Автор Тема: 2 x18 w за 126 литра???  (Прочетено 2156 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Estela

• Активен потребител
  • Публикации: 33
2 x18 w за 126 литра???
« : неделя, 29 септември 2013 г., 09:47 ч. »
Здравейте!Аквариумът ми е 126л(45см дълбочина),а лампите са 2 пури на Силвания,някакви по 18 вата,вградени в капака.Доста растения имам(Анубиаси,Хигрофила,Валиснерии,Дъбче,Лудвигия,Ехинодорус и 3 кладофори) и  мисля,че това осветление им е крайно недостатъчно :(  Свободноплаващите ги махнах,ползвам тор  на Сера-Флорена(,мисля като свърши да взема и Про-Фито),СО2 не подавам .Като цяло растежът е незадоволителен,бледички и малко жълтеят :(  Какво ще ме посъветвате? Да добавя ли една потопяема лампа или да сменя пурите с други по-кадърни и какви?Мислех за Филипс аквареле и Силвания Гролукс,но нямам никакъв опит.Благодаря предварително!

Неактивен McLaut.

• Активен потребител
  • Публикации: 217
  • Нас. място: София
    • Моите скромни любимци
Отг: 2 x18 w за 126 литра???
« Отговор #1 : неделя, 29 септември 2013 г., 10:44 ч. »
Здравей,
ами две пури са наистина малко за толкова растения. Аз съм с 3 на 100л аква и съм доволен. Пускам и СО2 със захар и мая  обаче, както и чат пат торя. Но от торене без СО2 и достатъчно светлина наистина си е муден растежа, да не кажа хич го няма. А и с брадица се сдобих така.
На мен така не ми вървяха растенията  както при тебе, а бях с две пури и се опитвах с торене да направя нещо. После сложих още една пура и сега ела да видиш. И брадата спря да се множи. А и с усърдна намеса я редуцирах доста.     
Красивото винаги си заслужава.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #2 : неделя, 29 септември 2013 г., 11:14 ч. »
Здравей, Estela!
Наистина е слабо осветлението за тези растения, по-точно за някои от тях. Смяната на пури няма да подобри нещата, по-скоро ако на мястото на някоя от тях сложиш Grolux - нещата ще се влошат още повече по простата причина, че въпросната качествена фитолампа е с много нисък светлинен поток. Липсата на достатъчно светлина се компенсира само с добавяне на светлина, първата стъпка е да видиш дали има възможност да добавиш една допълнителна лампа. Ако не може - рефлектори имат ли си тези лампи?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Estela

• Активен потребител
« Отговор #3 : неделя, 29 септември 2013 г., 12:32 ч. »
10XXX!
Рефлектор има,и той си е вграден в капака  :hmm:
Проблемъте,че няма как да добавя трета пура,единствено потопяема лампа мога да сложа,но не ми се иска да гледам и нея вътре  :dontknow: ,достатъчно ми е ,че филтърът ми грози картинката.В капака няма предвидено място за трета лампа  >:(   Не знам просто какво да правя! :fool:
Май освен потопяем източник нямам друг избор :hmm:
П.С.  иначе мисля да подменя пурите с нещо друго,но не знам кои ще са добър избор-приемам предложения  :up:
И друго се чудя!Аквариумът ми е уж сносен,а толкова ли нямаше кой да сметне колко да е осветлението на този литраж! >:(

Неактивен Борис

• Потребител
  • Публикации: 1 153
  • Нас. място: Враца, България
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #4 : неделя, 29 септември 2013 г., 13:05 ч. »
И друго се чудя!Аквариумът ми е уж сносен,а толкова ли нямаше кой да сметне колко да е осветлението на този литраж! >:(

А, толкова ли не можа да погледнеш, ако не в профилите на растенията които имаш, то поне тук какви са техните изисквания за светлината.

Здравейте!Аквариумът ми е 126л(45см дълбочина),а лампите са 2 пури на Силвания,някакви по 18 вата,вградени в капака.Доста растения имам(Анубиаси,Хигрофила,Валиснерии,Дъбче,Лудвигия,Ехинодорус и 3 кладофори) и  мисля,че това осветление им е крайно недостатъчно :(  Свободноплаващите ги махнах,ползвам тор  на Сера-Флорена(,мисля като свърши да взема и Про-Фито),СО2 не подавам .Като цяло растежът е незадоволителен,бледички и малко жълтеят :(  Какво ще ме посъветвате? Да добавя ли една потопяема лампа или да сменя пурите с други по-кадърни и какви?Мислех за Филипс аквареле и Силвания Гролукс,но нямам никакъв опит.Благодаря предварително!

Тези растения не са капризни. С добавянето на още една лампа 18w ще е друго, но при това което имаш ще растат много бавно. С тези лампи ще ти расте само анубиаса, но не и другите видове растения.
А каква е ползата от потопяемата лампа?

Неактивен Estela

• Активен потребител
« Отговор #5 : неделя, 29 септември 2013 г., 13:19 ч. »
А, толкова ли не можа да погледнеш, ако не в профилите на растенията които имаш, то поне тук какви са техните изисквания за светлина

:D :D :D      Е,очевидно не,но от тук по-тъмнолюбиви не могат да се закупят  :D ,освен това все си мисля,че тези които имам не са нещо особено и са си подходящи за начинаещи като мен.
По въпроса с потопяемата лампа-това ми предложиха в магазина като опция за увеличаване на осветлението,а каква е ползата от нея и въобще има ли такава- :dontknow:

Неактивен Борис

• Потребител
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #6 : неделя, 29 септември 2013 г., 13:28 ч. »
По въпроса с потопяемата лампа-това ми предложиха в магазина като опция за увеличаване на осветлението,а каква е ползата от нея и въобще има ли такава- :dontknow:

Това си е търговски трик на продавачите, за да могат да си продават стоката. Не знам защо им се връзвате като си мислите, че ще има полза от потопяема лампа, но опцията за увеличаване на осветлението с нея направо ме разсмя.  :lol:
Ползата от нея е, че става само за нощно осветление в аквариума, но не и за гледане на растения!

Неактивен Estela

• Активен потребител
« Отговор #7 : неделя, 29 септември 2013 г., 13:31 ч. »
 :ok:   Какво ми остава тогава да направя???
Да тегля една м....а на растенията(поне на някои) и да си жълтеят на воля ли? :)

Неактивен Борис

• Потребител
  • www.rainbowfishbg.com
    • Rainbowfish - Bulgaria
« Отговор #8 : неделя, 29 септември 2013 г., 13:39 ч. »
:ok:   Какво ми остава тогава да направя???
Да тегля една м....а на растенията(поне на някои) и да си жълтеят на воля ли? :)

Виолета се занимава с осветление. Поговори с нея може ли и има ли вариант да ти вгради в капака на аквариума още една пура и т.н.
Ако всички мислехме, като теб и оставяхме на воля да си жълтеят растенията ни нямаше да има аквариуми на месеца.  :drinks:

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 864
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #9 : неделя, 29 септември 2013 г., 14:49 ч. »
Ако аквариума ти е с пури Т8, няма да има проблем да се сложат на тяхно място 3 пури от по-тънките, размер Т5. Помисли затова. Имал съм подобен проблем с готов аквариум и така го реших. Да не говорим, че  Т5 са по-силни.

Неактивен McLaut.

• Активен потребител
  • Публикации: 217
  • Нас. място: София
    • Моите скромни любимци
« Отговор #10 : неделя, 29 септември 2013 г., 17:46 ч. »
Ако си сръчен/на иди в Практикер и от 8мм ПДЧ парчета да ти отрежат плоскости за капак. Парчетата са евтини, мисля по 0,49 ст бяха едното. Размери каквито дадеш, разбира се по твой чертеж или план. Моите излязоха към 5лв.и труд толкова са 10лв и пантички към 2лв пак от там.  Сваляш лампите с баласта от фирмения капак и монтираш на вече сглобения от теб с плоскостите.  За 6лв. от Бриколаж има тела за Т8-ци 60см и една пура допълнително купуваш и монтираш като трета лампа. Винтовете за дърво са стотинки, дръжката за капака - има дървени с подходящи цветове като ПДЧ-то за мисля 1,50лв беше. Та за има няма 25-30лв ще имаш нов капак.
Моя така го сделах. :)
Красивото винаги си заслужава.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #11 : неделя, 29 септември 2013 г., 22:45 ч. »
Защо не щракнеш капака ( с изключемо осветление) да видим за какво говорим. Няма невъзможни неща, все нещо ще може да се измисли. И забрави за потопяемите лампи.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Estela

• Активен потребител
« Отговор #12 : понеделник, 30 септември 2013 г., 13:41 ч. »
Благодаря,Виолета  :)   При първа възможност ще го направя и ще пусна снимка  :up:

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.