Автор Тема: Смяна на пури Sunsun-39W T5 14000K.  (Прочетено 3333 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен paolo6481

• Активен потребител
  • Публикации: 168
Отг: Смяна на пури Sunsun-39W T5 14000K.
« Отговор #15 : вторник, 29 октомври 2013 г., 22:35 ч. »
Е какво да гадаем?Просто не бях чувал за такива стойности и затова попитах,гложди ме любопитството.Ако можеш пусни една снимка да видим,ако ли не- здраве да е!

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 871
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #16 : сряда, 30 октомври 2013 г., 04:17 ч. »
Всъщност това е смисъла на форума.   :) Да се обсъждат нещата, а не само да се хвалим, кой какво имал.

Неактивен Lan

• Активен потребител
  • Публикации: 150
« Отговор #17 : сряда, 30 октомври 2013 г., 11:12 ч. »
          Честно казано, не съм виждал лампа с толкова висока цветна температура, макар да знам, че има такива, че и с по-висока (до 40000 К, ако не ме лъже паметта). Все пак бих предположил, че цветът на светлината е синкавобял или дори синьобял и много студен (поне такъв би трябвало да е според скалата на цветната температура). По-важният въпрос обаче е знаете ли какво означават тези 25000 К, а още по-важният - за какво ви е тази лампа?
          Всъщност за какъв аквариум говорим - сладководен, соленоводен, соленоводен рифов или?...
О, неразумний и юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш и пишеш на своя език?
Паисий Хилендарски "История славянобългарска"

Разликата между почти точната и точната дума е като разликата между светулката и светкавицата.
Марк Твен

Неактивен cecipi4a

• Регистриран потребител
  • Публикации: 18
  • Нас. място: Козлодуй
« Отговор #18 : сряда, 30 октомври 2013 г., 14:52 ч. »
Говорим за сладководен-растителен.Честно казано между 14000К и новата 25000К не виждам никаква разлика.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #19 : сряда, 30 октомври 2013 г., 15:54 ч. »
Не виждаш?!? А къде е казано, че имаш физическата възможност да оценяваш цветна температура? За това си има лаборатории с апаратура.
Честно казано растенията имат нужда не само от студенобяла светлина, а от лампи с богат спектър с пикове както в синьото, така и в червеното. Неслучайно се произвеждат и продават специализирани лампи, неслучайно правим и комбинации от "топли" и "студени" лампи, за да постигнем по-добри условия за растенията. И само за сравнение - слънчевата светлина, към която се стремим да се доближим, комбинирайки разни лампи, е с цветна температура около 5000К, не 25000...
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен kapitango

• Регистриран потребител
  • Публикации: 17
  • Нас. място: c. Сусурлево
  • SchutzStaffel
« Отговор #20 : сряда, 30 октомври 2013 г., 18:41 ч. »
И на мен преди близо 3 месеца ми изгоря едната лампа 39W (T5). Лошото е, че изгоря тази, която свето леко червеникаво. Бях командировка във Варна и обиколих 3 големи магазини където се продаваха аквариуми SunSun, навсякъде проверяваха при доставчиците и навсякъде ми отговаряха, че такава лампа в наличност нямат. В Плевен собстевника на единия от магазините се нае да я поръча от Китай но до момента все още я няма. Лошото е, че растенията започнаха да линеят. Другите две лампи са бели, но явно тази червено-розовата е даста важна.
Ако някой има на представа от къде мога да купя такава лампа или заместител да каже.
КОГАТО "СИЛАТА НА ЛЮБОВТА" ПОБЕДИ "ЛЮБОВТА КЪМ СИЛАТА", СВЕТЪТ ЩЕ ОПОЗНАЕ МИРА!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #21 : сряда, 30 октомври 2013 г., 22:37 ч. »
Не знам защо трябва да е от Китай.
Има няколко фирми, които произвеждат специализирани лампи - Sylvania, Philips, Narva, Osram...
И да - намират се в България. Ако идваш до София - обади се, ще си тръгнеш с лампа. Ако не - може да изпратя с куриер.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен kapitango

• Регистриран потребител
  • Публикации: 17
  • Нас. място: c. Сусурлево
  • SchutzStaffel
« Отговор #22 : четвъртък, 21 ноември 2013 г., 20:49 ч. »
Искам да благодаря на Виолета, за това, че ми намери и изпрати пура със характеристики, като на оригиналната с тази разлика, че е произведена в Германия.
Надявам се растенията да започнат да се оправят.
КОГАТО "СИЛАТА НА ЛЮБОВТА" ПОБЕДИ "ЛЮБОВТА КЪМ СИЛАТА", СВЕТЪТ ЩЕ ОПОЗНАЕ МИРА!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #23 : събота, 23 ноември 2013 г., 01:13 ч. »
И аз благодаря за добрите думи. Само да добавя, че Sylvania Grolux си е "стандартна" аквариумна лампа - намирането й не е проблем.  :drinks:
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен zbignew

• Активен потребител
  • Публикации: 55
  • Нас. място: Paris (France)Argenteuil
« Отговор #24 : вторник, 26 ноември 2013 г., 10:48 ч. »
Здравеите,сбльсках се с следния проблем.Вчера бях в магазин кьдето се продават всякакви аксесоари за акваристика,и понеже имам фабрична лампа с 2 пури Т5 размер 840мм, попитах за такива но ми казаха че не е стандартен размер и трябвало да се прави порьчка,попитах дали има разлика между тези които продават при тях и в магазин за осветление,казаха ми че разликата била голяма тоест тези за яквятя били спецални.Намерих в друг магазин неспециализиран размера които ми трябва и смятам да си взема от там .Според вас за аквариум ш120/д40/в45 с повече растения каква мощност ще ми трябва,и каде мога да намеря водоустоичижи фасунги.

Благодаря предварително.

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 2 017
  • Нас. място: София / Враца
  • Станислав Пац
« Отговор #25 : вторник, 26 ноември 2013 г., 11:06 ч. »
Разлика има, но чак голяма не е. Много хора гледат растеняи със стандартни, а не със специализирани аквариумни лампи. Все пак е добре да знаеш какво искаш да постигнеш, дори чисто визуално, и да си подбереш лампи със съответния спектър.
Не знам какво му е нa размера, но това е един от най-разпростанените стандарти пури. Аз също ползвам такива и винаги ги е имало по магазините, на зле снабден магазин си попаднал явно.
Иначе питаш за твоя размер аквариум колко осветление ти трябва. 2 х 39 вата звучи доста адекватно. Моят аквариум е 90х45х45. Едно време светех с 3х39 вата, но тогава гледах по-светлолюбиви растения, торях и подавах СО2. После направих аквариума бавен и останах само на 1 лампа. Преди няколко седмици реших да видя как ще се отрази да пусна 2 вместо 1 и сега съм така.

Неактивен skorpi_zoo

• Активен потребител
  • Публикации: 634
  • Нас. място: Хасково
« Отговор #26 : вторник, 26 ноември 2013 г., 11:18 ч. »
И аз ще питам тук.Аквата ми е около 30 л. с пясъка , с 2 пури Т5 ×8вата и е висок 35 см.  Та въпросът ми е , не е ли слабо осветлението ?
Едната е 14000 К, а другата е сменена щот изгоря с Гролукс 5500К.
Ако го хвана тоя Мърфи...

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 2 017
  • Нас. място: София / Враца
  • Станислав Пац
« Отговор #27 : вторник, 26 ноември 2013 г., 11:32 ч. »
skorpi_zoo, oсветлението ти е добре за повечето видове растения. Аз съм светил на 20 литра с една 8W пура, при което егерия, хигрофила полисперма и криптокорини растяха повече от добре. Твоето осветление е повече от това, та би трябвало и по-светлолюбиви растения да се чувстват добре.
Поздрави!

Неактивен skorpi_zoo

• Активен потребител
  • Публикации: 634
  • Нас. място: Хасково
« Отговор #28 : вторник, 26 ноември 2013 г., 11:55 ч. »
Мерси Пац.
Ако го хвана тоя Мърфи...

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.