Автор Тема: Соли , начин за добавянето им в цихлидарник  (Прочетено 1512 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
  • Нас. място: София
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
Соли , начин за добавянето им в цихлидарник
« : четвъртък, 25 юни 2009 г., 08:52 ч. »
Здравейте,
Прочетох в профила на Boby_ за солите TropicMarin ProCichlid Mineral....

demetra, взех си от Аквадизайн (Шушлин) една кутийка TropicMarin ProCichlid Mineral 600 грама. Цената е 39 лв. Слагам количеството, посочено в инструкциите (една мерителна лъжичка на 20 л. вода). Тепърва ще преценя как точно се отразява на рибите и на параметрите, а какво точно има вътре изобщо не е ясно. :) Пише почти точно това, което и на твоите соли....

На мен лично ми е интересно как се стартита добавяне на соли в аквариум. Пример : аз не слагам добавки във водата. Ако бухна цялото предписано количество ще сменя рязко показателите на водата. Някаква идея как се започва? После при смяната на водата се добавя само количеството за източената вода. В този случай ако се ползват маркучи как се определя колко литра вода е сменена? Идея: от задната страна на аквариума с перманентен маркер си отбелязвам 40, 60 , 100 литра и източвам до маркировката. В зависимост от тава слагам необходимото количество.
После ако реша да сменя "луксозните" соли с магнезиев сулфат и сода бикарбонат има ли риск за рибочетата ?

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
  • Нас. място: София
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
Отг: Соли , начин за добавянето им в цихлидарник
« Отговор #1 : четвъртък, 25 юни 2009 г., 09:15 ч. »
Всяка промяна причинява стрес на рибите и съответно носи риск. Това важи с особена сила за рязката промяна на pH. Затова аз лично подхождам постепенно, когато правя промяна - не слагам нищо ново на целия аквариум, а винаги само на количеството вода, което съм сменил. Това количество се смята лесно - човек трябва да си знае площта на аквариума, измера колко е височината на източения стълб, умножава го по предварително известната площ и си има обема на водата в литри. ;) Трябва ти рулетка.
Иначе за връщането от скъпи търговски продукти към самоделни смеси ще мога да ти кажа повече, когато видя как въпросните смеси се отразяват на рибите и дали наистина вътре има нещо специално. :)
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен petkob

• Активен потребител
  • Публикации: 46
Отг: Соли , начин за добавянето им в цихлидарник
« Отговор #2 : четвъртък, 25 юни 2009 г., 09:20 ч. »
Тяхната схема (http://www.aquatics-online.co.uk/catalogue/tropic-marin-additives.asp) е една мерителна лъжичка (6,5 г) на 20 литра вода, желателно предварително разтворени.

Бързият вариант е да добавяш по една лъжичка на ден, докато достигнеш необходимата концентрацията за твоя обем.

Бавният е да слагаш само при смяна на водата според количеството сменена вода. Аз лично предпочитам този, но може и да няма значение.

Единият проблем с техните соли е, че не пишат какво съдържат. Другият е, че приравняват съдържанието на соли в Малави и Танганайка, които са доста различни. Иначе аз съм за слагането на соли, било техните, било саморъчно приготвени. Тук не става въпрос за това къде са израсли и как са свикнали, а какви условия са най-благоприятни за осмозата, затова независимо кое поколение са, от значение е химичният състав на естествената им среда да се възпроизведе възможно най-добре.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.