Тези красавци отдавна имат профил при нас. До известно време ми бяха фикс идея и изчетох доста от наличната информация в нета. Това е още един от алтернативните и не толкова добре познати американски цихлиди в България. Превеждам ги Огнеусти директно от английското им название Firemouths.
Преимуществото им е , че могат да се гледат в не голям съд. Когато се опитваме да създадем чифт трябва да вземем поне 4-5 малчугана и аквариума трябва да е поне 100 литра, докато се оформи двойката , след това останалите трябва да се махнат и да се остави двойката да си върши работата. Харесват да имат укрития. В голям аквариум входовете на укритията не трябва да гледат един към друг и е препоръчително да има някаква визуална преграда разделяща аквариума не територии.
Полова зрялост могат да достигнат на 6-7 месеца, като това зависи от колко добре са гледани, качество на водата, храната и пространството, което имат. Максимален размер могат да достигнат на година и половина, но отново според зависи. Тогава и окраската им достига пълен блясък. Умерено агресивни са.
Мееки са позъори, имат и много интересен начин, по който го правят , издуват си хрилете, за да изглеждат по-големи и заплашителни и се изрепчват пред натрапника.
Мъжката и женската работят в отбор, когато защитават територия и това може да бъде ясно видяно в
този клип В аквариума са безстрашни, когато защитават територия и понякога това води до самоубийство. Какво имам предвид, в голям аквариум, където 2 агресивни вида цихлиди биха си го разделили и не биха се ступали до смърт, има случаи, в които мееки ще напада, дори, когато го спукват от бой. Това е грешка на аквариста и трябва да се слагат не толкова агресивни видове при тях. В 250-300 литров аквариум могат да се гледат 2-3 мъжки и 4 възрастни женски. Малките могат да се държат с родителите, докато не започнат да ги гонят, това значи, че се готвят на ново да полагат хайвер.
Могат да се срещнат в една и съща среда със следните цихлиди Amphilophus robertsoni, Rocio octofasciata, ’Cichlasoma‘ salvini, Parachromis friedrichsthalii and ’Cichlasoma‘ urophthalmus, Paraneetroplus bifasciatus, P. synspilus, Petenia splendida, Theraps heterospilus, T. pearsei, Thorichthys helleri, T. pasionis, но не забравяйте, че там могат да избягат или рибата, с която са се сбили да избяга, а в аквариума няма бягане, подбирайте внимателно!
Други видове, които се срещат заедно с мееки са Poecilia petenensis, Poecilia mexicana, Gambusia sexradiata, Carlhubbsia kidderi, Phallichthys fairweatheri, Belonesox belizanus, Xiphophorus hellerii, Rhamdia guatemalensis, Atherinella alvarezi, Astyanax aeneus, Hyphessobrycon compressus, Dorosoma anale, D. petenense,Cynodonichthys tenuis.
Мееки искат добро качество на водата и малко, до никакво течение. Понеже пресяват пясък фракцията му не трябва да бъде по голяма от 2мм, няма да бъдат щастливи, ако не им се осигури възможност да пресяват. При аранжировката не слагайте много камъни, за да не отнемате от площта за пресяване. Поставените камъни трябва да са опрени на дъното и да няма пясък под тях, защото рибите може да го изровят и да се затиснат с камъка. Същата процедура и с корените. Хубаво е да има буферни риби( неплашливи, плуващи спокойно без да се крият, за да покажат на останалите обитатели, че няма опасност наоколо) в аквариума, така мееки няма да се крият и ще са по-спокойни. Мееки не закачат растенията, но заедно с пресяването си ги изкореняват, така че е препоръчително да се сложат малки камъни около коренищата на растенията. Биотопът им е предимно пясъчно/кално дъно с корени и камъни и малко растителност.
Ето и видеото на биотопa с грешния вид нимфея на Lee Nuttall, който много ми допадна и допълнително засили интересът ми към тези цихлиди.
http://www.youtube.com/watch?v=4qtuq-Hsvq0 Отправям апел към хората, които ги развъждат или ще ги развъждат! Дивите огнеусти са с яркооранжева до яркочервена долна част на тялото. С развъждането в аквариумни условия тези цветове са отслабнали и много малко правят селекция на най-ярките цветове. А това е смисълът на тези красиви ярки оцветявания на мъжкия, най-красиво оцветения и здраво изглеждащ се урежда с женска и в природата си се самоселектират идеално. В аквариумни условия те нямат тази възможност и за това трябва да го правим ние.