Автор Тема: Мръсотия в аквариума - помощ  (Прочетено 8840 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 768
Отг: Мръсотия в аквариума - помощ
« Отговор #15 : вторник, 05 ноември 2019 г., 20:08 ч. »
От магазина са ви казали, да си купите и химията... Но не е ок! Вземете си тест на JBL  течен реагент и си тествайте сам. Спрете химията, пак да кажа, че и от нея може да е проблема с растенията . Като последен съвет, че не ми се пише не за друго  :) , направете голяма смяна с вода - 50 % и изчакайте месец. Ако продължават растенията ви да не се развиват, пишете пак. Обаче, ако решите да си купите тест за нитрати и фосфати и те не покажат наличие на същите, ще трябва и да торите с нитрат и фосфатни торове. Също, може да се наложи да си смените грунда, но... Не е задължително. Пак времето ще си покаже. За растенията, пак да кажа -търсете папрати, криптокорини, хигрофила и подобни, лесни за отглеждане и не претенциозни.

Неактивен tomatomov197

• Активен потребител
  • Публикации: 579
  • Нас. място: Варна
« Отговор #16 : вторник, 05 ноември 2019 г., 21:20 ч. »
 Слагаш ли торове ?  Моя грунд е по-едър , аквариума ми е джунгла .  Наистина спри да слагаш всякакви химии! Това което трябва през 6 месеца да го сменяш сигурно е https://aquarium.bg/seachem-purigen-r-bg.html ?  Не знам bustama къде пребивава, но това е много важно за водата. В големите градове няма проблеми, цял живот сменям директно от чешмата . Но наистина параметрите на водата са основополагащи за риби и растения .

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #17 : сряда, 06 ноември 2019 г., 07:19 ч. »
Къде да пребивавам бре приятелю??? Нещо не ти разбирам тона?!

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
  • Публикации: 39
« Отговор #18 : сряда, 06 ноември 2019 г., 09:56 ч. »
От магазина са ви казали, да си купите и химията... Но не е ок! Вземете си тест на JBL  течен реагент и си тествайте сам. Спрете химията, пак да кажа, че и от нея може да е проблема с растенията . Като последен съвет, че не ми се пише не за друго  :) , направете голяма смяна с вода - 50 % и изчакайте месец. Ако продължават растенията ви да не се развиват, пишете пак. Обаче, ако решите да си купите тест за нитрати и фосфати и те не покажат наличие на същите, ще трябва и да торите с нитрат и фосфатни торове. Също, може да се наложи да си смените грунда, но... Не е задължително. Пак времето ще си покаже. За растенията, пак да кажа -търсете папрати, криптокорини, хигрофила и подобни, лесни за отглеждане и не претенциозни.

Аз доста често сменям по 50%, дори миналата седмица пак смених 50%. Мога да купя още грунд, по пясъчен. Сегашния ми е от 4 до 8 мм камъни само.
Ще взема тестове да видя какво ще кажат.

Слагаш ли торове ?  Моя грунд е по-едър , аквариума ми е джунгла .  Наистина спри да слагаш всякакви химии! Това което трябва през 6 месеца да го сменяш сигурно е https://aquarium.bg/seachem-purigen-r-bg.html ?  Не знам bustama къде пребивава, но това е много важно за водата. В големите градове няма проблеми, цял живот сменям директно от чешмата . Но наистина параметрите на водата са основополагащи за риби и растения .

Не слагам торове. Точно това е, пюриген. Аз съм в София. Първите 4-5 месеца нямах никакви проблеми с вода директно от чешмата. Дори съм бил в магазина когато сменят водата директно с маркуча. Ще пробвам сега да я оставям малко да престои.

Неактивен wire

• Активен потребител
  • Публикации: 128
  • Нас. място: София
« Отговор #19 : сряда, 06 ноември 2019 г., 10:34 ч. »
Ползвай продукта на Eheim когато сменяш водата от чешмата, затова е направен. Ако имаш място - пълниш туби/бидони за престояла вода, ако няма място - слагаш подобрители на водата с всяка смяна. Никога не си премивай филтърните пълнежи под чешмата, а в някакъв съд, в който си сложил от източената аквариумна вода. С чешмяна вода всеки път си рестартираш азотния цикъл, защото си убиваш бактериите в пълнежите. Филтърът ти е за около 100л аквариум с  нормално количество риби, ти има много риби в 180л. Светлината ти е слаба като лумени, не като светоден. Растенията страдат и не се развиват добре, органиката, която имаш от толкова риби, се отразява добре на водораслите и те процъфтяват. Грундът е добре да е с дебелина поне 4-5см, за да могат растенията да се "закотвят" и да не са стресирани, те си приемат повечето елементи чрез листата.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!

Неактивен tomatomov197

• Активен потребител
  • Публикации: 579
« Отговор #20 : сряда, 06 ноември 2019 г., 21:50 ч. »
Къде да пребивавам бре приятелю??? Нещо не ти разбирам тона?!

Какво ми е на тона ? ВиК в големите градове внимават за водата, и може да се ползва директно в аквариума. Освен това си имат в сайта точните параметри . За по-малки градове и села това го няма .  Това имам предвид под пребиваване - каква е водата . Не знам ти какво си разбрал, ако не съм се изразил достатъчно ясно ти се извинявам . Най-малкото имаш брутален аквариум с рейнболи приятелю :)

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #21 : сряда, 06 ноември 2019 г., 22:24 ч. »
Сега те разбрах. :drinks: ще я видим тази работа с дъгите колко ще е брутална.Не мога да го стабилизиран още...

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 433
    • Моите аквариуми
« Отговор #22 : четвъртък, 07 ноември 2019 г., 20:40 ч. »
Аз сменям от години директно от чешмата,но слагам препарат за хлора.Филтъра що го чистиш толкова често.Имам еко про 300 и скоро го чистих-1.5г след последното чистене :)
Сменяй вода два пъти седмично по 50% и ще забравиш за брадата.

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #23 : четвъртък, 07 ноември 2019 г., 21:14 ч. »
За 2 3 седмици става черно вътре и едвам върви водата. Хубаво ли е да се сифонира всеки път?

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #24 : четвъртък, 07 ноември 2019 г., 21:59 ч. »
Купи някаква гъба и я нанижи на цедката на смукателната тръба.Всяка седмица като сменяш вода ,чисти и тая гъба.Чисти филтъра само ако драстично спадне дебита.Като при чистенето ползваш аквариумна вода.Сетих се нещо-разкарай от филтъра бялата вата-ако е в него,100% от нея намаля дебита.Ако си я махнал вече-дебита спада и от засмукани изгнили растения.Един път моя почти беше спрял-оказа се,че цедката е пълна с изгнили растения...Не е хубаво да се сифонира всеки път,а когато го правиш-сифонирай повърхностно.Не забивай сифона дълбоко в грунда.

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #25 : четвъртък, 07 ноември 2019 г., 22:35 ч. »
А как само водата ли да тегля, без да пипам грунда?

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #26 : четвъртък, 07 ноември 2019 г., 23:53 ч. »
Да,само водата.Все пак ако искаш да сифонираш понякога-допираш сифона до грунда или на 0.5 см от него-не го забиваш в грунда.

Неактивен ribarnik.com

• Активен потребител
« Отговор #27 : петък, 08 ноември 2019 г., 07:26 ч. »
А какво се случва с мръсотията, която е по дъното?

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #28 : петък, 08 ноември 2019 г., 09:29 ч. »
На тоя въпрос може сам да си отговориш след като прочетеш за нитрифицирсщите бактерии

Неактивен lamb4o

• Активен потребител
  • Публикации: 96
« Отговор #29 : петък, 08 ноември 2019 г., 12:46 ч. »
Аз от всчико прочетено до тук разбрах следното:
- За тези 6-7 месеца не си успял да завъртиш нормален цикъл на аквариума.
- Защото всеки месец буквално го рестартираш като миеш целия филтър и медията. (Може и да отнеса критики, но моя филтър не е отварян вече над 2 години, имам една гъба на входящата тръба която мия в аквариумна вода при всяка смяна на вода.)
- Съответно това е и една от причините да не ти вървят растенията, комбинирано със слабото осветление. Относно другите причини за проблемите с растенията bustama ти е написал доста :)
- Филтрацията ти е слаба за за тези литри. Сложи гъба на входящата тръба както те е посъветвал вече "asito" От снимката виждам че подаваш и въздух, сложи една голяма гъба на аератора и не я чисти поне 2 месеца( грозно ще изглежда, но ще ти подобри филтрацията, между другото подаването на въздух би трябвало да е решило проблема с ципата на повърхността.)

Според мен не ти измират риби само защото често правиш по 50 % смени на водата.

Колегите писали преди мен са с повече опит, така че опитай да изпълниш всички техни съвети. Аз просто реших да ти синтезирам най важното като за начало. 
...And we're all allowed to dream Of the next time we touch..........

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.