Автор Тема: Подходящ грунд за Дискуси в растителен аквариум?  (Прочетено 12016 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
  • Публикации: 79
Отг: Подходящ грунд за Дискуси в растителен аквариум?
« Отговор #15 : сряда, 17 май 2017 г., 19:37 ч. »
Благодаря за поканата, но съм в София, иначе съм от Бургас...:)

Колко време и как го проми? Западняците яко реват от това, че бил много мръсен и много трудно се миел, после за седмица задръствал филтрите с мътилка, все пак е глина. Който се справи ръси само суперлативи. Все още не мога да разбера сифонират ли го въобще.

Обираш ли мръсотиите от повърхността?

Не искам да ползвам от мътилката от грунда, заради появилите се нематоди. Вчера един се мотаеше из водата, тъкмо го забелязах и една неонка си го гепи. Дребните рибки яко гладуват, нещо не са закръглени като преди, като ги хранех и нямаше дискуси. Сега я закачат нещо я не.

Неактивен uji

• Активен потребител
  • Публикации: 483
« Отговор #16 : сряда, 17 май 2017 г., 20:03 ч. »
Владо, хвърли едно око какво се предлага на Dennerle като субстрати и грундове - наистина няма да останеш разочарован.
Seachem-а изглежда много добре, но при него има разпад и ако сифонираш често, след време ще  трябва да добавяш още. А ако решиш да слагаш Manado не го плакни изобщо....
И послушай Аси за бидона.

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 433
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
« Отговор #17 : сряда, 17 май 2017 г., 21:04 ч. »
 Само да вметна,че съм чел че сичема няма разпад и може се ползва мнооого години.Ма дали е така не знам :) Много го мих човек,не помня точно колко време,ама останах без кръст,гъз и т.н. :) Обаче като го сложих водата беше кристал,ама мих 2/3 торба,за три торби не знам колко време ще отнеме.Ще ти се плаче в един момент,ще искаш се отказваш от грунда,ама ако устискаш ще се кефиш много.Бих те посъветвал да не бързаш,да промиваш по торба на ден,или торба за два дена.Ако имаш село или си в къща,в едно корито и да тече вода в него и разбъркваш от време на време.
В профила ми съм писал колко съм го мил,той профила ми е като дневник и примерно днес се зачудих откога точно ги имам тия дискуси-хоп,към пети април съм ги взел :) От коя повърхност да обирам мръсотии,нямам мръсотии никъде.
Моите неони пък много надебеляха нещо.Покрай дискусите яко хапват и те.Оня ден така бяха издули коремите,че се уплаших да не измрат от преяждане.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #18 : сряда, 17 май 2017 г., 21:09 ч. »
Загледах ги и на Денерле, главно кварцовия им пясък, но търся вариант да не се сифонира въобще, я при тях са си обикновенни инертни субстрати, просто с различен размер. Ползват ги като последен слой при хранителен долен, друг субстрат. Денерле си имат няколко.

Не знам при ситен пясък ,какво е положението. по принцип, там не следва да влизат и се разграждат боклуците, а следва да се почистват периодично със сифониране по-повърхността, и то с доста слаба струя.
Ако някой опише как се случват нещата  стакъв субстрат, с дискуси и растения, ще съм благодарен.

Сичема го обявяват като вечен, практически си е скала, макар и пореста, не се разпада и не следва да се подменя никога. Това си го описват от производителя като спецификации, също и в съпорт форума им и в FAQ на сайта, едва ли лъжат, не са гаражна марка и им вярвам. Манадото му дават около 5 години и после подмяна. Поне това съм открил до момента. Но е факт, че последното не се сифонира, просто абсорбира и складира храната, след като се преработи от бактериите.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #19 : сряда, 17 май 2017 г., 21:24 ч. »
Ето какво съм писал по повод на сичем грунда:
"Да вметна,че рестартирах малкия аквариум с вода от стария и работещите филтри.Новия грунд е seachem flourite.Много е красив,ръбести са камъчетата.Среден размер 3-5мм,като има камъчета и на 7-8мм,както и 2мм.Тежи в сравнение с манадото,абе като обикновен грунд тежи.Кви бяха тези мнения в чуждите форуми,че трудно се садели растения не знам.Аз проблеми нямах,много лесно бучнах 4 криптокорини.Обаче...ми се разказа играта да го промивам.На два пъти в различни дни,че много трудоемко се оказа.Торбата от 7кг я промивах 2 часа,после на другия ден още 3.5 кила за един час.По-лесно става и бързо като е в по-малко количество.Но никакво замъгляване нямах,а пък днес водата е кристал.Ми това е.Да видим дали ще растат добре криптокорините... "
Подвел съм те в горния пост-торба и половина съм бил промил.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #20 : сряда, 17 май 2017 г., 21:47 ч. »
По чуждите форуми имат проблем с малките растения, това го оправят като сложат втори слой флурид, но пясъка, в който тревите се захващат по-добре. Но това е за главно растителен кавариум.

Ако червения прилича на мандото като цвят, сигурни ще е той. Не искам анциструсите да ми го разнасят навсякъде. Стига да го има в София в големи опаковки де. Червената гама лседва да е добра за големите ми дискуси, малките ще станат много странни, веднъж съм виждал такъв. Не че е грозен, но става особен по-скоро.

Утре ще сменя вода, да видим ще има ли ефект с водораслите и нитратите, от един път в седмицата на два пъти. Би следвало да помага и да е най-ефективното средство.

Иначе обмислям и други методи, като реактор със сичем денитрат /който е успял да го направи правилно, си е решил проблемите с нитратите генерално/  и/или оше пюриген директно във вътрешен филтър и двата продукта си имат особенности и начин на прилагане.
Много ме дразнят тези водорасли и вида на грунда. Спирам и торенето. СО2-то си е оптимално, контролера си знае работата.
Чудя се да сменя ли и времето на осветеност, никой не спомена нищо за това, а е един от основните фактори.

Ще ми отнеме още време докато избера грунда, промия го и главно уредя почивка на село на малката,че в деня на смяната ще ме побърка. Може и в бидона да влезе ако не внимавам. Та затова още мнения базирани на опит ще са много полезни.

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #21 : сряда, 17 май 2017 г., 22:00 ч. »
Ами от опит да ти кажа,да пратиш на почивка и голямата,че моята ако беше видяла ардауша в къщи,щях да приключа с хобито :) Издебни като е на работа или някъде другаде,шега звучи,но има и известна доза истина.Шокиращо е бидон в стаята,кофа с растения,тук там мокро,камъни и дървета на килима(на найлон,ама все пак),филтри...

Неактивен RAKIM

• Активен потребител
  • Публикации: 1 151
  • Нас. място: Пловдив
« Отговор #22 : сряда, 17 май 2017 г., 23:34 ч. »
Vlado - Аквариум с растения,цо2 и дискуси (камо ли подрастващи ) без водорасли не съществува,или поне не съм виждал аз.В аквариум с такива риби винаги има дребен летящ,,прах,, заради храненето им,или трябва да са големи и да се хранят минимално или аз не виждам как може да стане.Има хора сменят вода всеки ден и пак са им брадясали аквариумите.А това за не -сифонирането на такъв аквариум и да го видя ще ми е трудно да го повярвам,за 3 седмици в нас 5 малки дискуса произведоха детрит с който можех да застеля дъно на аквариум 120х40 сигурно.За това и докато са малки повечето хора ги гледат на голо дъно,като пораснат и ги храниш по малко вече и с други екстри ги гледаш.

Неактивен Tony_JB

• Активен потребител
  • Публикации: 185
  • Нас. място: София
« Отговор #23 : четвъртък, 18 май 2017 г., 06:37 ч. »
Според мен всеки аквариум си е индивидуално различен и няма универсално решение!
Относно Нитратите ако ги държиш до 50 не е лош вариант. За грунд ще ти кажа че имам приятел който е с Манадо и много растенията и пак беше хванал брада на 320 литров с 8 големи дискуса.
За осветлението също мисля че може да помислиш защото както си чел най вероятно трябва баланс между торове,въглерод и светлина за да работи добре.
Както споменах аз съм с обикновен грунд и нямам въглерод света от 14 до 23 часа като имам два кръга,един свети през цялото време а вторият от 16 до 21.
Също така в началото имах зелени точки,но когато пораснаха малко Дискусите и зацикли по добре аквата водата ми се поизчисти и растения се стабилизираха и сега няма големи драми.
За добре работещ цикъл иска повече време,а също така сам трябва да пробваш с наличното ако промениш кое как ще се отрази.
Ако ти харесва друг грунд чудесно,смени го,но първо потърси коя промяна може да реши проблема.
Намали храната,намали торовете, удължаване на часовете на осветлението,по честа подмяна на вода докато се постабилизира.
700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
  70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #24 : четвъртък, 18 май 2017 г., 09:06 ч. »
Vlado - Аквариум с растения,цо2 и дискуси (камо ли подрастващи ) без водорасли не съществува,или поне не съм виждал аз.В аквариум с такива риби винаги има дребен летящ,,прах,, заради храненето им,или трябва да са големи и да се хранят минимално или аз не виждам как може да стане.Има хора сменят вода всеки ден и пак са им брадясали аквариумите.А това за не -сифонирането на такъв аквариум и да го видя ще ми е трудно да го повярвам,за 3 седмици в нас 5 малки дискуса произведоха детрит с който можех да застеля дъно на аквариум 120х40 сигурно.За това и докато са малки повечето хора ги гледат на голо дъно,като пораснат и ги храниш по малко вече и с други екстри ги гледаш.

Да, така е, просто ми е първия сблъсък с брада /има и еленови рога на едно място/ и малко се притесних. Нематода /налко кръгло бяло червейче дето излезе от грунда като го сифонирах/ преля чашата, това е главната причина д ареша смяна на този грунд. Въпреки, че неонките ги хапват.

Има запрашеност в аквата, много дребни частици във водата, видими като с еприближа и на ярка светлина. Тов ане знам дали може да се филтрира и почисти. Явно канистрите не го обират.
Със сигурност, ще трябва почистване, но не и истинско дълбоко сифониране, или по-скоро то ще се налага много по-рядко с качествен порест грунд, отколкото с голите камъчета както съм сега, това е целтта ми и за това съм готов да инвестирам не малка сума, грунда ще е около 100лв. Със сигурност ще обирам остатъците по повърхността му, няма да го оставя да стане като тиня.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #25 : четвъртък, 18 май 2017 г., 09:10 ч. »
Според мен всеки аквариум си е индивидуално различен и няма универсално решение!
Относно Нитратите ако ги държиш до 50 не е лош вариант. За грунд ще ти кажа че имам приятел който е с Манадо и много растенията и пак беше хванал брада на 320 литров с 8 големи дискуса.
За осветлението също мисля че може да помислиш защото както си чел най вероятно трябва баланс между торове,въглерод и светлина за да работи добре.
Както споменах аз съм с обикновен грунд и нямам въглерод света от 14 до 23 часа като имам два кръга,един свети през цялото време а вторият от 16 до 21.
Също така в началото имах зелени точки,но когато пораснаха малко Дискусите и зацикли по добре аквата водата ми се поизчисти и растения се стабилизираха и сега няма големи драми.
За добре работещ цикъл иска повече време,а също така сам трябва да пробваш с наличното ако промениш кое как ще се отрази.
Ако ти харесва друг грунд чудесно,смени го,но първо потърси коя промяна може да реши проблема.
Намали храната,намали торовете, удължаване на часовете на осветлението,по честа подмяна на вода докато се постабилизира.

Вчера премерих нитратите с лентичка на JBL, цвета бе между 25 и 50, но в понеделник смених водата, и сигурно на това се дължи намаляното спрямо миналата седмица.

Много време светиш, нямаш ли зеленясване, ксенококус? Практически променяш и интезитета? не знам з амоя аквариум колко е нормалното.
Как влияе светлината на водораслите в случая? Ако увелича времето, това ще помогне ли на растенята да изпреварят водораслите?

Неактивен asito

• Активен потребител
    • Моите аквариуми
« Отговор #26 : четвъртък, 18 май 2017 г., 09:22 ч. »
Зависи от силата на светлината.Аз светя общо 14 часа.6 часа на 55% са диодите,3 часа на 1%,останалите три на 10 и 20 %.Нищо не зеленясва така при мен.Бях вдигнал на 65% шестте часа и камъните почнаха да зеленясват и намалих пак процентите.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 767
« Отговор #27 : четвъртък, 18 май 2017 г., 13:28 ч. »
Брадата се появява в аквариуми с много органика, фината е голяма беля , като светлината само й помага. Ако съм разбрал правилно от първия пост - имаш два канистъра само с керамики и фина вата, която май е много малко. Трябва и добра механична филтрация. При мен метода с увеличаване на механичната филтрация винаги дава резултат. Чистил ли си филтрите, грунда старателно ли е промит? Малко са и растенията. Няма смисъл да ториш с микро при тези растения, че и со2.
В момента в аквариума/50л./  имам над 200 коренчета Ротали и микро слагам само желязо и магнезий. Бавно растящите няма да ги изброявам. Това го казвам само за пример.
Много е готин аквариума, аз не бих го бутал, то и без това е още млад, но пък и дискуси не гледам.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #28 : четвъртък, 18 май 2017 г., 16:01 ч. »
Канистрите си имат едрата гъба отговр, както и финната в последната кошница. Махнал съм само глупавите пластмасови кръгчета от първите кошници, една на 250 модела и две на 600, дето уж са за механична филтрация на едри частици, като съм добавил от Ехеимските пре-филтри на входовете им. Няма какво повече да им добавя. Заради префилтрите са доста чисти вътре, за разлика от преди когато бе пълно блато вътре след месец работа. Префилтрите си ги чистя при всяка смяна на вода, много е лесно и удобно. Все едно имам филтри с гъба вътре.

Исках да добавя още един канистър, от класичексата им серия, 150 модела, само с гъба, но няма как да набутам тръбите през отворите на капака, запълнени са почти.

СО2 слагам по две причини - нищо че растенията са бавни и не много, просто стават много красиви, има огромен ефект с и без него. Другата е да подкиселява водата, така държа PH много стабилно. Преди ми мърдаше с 0.3 - 0.5, така и не разбрах защо и какво в аквата втвърдява водата, /подозирам грунда/. Сега се дътржи стабилно на 6.52 с хистерезис от 0.05. Това е пак по препоръка от Орлин, рибите се чувстват добре, няма предозиране на CO2, винаги е едно нивото. Без контролера, за да се достигне препоръчителната доза с пускане и спиране със светлината, както го правят повечето, всеки ден PH щеше да ми мърда с около 1.5 нагоре - надолу, те това вече дискусите ще ги съсипе.

След работа ще отида да видя сичема на живо и ако не ми хареса ще взема манадото, него поне съм го виждал вече и ми харесва много.

Неактивен Vlad0

• Активен потребител
« Отговор #29 : петък, 19 май 2017 г., 06:10 ч. »
Ходих да видя субстрата, взех манадото. Сичема нещо не ми хареса, някак си разнороден е, доста по-едър от манадото и е по-тежък.

Взех и една подложка, субстрат на Денерле, да сложа под манадото на местата където ще засадя ехинодорусите. Препоръчаха ми го  вмагазина. Това нали не е проблем за манадото и дискусите? Всъщност може ли да го разстеля навсякъде под манадото, нещо ще пречи ли ако няма растения над него?

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.