Автор Тема: Първи аквариум - начинаещ  (Прочетено 12395 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Kristiqn Todorov

• Активен потребител
  • Публикации: 129
Отг: Първи аквариум - начинаещ
« Отговор #240 : събота, 11 септември 2021 г., 16:56 ч. »
Колеги малкият аквариум не разбрах трябва ли да сменям по често водата или мога да си сменям всяка неделя по 30% т.с 3л? Днес пуснах 5 ембер тетри по 1см толко са малки че чак малеят и в него, има 3 хелени които ще махна и ще сложа 2 корони аквариума е стартиран преди 8-9дни слагал съм стартираща бактерия всичките дни и водата в него е от големият аквариум

В големият авкариум могат ли да съжителстват хелени с корoни? Понеже имам неритини които са с капак отпред и хелените не ги изяждът но с короните как стоят нещата? Имах черна брада преди намалих осветлението,храненето и почнах да слажам течно co2, така 5 месеца нямаше никаква брада сега пак тръгна, утре ще кастра валиснерията ще чистя филтера и мисля да сменя 50% вода.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 6 825
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #241 : понеделник, 13 септември 2021 г., 13:22 ч. »
Малкия аквариум си е беля и трябва да се сменя водата по-честичко там.  :drinks:

• Активен потребител
« Отговор #242 : понеделник, 13 септември 2021 г., 22:36 ч. »
ок ще сменям по 20-25% през 3 дни пък ще видим как ще се развие на 1во време имам проблем с ембер тетрите до сега не сам гледал и не съм имал и нано, от събота на обяд са в аквата общо взето седят на група и се местят ту от едният ъгъл ту в другият ъгъл, не плуват свободно не могат да се отпуснат, плахи са. Не знам дали не им е силна светлината 9w led 810 лумена 6000к или просто още са доста стресирани, доста обезцветени и днес за 1-ви път ги храних но от страх ли не знам не искаха да ядът, храната се въртя въртя и накрая топ филтера я смъкна и се озова на гъбата. Ще ги наблюдавам до края на седмицата ако не се оправят ще се опитам да ги прехвърля в големият аквариум ако позволят да ги хвана но не знам дали пък няма да го натоваря него, за момента там има 15-16 рибки и няма жертви от няколко месеца не знам дали няма да прецакам нещата. Ще пробвам с галаксита в наното ако не ще пусна 1 бета да си живурка и това e. Филтрацията мисля че е добре 400л/час за 13 литра аква с малка гъба и доста керамика за този обем вода, темепратурат  е 25-26градуса.

• Активен потребител
« Отговор #243 : вторник, 14 септември 2021 г., 19:36 ч. »
Днес сложих стартата крушка която е заводска с аквариума, луминисцентна с 2 пури и свети само едната пура 9 W е реално свети около 4-5 W, не пише нищо за лумени и келвини не знам как ще се отрази на растенията. Тетрите като е изагасено осветлението с ЛЕД крушката 9W стават по активни а като светне се скриват в ъгъла, за това реших да сложа по слабата светлина да видя как ще се чусват няколко дни а после да върна по силната, понеже не мисля че тази е ок за растенията.Общо взето гледах клипове на малки аквириуми с ембери и те са активни при положение че свети лампа не знам мойте защо само се крият днес е 4-ти ден

Неактивен malomir

• Модератор на раздел
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #244 : вторник, 14 септември 2021 г., 21:51 ч. »
И аз съм имал такъва случаи. Имах едни галаксита, които никога не видях, при светната ламБа. Малки тетрички също така.

• Активен потребител
« Отговор #245 : сряда, 15 септември 2021 г., 22:02 ч. »
Ясно... на по слабата светлина пак никакъв ефект, в крайна сметка без много да разбутам аквариума успях да хвана 4 и ги пуснах в големия аквариум при тернециите и живородките които ги погониха малко порагледаха ги но не мисля че ще ги хапнат. В наното да се пробвам ли с галаксита или да очаквам същата работа? Нямам никакви претенци какви ще са рибките стига да ги виждам и да не ги е страх, да могат да се хранят спокойно. Днес пак им сложих да ядът и пак нищо само пада храна по дъното и си седи там не проявяват никакъв интерес само се стрелакат до нея и като падне я оставят а в този обем вода да седи храна по дъното не ми се нрави много. Някакви алтернативи различни от скариди или бета имам ли ? Освен галакси и борарас бригите друго не се сещам но не не знам и с тях как ще е

Утре ще се опитам да хвана и другите 2 тетри да ги пусна в другия аквариум

• Активен потребител
« Отговор #246 : сряда, 15 септември 2021 г., 23:22 ч. »
Извадих и другите 2 рибки оставям аквариума така до петък и ще сменя 50% от водата, вътре има 3 хелени които събират храна по дъното, приемам всякакви идеи за рибки които просто ще ги виждам и ще им се радвам, обмислям и вариянта за бета и дали може да се комбинира с нещо в този аквариум.... даже и за 3 гупи ми минава през главата но ще са крайни варианти, сега малко се притеснявам за другият акваирум в който има 15 риби и сега с емебрките станаха 20

Неактивен malomir

• Модератор на раздел
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #247 : петък, 17 септември 2021 г., 02:18 ч. »
Бета е добър вариянт. Всичко друго ще е мъчение според мен.

• Активен потребител
« Отговор #248 : петък, 17 септември 2021 г., 20:37 ч. »
Да точно това реших и аз след доста чудене и четене, гледане на клипове в интернет и т.н В крайна сметка утре ще ходя до пазара да си харесам бета. Мога ли да пусна при нея нещо в този литраж? 2 коридораса джули или 1 отоцинклус? За обиране на алгите и храна по дъното, също така с охлюв неритина или корона как ще съжителства?

Неактивен malomir

• Модератор на раздел
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #249 : събота, 18 септември 2021 г., 07:56 ч. »
Коридорасите са пасажни рибки и няма да им е ок само 2 бройки. Поне 6-8 бройки. Но за този аквариум нама как да стане. После не се знае как ще реагира бетата на тях. Каквото смяташ да пускаш там го вземи преди бетата. Ако сложиш нещо след нея, ще гледа на тях като натрапници.
Абе остави си една бета там и не го мисли повече.

• Активен потребител
« Отговор #250 : събота, 18 септември 2021 г., 12:10 ч. »
Днес пуснах 1 бета пък дано и хареса домът взех 2 неритини но ги пуснах в големия защото още не съм махнал хелените от малкия така че ще прехфърля поне 1 при бетата но след като махна тези дни хелените и ще видим как ще я възприеме.

Трябва ли да имам задължително плаващи растения понеже повачето клипчета в нета са с доста заселени бетарници и гледам че и плаващи растения има, аз не съм фен на тях но ако ще се чуства по добре бетата може да взема някое което да притаява и малко светлината... някакви идеи за такова растение?

Бетата чуствителна ли е на силна светлина? Още не е светнала лампата надявам се като светне да не се изпокрие като тетрите

Топ филтера е 400л/час и няма регулация на дебита напълнил съм вода почти до горе от където пада водата с цел по малко течение но се вижда на преден план сагитарията как и се движат листата от течението дано свикне бетата с тази история няма какво да направя...

Сега като е само 1 бета вътре само в неделя ли мога да сменям 30% от водата или трябва 2 пъти седмично по 20% примерно ?

Неактивен malomir

• Модератор на раздел
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #251 : Днес в 10:12 »
Смяна веднъж седмично 30 %. По принцип бетите са мързеливички и не обичат течение, както и силна светлина.
Плаващите растения са добра идея.

http://www.aquaportal.bg/Plants/details.php?Plant=44
Водна леща, Писция са подходящи за целта.

• Активен потребител
« Отговор #252 : Днес в 13:22 »
Да сега ще мисля как мога да намаля течението и за плаващи растения водната леща ми изглежда най добре на мен но ми казаха че била голяма напаст и да не съм си я слагал в аквариума а писцията не обичала конденз а аз съм с капак иначе днес е 2-ри ден на бетата и като цяло където пада водата от топ филтера не ходи там явно не и е комфортно

• Активен потребител
« Отговор #253 : Днес в 21:08 »
Днес допълних още малко вода вдигна се точно до 'дупката' от която пада водата от филтера и сега течението намаля значително, гледам я все повече обитава горният слой и другата половина от аквариума, тазис седмица ще видя за някакво надводно растение.
В другият аквариум рибките ги храня през ден така вече има няма половин година, бетата проблем ли е и нея да я храня през ден или трябва всеки ден? Днес им давах замразена артемия, трябва ли специална храна за бета? Или може от гранулите и люспите които давам а другите риби

Осветлението свети 5 часа в момента от 2 седмица кога е удачно да увелича с още 30 мин примерно?

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.