Автор Тема: Развъждане на скаларии  (Прочетено 47944 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен raiko

• Raiko Slavkov
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 641
  • Нас. място: Благоевград
Отг: Развъждане на скаларии
« Отговор #15 : събота, 05 юни 2010 г., 23:09 ч. »
Много е вероятно рибите да предпочетат направения от теб изкуствен лист.Аз също използвам подобни изкуствени листя за размножаването на скалариите.

Ако се излюпи добър процент от хайвера на скалариите, то това аквариумче ще им стане тясно в близките 3-4 дни след като заплуват малките.
По-голямите магазини не биха проявили интерес към риби, предложени им от непознат човек. Не биха желали да поемат риска да вземат риби с неизвестен произход и да рискуват да внесат някоя болест в магазина си.

Неактивен kendov74

• Активен потребител
  • Публикации: 69
« Отговор #16 : понеделник, 07 юни 2010 г., 13:12 ч. »
Вчера подмених водата и днес в 10.00 хвърлиха хайвера само ,че не върху изкуственото листо,а върху естественото :) Срязох листото така че 90 % от хайвера да го отделя,а останалата част им го оставих да видя какво ще направят(дали ще успеят да го опазят и да се погрижат за потомството).Отначало почнаха да обикалят и сякаш търсеха липсващата част от листото но после се завърнаха при остатъка и почнаха наново да се грижат за него и да гонят другите риби да не приближават хайвера.За сега се справят много добре,притесннявам се само за през ноща и се чудя дали да не оставя тази вечер осветлението включено.
ХУБАВИТЕ НЕЩА СТАВАТ БАВНО, А ПРЕКРАСНИТЕ ВЕДНАГА :)

Неактивен Divane

• Активен потребител
  • Публикации: 1 016
  • Нас. място: София
« Отговор #17 : понеделник, 07 юни 2010 г., 13:42 ч. »
Ох, скаларии! :crazy:
Значи,моите като хвърлиха първият път,много се чудих дали да ги отделям или не..и така два дена. През това време родителите си обдухваха хайвера и в момента,в който се показаха опашките на малките - прехвърлиха ги върху листото. Тогава ме жегна нещо от вътре и реших да ги отделя.
Първа грешка - откъснах листото и докато го пренасям ,половината малки се изсипаха в грунда.
Сложих ги в развъдното аквариумче БЕЗ РОДИТЕЛИТЕ.Предварително бях сипала вода  от аквариума,бях затоплила с нагревателя и аерацията си бучеше :)
Излюпиха се доста малки,които обаче за няколко дена се саморедуцираха до 20-30 бройки.(Има голяма смъртност)

След седмица в общия се сформира нова двойка,която също метна хайвер :crazy:
Пак се мотах два-три дена и се повтори акцията с преместването върху листото. За да не допусна предишната грешка - взех тънко маркуче  и внимателно ги засмуках всичките.
Нямах втори развъден аквариум и за това ги положих в една дълбока прозрачна съдинка и ги  поставих при другите малки.
Излюпиха се мноооого бебешори. НО..всеки ден намирах доста умрели. В момента от цялото люпило я са оцеляли 2-3 ,я не.
Т.е. Райко беше прав,че няма да стане нищо ако ги смеся със "старите".

Забравих да кажа,че докато хайвера беше в общия аквариум,нощно време оставях една малка лампа да осветява листото и родителите да виждат хайвера за да го пазят.

Онази вечер пак хвърлиха,но не оставих лампа и на сутринта всичко беше изядено..кой знае от кого.

От цялата работа най-трудно ми е храненето с артемия. В кухнята прилича на кораба на Блейк - всичко е в аератори,маркучи и бутилки :crazy: И всеки път засмуквам тая артемия и ми се гади.
Но пък оцелелите растат добре (да чукна на дърво) :grin:

Неактивен kendov74

• Активен потребител
« Отговор #18 : вторник, 08 юни 2010 г., 15:51 ч. »
Tака :) Тъй като бях прочел за изчезването на хайвера на тъмно,оставих лампата в помещението да свети през ноща и установих че с хайвера всичко е ок.Сега хвърления хайвер мисля,че е в пъти повече от първия път и като че ли побелелия е доста малко към момента.Някой знае ли какъв процент от излюпените приблизително оцеляват ? А що се касае до това дали магазините приемат чужди риби аз преди няколко месеца харизах 3 барбуса на един магазин,момчето само ги погледна и ги пусна в при другите барбуси.Понеже като гледам тук аз съм най-начинаещия имам още един въпрос,на който бих желал да получа отговор но не е свързан със скалариите.В аквариума имам и 2 броя лабео които ми бяха подарени от един приятел,понеже аквариума, който купил се спукал ,та когато ги взех в моя двата екземпляра бяха почти с равни размери и доста се гонеха,но тогава приличаше повече на игра защото ту единия гонеше другия ту обратното.Сега единия вече е много по-едър от другия и постоянно го преследва сякаш иска да го изкорми и по дребния все се крие между помпата и нагревателя.Някой знае ли защо е тази агресия и по какво мога д апозная от какъв пол са ?

Неактивен Divane

• Активен потребител
  • Публикации: 1 016
  • Нас. място: София
« Отговор #19 : вторник, 08 юни 2010 г., 16:56 ч. »
Лабеото по принцип е доста агресивна риба. Скоро очаквай смъртни случаи. Единият вариант е да ги разделиш и останалите им съжители да нямат червено  по тях,защото това ги нахъсва като бикове :crazy:

Неактивен kendov74

• Активен потребител
« Отговор #20 : вторник, 08 юни 2010 г., 17:37 ч. »
На мен лабеото ми изглеждаха съвсем кротки до сега,а и приятелчето дето ми ги даде нямаше оплаквания и вече съжителстват с хелерите повече от 5 месеца без никакъв проблем,но какво имат да делят помежду си направо не знам-аквариума е 220 литров ,би трябвало да има място и за двата индивида дори да са еднополови(мъжки) още повече ,че женски няма, за които да воюват.Някой знае лли по какво мога да позная дали са ммъжки или женски ?

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 863
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #21 : вторник, 08 юни 2010 г., 19:10 ч. »
На мен лабеото ми изглеждаха съвсем кротки. Някой знае ли по какво мога да позная дали са ммъжки или женски ?

Уви грешиш. Лабеото е зла риба с изразена вътршновидова агресия. За съжаление нямат и изразен полов диморфизъм затова няма как да разбереш какви са.
Като казваш, че си начинаещ виж прочети за тези риби в сайта. Там има и други профили на риби. В профила на Лабеото ясно пише всичко:
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=279

Неактивен kendov74

• Активен потребител
« Отговор #22 : вторник, 08 юни 2010 г., 19:47 ч. »
Malomir,

Благодаря много за информацията :) Както казах от скоро се интересувам от рибки и приемам думите ти за чиста истина,просто се чудя защо дълго време беше всичко нормално а сега............ и дали мога да направя нещо за да смекча или премахна тази агресия,защото общо взето след скалариите те са ми най-интересни от рибите в моя аквариум.

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
« Отговор #23 : вторник, 08 юни 2010 г., 21:48 ч. »
При младите рибки не е проявена още агресията, при достигане на полова зрелост...стой та гледай! Подари по-слабия на приятел, няма да го има скоро! Кофти е, но доминиращо лабео трудно свиква с новодомци, та внимавай с пускането на нови риби!
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен kendov74

• Активен потребител
« Отговор #24 : сряда, 09 юни 2010 г., 13:40 ч. »
Да,идеята никак не е лоша да гоо подаря на някой ,но в момента не се сещам на кого да го дам а и имам чувството че страшно много време ще ми отнеме докато го хвана,като стрели са,а аквариума ми не е никак малък ,за да го сгащя на тясно някъде :( Някой има ли идея как по-лесно бих могъл да го хвана? И има ли някой тук да иска лабео?

Неактивен aquaworld

• Активен потребител
  • Публикации: 1 574
  • Нас. място: гр.София
    • Аква свят
« Отговор #25 : сряда, 09 юни 2010 г., 13:54 ч. »
Не че ще е лесно, но с две кепчета (мин. 5 инчови - 12 см.),  едното го залагаш ,а с другото го гониш към него. :)

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #26 : сряда, 09 юни 2010 г., 15:31 ч. »
Преди време трябваше да уловя точно определена риба за Malomir (от многото риби в големият аквариум). Направих си прегради от тензух. Използвах обикновена изолирана медна тел и си направих два правоъгълника с напречното сечение на аквариума, а после ги облякох с тензуха. Вдигаш капаците и започваш да пускаш малко храна на най-свободното от растения място. Когато ги събереш на групичка около храната, слагаш последователно първо едната, а после и другата прегради вляво и вдясно от групираните риби. Въпросното лабео ще остане в едната третина и ако придвижиш преградата, ще можеш да го вкараш в още по-тясно пространство и да го уловиш по-лесно.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен DanyGod

• Активен потребител
  • Публикации: 545
  • Нас. място: Варна
  • Divolino.com
    • Divolino.com
« Отговор #27 : сряда, 09 юни 2010 г., 15:37 ч. »
Преди време трябваше да уловя точно определена риба за Malomir (от многото риби в големият аквариум). Направих си прегради от тензух. Използвах обикновена изолирана медна тел и си направих два правоъгълника с напречното сечение на аквариума, а после ги облякох с тензуха. Вдигаш капаците и започваш да пускаш малко храна на най-свободното от растения място. Когато ги събереш на групичка около храната, слагаш последователно първо едната, а после и другата прегради вляво и вдясно от групираните риби. Въпросното лабео ще остане в едната третина и ако придвижиш преградата, ще можеш да го вкараш в още по-тясно пространство и да го уловиш по-лесно.

:up: Инженера си е инженер.
Divolino.com

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
« Отговор #28 : четвъртък, 10 юни 2010 г., 11:05 ч. »
Такива бързаци ги ловя като отрежа прозрачно ПВЦ и слагам храна вътре.
Преди това ги държа гладни известно време разбира се.
После дебна с големия кеп.
Деси, що смучеш има и по-елегантен начин за артемията.

Някъде бях качил снимка, но нямам време да ровя.
 :tongue2:
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен kendov74

• Активен потребител
« Отговор #29 : четвъртък, 10 юни 2010 г., 13:20 ч. »
dok70,

Имаш предвид,че отрязваш шише от ПВЦ ли ? и ако е така къде го режеш,,дъното ли махаш или разширяваш отвора ? Опишши моля те стратегията по- подробно!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.