Автор Тема: Ампулария вирее ли в софийската мека вода?  (Прочетено 3667 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен mr_opp

• Активен потребител
  • Публикации: 66
  • Нас. място: София
Ампулария вирее ли в софийската мека вода?
« : петък, 07 октомври 2016 г., 20:44 ч. »
Здравейте,
Мой приятел цихлидар - гледа страхотни сев3руми, си взе 4 бр големи ампуларии (3-4 см диаметър на черупката). Пусна ги в карантинния аквариум (80 л с голо дъно, вътрешен филтър, слабо символично осветление, без растения, 2 големи скаларии, 2 коридароса и 1 скарида Микробрахиум). Причината за пускането в карантинния е, че има боции в големия 370 л цихлидарник. Охлювите изглеждаха страхотно и вършееха в аквариума. Беше пълен със зелена брада и други алги. За 48 ч. светна от чистота и радваше окото. Ампулариите се чифтосваха често и скоро имаше хайвер над повърхността на водата. Излюпиха се малки - 50 тина бр, но загинаха за 1 седмица. После пак направиха гнездо и чакаме да видим дали ще се получи втория път. Аз взех 15 тина охлювчета и ги пуснах в моя аквариум - има го в профила ми. При мен само 1 охлювче е живо след 3-4 дена.
Та, имаме 1 проблем, разделен на 2 части:
1. ВЪзрастните ампуларии имат проблем с черупката - омеква и загнива (изчезва постепенно). Скоро ще загинат вероятно. Колегата слага mineral saltz на sera, но явно не е това проблема.
2. Малките ампуларии загиват. Нещо не е наред.
На подуенския пазар, опитен ампулараджия каза, че ампуларията не може да вирее в софийската вода, защото е мека и не е подходяща за този вид охлюв. Кажете, моля какво мислите по въпроса.
Другия въпрос е свързан с храненето. Какво ядат, освен всичко и как се захранват новоизлюпените.
Чел съм теми по въпроса, но проблема е налице и затова търся още мнения.

Diversa 80 - 112 литра
JBL Cristal Profi E901 900 л/ч
2х18 W 6500K, 9 часа на ден
CO2 не подавам.
Глутаралдехид - 1,6 мл/ден
Profito - 1,6 мл/ден

Неактивен mr_opp

• Активен потребител
  • Публикации: 66
  • Нас. място: София
Отг: Ампулария вирее ли в софийската мека вода?
« Отговор #1 : понеделник, 19 декември 2016 г., 15:21 ч. »
Така... Минаха вече 2 месеца и половина. При мен охлювчето е живо и расте много бързо. Яде всичко. Купих си още 4 бр и засега не виждам проблеми. Не слагам никаква химия освен торенето и глутаралдехид за растенията.
При колегата, обаче проблемите продължават. Нито едно новоизлюпено охлювче не оцеля. Големите страдат от разлагане на черупката и постепенно умират един по един. Слага Sera Mineral Salt. Освен Ампулария има и още един вид охлюви със остри конусовидни черупки, чието име не помня. Те също страдат от омекване на черупката.
Къде може да е проблема?
Diversa 80 - 112 литра
JBL Cristal Profi E901 900 л/ч
2х18 W 6500K, 9 часа на ден
CO2 не подавам.
Глутаралдехид - 1,6 мл/ден
Profito - 1,6 мл/ден

Неактивен jardel

• Активен потребител
  • Публикации: 54
  • Нас. място: Великобритания1
Отг: Ампулария вирее ли в софийската мека вода?
« Отговор #2 : събота, 01 юли 2017 г., 08:01 ч. »
Направете им храна от коприва или спанак, която трябва да поставите в гореща вода, за да омекне и след това я дайте на Ампуларията. Те обичат такава храна, с която, подхрани и малките си ампуларии. Направете водата по-твърда, затова черупките Ви на ампулариите се рушат.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.