Автор Тема: Неравномерна работа на с-ма за СО2  (Прочетено 533 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен trey

• Активен потребител
  • Публикации: 23
Неравномерна работа на с-ма за СО2
« : събота, 04 април 2020 г., 13:41 ч. »
На какво може да се дължи неравномерното отделяне на СО2 в системата D501?  Неравномерно се отделят балончета в брояча - ту се засилват, ту намаляват. Системата иначе държи налягане по манометъра, така че изключвам варианта да пропуска въздух от лошо уплътнение.
Сместа която използвам е: 100 гр. Л.К. към 300 гр. вода, а содата е 100 гр. към 100 гр. вода.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 843
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Отг: Неравномерна работа на с-ма за СО2
« Отговор #1 : неделя, 05 април 2020 г., 21:08 ч. »
Подобни системи няма как да подават равномерно Со2. Реакцията на сместа има нива нагоре и после надолу. Това им е проблема, затова и цената им е такава. Предполага, че имате идея колко върви една нормална система и направете сметка. Цена за сметка на качество.

Неактивен trey

• Активен потребител
« Отговор #2 : понеделник, 06 април 2020 г., 10:00 ч. »
Благодаря, Маломир!
Знам, че най-добрия вариант е бутилка под налягане, но аквариума е 40 литра и на този етап ще карам с лим. киселина и сода.
Намерих това клипче, което донякъде дава препоръки за решаване на проблема и мисля да ги изпробвам.

https://www.youtube.com/watch?v=RqvnUTPF10s

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 843
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #3 : сряда, 08 април 2020 г., 23:27 ч. »
Сподели после.

Неактивен trey

• Активен потребител
« Отговор #4 : събота, 11 април 2020 г., 09:19 ч. »
Сложих два винтила както е показано в клипа, но за съжаление не виждам ефект. Явно трябва да се постигне стабилна работа още при стартиране на системата - хубаво разбиване на съставките до хомогенна смес, достигане на оптимално налягане и никакво клатене и бъзикане след като се запусне към аквариума.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 755
« Отговор #5 : събота, 11 април 2020 г., 09:57 ч. »
Какво означава, стабилна работа при стартиране? Какво е налягането? Как гастваряте газа, с какво?

Неактивен trey

• Активен потребител
« Отговор #6 : събота, 11 април 2020 г., 16:16 ч. »
Какво означава, стабилна работа при стартиране? Какво е налягането? Как гастваряте газа, с какво?

Имал съм случаи, когато след като запусна системата и започна да подавам СО2 към аквариума, подаването на балончета през брояча започва да се усилва от само себе си. Първоначало имах съмнения, че не ми е наред вентила от бутилката със содата, но явно не е това проблема, защото го прави само в началото и след няколко дни започва да се стабилизира. Обяснявам си го с недобро разбиване на съставките от сода и киселина с водата. Особено ме съмнява содата, защото стои като на парцалчета в бутилката. Съотношенията които ползвам са: 100 гр. Л.К. към 300 мл. вода, а содата е 100 гр. към 100 мл. вода. Налягане на манометъра в момента е 1,5, но по принцип след като пусна към аквариума почти винаги се покачва леко от положение преди 1 до 1,5-2,00.
Първият път след като ми изсмука бързо киселината, налягането на манометърчето беше стигнало до 4.
Следващият път когато разбивам содата ще изпробвам да е с по малко вода за да стане по-хомогенна сместа. В момента в бутилката содата е утаена долу, а над нея има по-воднист разтвор, което според мен не е добре.
Газът разтварям с дифузерче, което си работи идеално.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 755
« Отговор #7 : събота, 11 април 2020 г., 20:55 ч. »
Сигурни ли сте, че няма теч? Аз съм бил дълго време с такава с-ма, но Day и налягане по-голямо от 0.5-1-на атмосфера не съм имал. Другото е, че подавате много балончета в секунда и за това може би имате такова налягане.

Неактивен trey

• Активен потребител
« Отговор #8 : неделя, 12 април 2020 г., 15:58 ч. »
Сигурни ли сте, че няма теч? Аз съм бил дълго време с такава с-ма, но Day и налягане по-голямо от 0.5-1-на атмосфера не съм имал. Другото е, че подавате много балончета в секунда и за това може би имате такова налягане.

Снощи спрях системата и на сутринта налягането на манометърчето и нивата на содата и киселината бяха същите както вечерта, което според мен е доказвателство, че не изпуска.
След като я запуснах чрез вентила на втората бутилка (но този път с по-малко балончета, около половин до 1 в секунда) процеса си тръгна нормално и цял ден всичко е наред.
Явно следващият път ще трябва да внимавам при разбиването на содата и киселината. Според мен в началото не ги разбивам добре и затова е този неравномерен процес при първото запускане.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.