Автор Тема: Развъждане на скаларии  (Прочетено 48366 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен krasi_berk

• Регистриран потребител
  • Публикации: 9
Развъждане на скаларии
« : събота, 14 ноември 2009 г., 00:47 ч. »
За втори път скалариите ми имат яйца,по точно майката :P Първият път яйцата стояха 2 дена,гледах да температурата на водата да е 28 градуса и накрая за капак родителите ги изядоха.Сега вече втори път снася майката(този път на растение снесе,предишния път на ъгъла на аквариума) и започна
да си хапва по едно по едно и аз реших да ги опазя,сложих върху водораслото с яйцата малко аквариумче така че да има достъп влизането на вода но да не може да влезне скаларията,кажете ми за да ги опазя яйцата какво трябва да направя или просто е нужно първите пъти да бъдат изядени от родителите?   :hmm: Благодаря Предварително ! :bow:

Неактивен mejdupraznika

• Активен потребител -
  • Публикации: 239
  • Нас. място: Добрич
Отг: Развъждане на скаларии
« Отговор #1 : събота, 14 ноември 2009 г., 08:39 ч. »
Остави ги да хвърлят, ако родителите са добри ще си отгледат поколението. Ако ли не ще се наложи да отделиш листото в друг аквариум и да ги излюпиш също така и да захранваш.
Добрич/Хиподрума.

Неактивен krasi_berk

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : събота, 14 ноември 2009 г., 18:24 ч. »
Направих второто,преместих листото в друг аквариум и държа постоянна температура 28-29 градуса.Яйцата са далеч от нагревателя.Между другото в тази прегратка,която бях сложил някакси бяха влезнали 2 малки анцитрусчета и бяха хапнали известна доза яийца и затова се наложи да ги преместя.Наблюдавам яйцата,Едните стават бели,а другите си остават същите.Можете ли да ми обясните какво значи това и дали е добре ?

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 641
  • Нас. място: Благоевград
« Отговор #3 : събота, 14 ноември 2009 г., 19:05 ч. »
Белите хайверчета са неоплодени, прозрачните са здравите.Ако водата е с подходящи параметри, прозрачните хайверчета първо ще потъмнеят и след това от тях ще се излюпят личинките.

Неактивен kamos

• Активен потребител
  • Публикации: 439
  • Нас. място: Несебър
  • Антон Ганчев
    • Linux blog
« Отговор #4 : събота, 14 ноември 2009 г., 21:51 ч. »
Райко колко време отнема излюпването на годния хайвер и при каква температура трябва да се държи?
.Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...           (Кочетов С.М.)

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #5 : събота, 14 ноември 2009 г., 23:31 ч. »
Температурата която подържам в моите люпилни вани е 29-30 градуса. Личинките при тази температура се излюпват за около 48 часа. След излюпването намалявам до 25-26 градуса и след около 4-5 дни те започват да плуват и са готови за захранване с артемия. През време на инкубацията на хайвера добавям във водата и някакъв фунгицид(най-често метиленово синьо) за да не се развие сапролегния.
 Разбира се времето за излюпване на хайвера е функция на температурата- т. н.  " градусочасове".
 Аз използвам малко по-висока температура на излюпване за да форсирам процеса и да намаля вероятноста от покриването на хайвера със сапролегния(гъба с формата на бял мъх), която се развива върху неоплодените хайверчета. След излюпването връщам температурата в нормалните граници- в противен случай личинките се развиват ускорено, резорбират бързо жълтъчния си мехур и се получават слаби и недоразвити рибки.
Подобна е и ситуацията при излюпването на хайвера от златните рибки. Той може да се инкубира и при 18 градуса и при 28 градуса. В първия случай процеса продължава около 6 денонощия, във втория- 2 денонощия. Според съветите на водещите японски специалисти трябва да се придържаме към възможно най-ниските температури, за да можем да получим по-здрави и качествени рибки.

Неактивен krasi_berk

• Регистриран потребител
« Отговор #6 : събота, 14 ноември 2009 г., 23:53 ч. »
Аз съм начинащ акварист и според мен е доста трудничко това излюпване,но както и да е благодаря ти за обширната информация !

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
« Отговор #7 : неделя, 15 ноември 2009 г., 01:41 ч. »
Не е изобщо трудно.Аз просто дадох малко усукан отговор. В твоя случай е достатъчно или да отделиш чифта в друг аквариум или да извадиш останалите рибки от аквариума и винаги ще се излюпят достатъчен брой малки рибки(стига водата в аквариума да е подходяща), така че да израстнат заедно с родителите си.
Отделянето на хайвера в люпилни вани се практикува, когато се стремим да получим по-многобройно поколение  с търговски цели.

Неактивен krasi_berk

• Регистриран потребител
« Отговор #8 : неделя, 15 ноември 2009 г., 14:37 ч. »
Аз така направих първият път,оставих само родителите в аквариума и те ги изядоха.А тогава чакаха  2 дена,Сега още със снасянето започнаха да си похапват и аз преместих листото с яйцата в отделен аквариум,където поддържам температура 28-29 градуса.Но повечето яйца са чисто бели и както каза ти не са оплодени,остават другите но ще видим,мен ми  е кеф дори и 1 скаларийка малка да се излюпи,нямам за цел да ги продавам за тези вани дето говореше.Но според мен следващия път когато отново снесе майката няма да ги пипам,те ги ядат ядат и ще спрат,все някога трябва да им се проявят родителските качества :)

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Нас. място: София
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #9 : неделя, 15 ноември 2009 г., 18:31 ч. »
Така нареченото от теб "похапване" може да не е точно това, за което си мислиш.
Скалариите по този начин почистват хайвера, местят го, пазят го и т.н. Просто нямат ръце да вършат тази работа по друг начин. Възможно е ако чифта е млад да не се справят добре, но в някой момент ще се изненадаш колко добри родители могат да бъдат и как си разпределят задачите между мъжкия и женската.

Неактивен krasi_berk

• Регистриран потребител
« Отговор #10 : понеделник, 16 ноември 2009 г., 14:11 ч. »
Да,прав си млади родители са,с яйцата не стана нищо.Но пък вече знам ще си ги оставям при родителите,каквото стане стане.Отново Ви благодаря на всички за помощта! Този сайт е уникален и се радвам,че вече съм част от него и добивам представа за всичките ми въпроси:)

Неактивен kendov74

• Активен потребител
  • Публикации: 69
« Отговор #11 : вторник, 01 юни 2010 г., 16:02 ч. »
Здравейте,
От скоро се занимавам с аквариуми :) Ето и моята история: Имам аквариум с приблизителни размери В=75 см ;Ш=95 см и Д=35 см. Имах няколко скаларии,отначало бяха две но едната стана жертва на барбусите,отстраних ги и след време взех още 3,старата беше доста по едра от тях и отначало ги нападаше ,но после спря,но новите скаларии нещо отазаха да се хранят ,нямаха апетит нещо поне към сухата храна.Едната от новите умря сравнително бързо.След това смехних храната пуснах им жива храна(тубифекс) и показаха малко по-голям интерес към нея,но след няколко дни още загубих и втората от новите а още след няколко дни умря и третата. Каква може да е причината?
Преди около месец малко след като умря и третата от новите скаларии,ми подариха още една и за около 2-3 седмици новата и старата сформираха двойка и хвърлиха хайвер.Бях изненадан колко лесно се получи.Бях чувал ,че има опасност да си изядат хайвера и го отделих заедно с листото в една родилка в общия аквариум.Голяма част от хайвера беше оплоден,излюпиха се малките,няколко дена стояха по дъното и в момента в който започнаха да плуват взеха че напуснаха родилката през проципите (явно са били по-тънки отколкото предполагах) и не вярвам да има останала жива ,тъй като в общия аквариум имам доста други риби(скалариите,хелери,сомчета,мулинезии ,гупи и неони).Та въпроса ми е след колко време мога да очаквам да хвърлят отново хайвер скалариите ?
Благодаря предварително!
ХУБАВИТЕ НЕЩА СТАВАТ БАВНО, А ПРЕКРАСНИТЕ ВЕДНАГА :)

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #12 : четвъртък, 03 юни 2010 г., 12:14 ч. »
Здравей и добре дошъл при нас!
Причините за измирането на новите скаларии може да са различни - от болест, с която са дошли, до условия, които не са им понесли, включително храна. Това което пишеш, че не са се хранили с охота, може би е показателно. А е възможно да е било и стрес. Малко информация си дал за аквариума, размерите са малко странни. Ако това са размерите - съдът не е малък, но все пак колко риби има вътре? Каква ти е филтрацията? Растения има ли? Каква е сухата храна, която използваш?
Колкото до хайвера - ако той им е отнет или не са се грижили за него - можеш да очакваш следващия след 2 седмици. Отново ако всичко в аквариума е наред и рибите не са стресирани. Имай предвид, че рибите, които си събрал в аквариума, не са най-удачната комбинация и това е меко казано. Ето тук - http://www.aquaportal.bg/forum/aterini-rainbowfish/svmestimost-na-aterini-s-drugi-ribi/msg6133/#msg6133 - има таблица за съвместимостта на рибките, разгледай я.
Ето и една статия за нещата, които трябва да знаем, когато пускаме нови риби в аквариума - http://www.aquaportal.bg/site/articles.php?page=0&pg=1&cat=25&id=112
Пожелавам ти успех в общото ни хоби, обещавам, че ще помагаме! :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен kendov74

• Активен потребител
  • Публикации: 69
« Отговор #13 : събота, 05 юни 2010 г., 11:50 ч. »
Вили,

Благодаря ти много за отзивчивостта :) Ами да в аквариума има растителност но всичката както и рибите са ми подарени,,така че не мога да се ангажирам с някакви имена . Гледам от 3-4 дена женската скалария пак се е понадула.Дмес смятам да им подменя част от водичката,че предното хвърляне на хайвера беше предшествано от смяна на водата :) Иначе обикалят все заедно,стоят една до друга през повечето време в някой ъгъл и се хранят много добре.Мисля че минаха десетина дена от първото хвърляне.Приготвил съм едно аквариумче за малките с размери Ш=37 В=30 и Д=19  -дали е подходящ ? и до каква възраст да ги държа отделно ? Разрязах едно зелено пластмасово шише от оцет и оформих 2 листа и ги прикрепих към стъклата с помоща на вакумчета-дали ще се подлъжат там да хвърлят хайвера а не върху естествените ?Ако ми се повтори късмета да хвърлят хайвер ще търся някой с който да разменяме индивиди за опресняванне на кръвта :) Собствениците на магазините за аквариуми дали ще се навият на размяна ?
ХУБАВИТЕ НЕЩА СТАВАТ БАВНО, А ПРЕКРАСНИТЕ ВЕДНАГА :)

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #14 : събота, 05 юни 2010 г., 22:02 ч. »
Аз малко не съм подготвена по въпроса, скаларии никога не съм развъждала. За да ти отговоря на първия въпрос се допитах до човек, който знае много повече. Честно казано - предпочитам той да пише тук. :)
Та на въпроса - не знам дали ще успееш да ги подмамиш в бутилката, но, разбира се, можеш да пробваш. Аквариумчето за бебчетата е подходящо, но не го пълни, защото трябва да пренесеш хайвера с вода от големия аквариум. Колкото до размяната на "материал" - наистина нямам представа дали в акваристичните магазини имат такава практика. Може би колегите ще кажат.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.