 г., 18:12 ч. »
Адаш всеки аквариум си е строго индивидуален и няма генерално решение според което да се водиш.Според мен най-правилното решение е да се тори всеки ден по малко.Количеството торове зависи от това колко ти "ядат"растенията.Това можеш да определиш ако в продължение на седмица например мериш всеки ден преди да наториш.Ще видиш например колко желязо има и ако е малко ще повишиш количеството.Ако е много съответно намаляваш.Веднъж на 2 седмици смяна на вода е малко.Но ти го знаеш това. :drinks:

Неактивен panchopan

• Заслужил потребител
  • Публикации: 382
« Отговор #3 : четвъртък, 23 април 2009 г., 17:13 ч. »
Най-подходящо за тестване е сутрин преди изгрев слънце веднага след първи петли.  :grin:

Инче си мисля че това се определя според какво искаш да мериш.
За микро елементи мериш след слагането им за да видиш дали всичко е наред или не си предозирал.
Мерене за микро елементи преди слагането им се прави само докато си настоиш първоначално часовника за това колко ти ядът растенията.
А като му свикнеш да им познаваш въобще не се мери.

Нитрати и фосфати аз меря преди смяна за да видя до какви нива се е натрупало.
За какво ми е да знам какв са нивата след смяна като мога и да си ги сметна.
ПХ обаче винаги меря след смяна за да знам ако е станало нещо извънредно да си го коригирам - при мен зарад дискусите това е важно. Но и това не го правя всеки път.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.