Автор Тема: Торове за аквариумни растения собствено производство  (Прочетено 72397 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Svetlio

• Активен потребител
  • Публикации: 155
Отг: Торове за аквариумни растения собствено производство
« Отговор #45 : четвъртък, 23 май 2013 г., 12:28 ч. »
Сметни го сам. :)
Мисля,че не е нужно да се обръща темата във висша химия.
Оставям всеки сам да прецени какво да забърква и да вкарва в своята система.
Спирам да пиша в темата.

Ами сметнах го и получавам 4.91ppm.
Затова те и питах по-рано как си го постигнал този резултат за да разбера къде бъркам.

Неактивен lamb4o

• Активен потребител
  • Публикации: 96
  • Нас. място: Варна
« Отговор #46 : четвъртък, 23 май 2013 г., 12:28 ч. »
Здравейте,
Еххх, този Борис каква бомба хвърли :) Не мога да разбера защо му се нахвърляте обаче  ??? ???. Това е форум и всеки има свободното право да споделя информация и мнения. Да си призная от 5 месеца (откакто се запалих по акваристика)чета постоянно форума, има много информация но рядко се среша някой да я поднесе така. Сега ще ми е лесно да си приготвя Ако поискам! торове. За което голямо благодаря.Аз не искам от Борис да поема отговорност дали тези торове ще работят в моя аквариум така както в неговия. Ако АЗ поискам ще изпробвам неговия метод. А тук усещам , че се държите така все едно въйййййй разкри се голямата и дълго пазена тайна за торенето :D :D :D :D :D Ами сега как ще се правим на велики подхвърляйки по едно изречение на всеки "новобранец" питащ нещо за торове. Сполай ви на всички. Аз казвам още веднъж Благодаря на Борис за информацията.  :)
...And we're all allowed to dream Of the next time we touch..........

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #47 : четвъртък, 23 май 2013 г., 12:38 ч. »
Светльо, забележката не беше към теб. :)
Хубаво е да има дискусия, но няма да позволим да се обърне темата на "политически" скандал... това сега е модерно. Аз от калкулатори не разбирам, но ми е интересно да следя и критиката. Нека да е градивна и да е по темата.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Svetlio

• Активен потребител
  • Публикации: 155
« Отговор #48 : четвъртък, 23 май 2013 г., 12:44 ч. »
Светльо, забележката не беше към теб. :)
Хубаво е да има дискусия, но няма да позволим да се обърне темата на "политически" скандал... това сега е модерно. Аз от калкулатори не разбирам, но ми е интересно да следя и критиката. Нека да е градивна и да е по темата.

Разбира се че е хубаво да има дискусия :)
Ако статията е преведена от друг автор ок но аз оставам с впечатлението че колегата я е писал.Затова и питам за такива подробности.Може би аз греша някъде и искам да разбера къде.А не като повечето дето пишат евала ама щото така им е поднесено на тепсия и ако проработи  ще е супер.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #49 : четвъртък, 23 май 2013 г., 12:49 ч. »
И аз останах с впечатление, че я е писал лично.
Няма нищо лошо в това да потърсим, т.е. да потърсите (защото аз не влизам в тази схема :) ) заедно истината за тези торове, а и виждам, че темата се радва на голям интерес. Нали в споровете се раждала истината.  :drinks:
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 769
« Отговор #50 : четвъртък, 23 май 2013 г., 13:14 ч. »

Аз не мога да приема статията за достоверна и полезна/ не само тази/, напротив най-много да се обърка начинаещия... Подобни статии без подкрепа на тест на параметрите на водата в период от месеци, също и опит с растенията и как те се развиват при различни параметри, опит с години, ще се пишат ли пишат и само вятър.

Моя опит, на този етап ми е доказал - начинаещия НЕ трябва да тори с нитрати и фосфати. В момента моите растения се развиват с почти нулеви нитрати, растения като:
        - кринум каламистратум, расте на празен грунд!
        - болбитис
        - ехинодорус тенелус
        - хигрофила пинатифида
        - микрозорум
        - хигрофила полисперма
        - анубиас нана
        - елеохарис

Неактивен AGENTO

• Активен потребител
  • Публикации: 281
  • Нас. място: Варна(на работа,в къщи и от време на време за по бира)
« Отговор #51 : четвъртък, 23 май 2013 г., 13:23 ч. »
Пак ще кажа ,че начинаещия може да си оплеска аквариума и с фирмен тор,така че статията е полезна.Ако има неточности,приканвам разбиращите от хендмейд торове да публикуват свои рецепти.Аз лично си купувам фирмени торове,защото не ми се занимава,но темата ми е много интересна.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 769
« Отговор #52 : четвъртък, 23 май 2013 г., 13:35 ч. »
Аз фирмен тор с нитрат и фосфат не съм видял. :)

Неактивен hajigeo

• Активен потребител
  • Публикации: 255
« Отговор #53 : четвъртък, 23 май 2013 г., 14:02 ч. »
Аз фирмен тор с нитрат и фосфат не съм видял. :)

ами ето (надявам се да не се приеме като реклама)
http://www.easylife.nl/en/freshwater-products/plant-nutrition/nitro
http://www.easylife.nl/en/freshwater-products/plant-nutrition/fosfo

сега по темата ...
авторът заслужава адмирации за труда който е вложил.
в интерс на истината концентрацията която споменава е наистина завишена.
за да не се позовавам на разни калкулатори и висша химия, ето малко проста математика

според етикета на калиевия нитрат който масово се продава, съдържанието на нитрати в него е 61.3%. това ще рече че в 1 гр сухо вещество има 613мг нитрати.
ако 40гр сухо вещество разтворим в 500 мл вода,  ще получим разтвор в който ще имаме 40*613 мг или 24520 мг нитрати. добавяйки 10 мл от този разтвор в аквариума, реално добавяме 490 мг нитрати което дава концентрация 4.90мг/л за 100 л аквариум.

напълно съм съгласен с колегите че няма универсална формула от торове която да важи за всеки аквариум. лично аз последно време залагам на бавно растящи растения и торя при поява на липси.

Неактивен Борис

• Потребител
  • Публикации: 1 153
  • Нас. място: Враца, България
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #54 : четвъртък, 23 май 2013 г., 14:34 ч. »
Ще махна тези концентрации на ppm за да не се вглеждате толкова във тях,а именно към същността на статията - Торове за аквариумни растения собствено производство.

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #55 : четвъртък, 23 май 2013 г., 16:47 ч. »
Ще махна тези концентрации на ppm за да не се вглеждате толкова във тях,а именно към същността на статията - Торове за аквариумни растения собствено производство.

Не им се връзвай-дори на най-добрите(?) и известни фирмени торове си пише:ако забележите липси или......бля-бля-бля-бля-бля-увеличете или намалете дозата :lol: :lol:

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #56 : четвъртък, 23 май 2013 г., 20:54 ч. »
Много добра статия, браво за труда.
С уговорката че всеки аквариум е индивидуален, тези количества са един добър ориентир за приготвяне на торове, като след това обаче всеки трябва да си нагоди дозата. Но пак казвам -  добра основа по която да се водиш  за да достигнеш до точните дози за собствения аквариум.
Моята рецепта до която достигнах сам е със същите дози на макрото, само че ги добавям през ден ( т.е. консумацията ми е на половина)

Трябва обаче да се съглася с колегите че отричането на всички съществуващи калкулатори и "рецепти"  е малко пресилено.

Неактивен Борис

• Потребител
  • Публикации: 1 153
  • Нас. място: Враца, България
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
Колкото и калкулатори да съм ползвал съм се убедил,че не показват точните показатели.Това си е мое лично мнение.На начинаещите ще кажа само едно,колкото повече се задълбочавате в това да се придържате към стриктни концентрации на торове и т.н. винаги резултата няма да е задоволителен.

Успех на всички проявили интерес към статията ми.
Ще помоля отново всички решили да използват метода от мен,да споделят опит и наблюдения по растенията си с другите потребители на форума.

Неактивен ivi4

• Потребител
  • Публикации: 1
Колеги,какво говори тоя бе,собствено производсво глупости ,пълни глупости тоя човек сигорно си е повервал нещо.Значи тия торове са  ги измислили други хора от гр.Враца,тоя самозванко нищо не е измислил,това  е измислено от много добри акваристи от нашия град,а тоя селендур незнам от каде е разбрал за тях.
гледам че във Българска аквариумна енциклопедия,се е забъркал във един скандал със един акварист,който е много добро момче,незнам защо него махнете от всички фороми тоя лъжец и скандалджия.
това е мойто мнение и е така повярвайте ми!!!!!!!!!!!!!

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 872
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Колега здравей и добре дошъл във форума. Обикновенно това следва да са първите приказки на човек дошъл на ново място. Ти идваш и започваш с обиди, че и искаш да ти "верваме". Съжалявам но такъв език в този форум не е разрешен. Имаме си правила. Прочети ги ако обичаш моля. Благодаря за разбирането.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.