Автор Тема: Въпрос относно диодно осветление на аквариум?  (Прочетено 11502 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен demetra

• Активен потребител
  • Публикации: 172
  • Нас. място: Варна
Въпрос относно диодно осветление на аквариум?
« : петък, 07 август 2009 г., 10:03 ч. »
В последно време много се заговори за диодно осветление на аквариумите и понеже все още информацията е малко искам да попитам има ли някой който вече ползва такова и какви са впечатленията му от него.
В случай че сам си го е правил може и да сподели опита си в направата.
Предварително благодаря за Вниманието.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Нас. място: София
  • Станислав Бояджиев
Отг: Въпрос относно диодно осветление на аквариум?
« Отговор #1 : петък, 07 август 2009 г., 16:46 ч. »
В магазина на Дискус има такова. Наско Казаков твърди, че си е ОК като осветление.
Аз лично не съм ползвал, но бих го тествал, за да видя как биха се държали растенията с него.

Неактивен demetra

• Активен потребител
« Отговор #2 : петък, 07 август 2009 г., 18:52 ч. »
То и във Варна-Дискус го има и за да съм честен стои много добре на растителния, на размер 120д/60ш/60в има 9-10 диода и доста добре осветяват растенията вътре.

Неактивен DISCUS.BG Varna

• Активен потребител
  • Публикации: 30
  • Георги Казаков
« Отговор #3 : петък, 07 август 2009 г., 19:36 ч. »
То и във Варна-Дискус го има и за да съм честен стои много добре на растителния, на размер 120д/60ш/60в има 9-10 диода и доста добре осветяват растенията вътре.

9 броя-10ватови диода, с вентилаторите и гасящите резистори консумират реално 110вата от мрежата.Старата лампа, с която акв. беше по-слабо осветен беше 1х150w HQI +2х30w лум.,но консумираше реално510w.Разликата е 400w х12 часа на ден х365дни годишно=1752kw/h х0.25лв=438лв спестени годишно.Трябва да отбележа, че живота на светодиода е 50000h,а на HQI-средно7500h, или ще сменим 6-7 металхалогена за времето на работа на 1LED, което също е доста скъпо!  :drinks:
П-п.ако има грешки в сметките или в препинателните знаци, моля поправете ги ,без това да става основна тема!

Неактивен Divane

• Активен потребител
  • Публикации: 1 016
« Отговор #4 : петък, 07 август 2009 г., 22:38 ч. »
А освен сметките за тока( много важни наистина) ще може ли някаква визуализация на въпросното осветление и съответно цени?  :wink1:

• Активен потребител
  • Георги Казаков
« Отговор #5 : петък, 07 август 2009 г., 23:01 ч. »
За цени тук няма да говорим-все пак ще е реклама,а колкото до визуализацията мисля,че те поканих на лични да снимаш.Правя го още веднъж официално тук. :drinks:

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 871
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #6 : събота, 08 август 2009 г., 04:41 ч. »
П-п.ако има грешки в сметките или в препинателните знаци, моля поправете ги ,без това да става основна тема!

Жоре няма лошо всичко да е направено както трябва.Дори и да е станало основна тема за редакция,благодарение на колегите сега темата е редактирана и всичко вече е както би трябвало да бъде.След няколко дена никой няма да помни,че е имало редакция а темата ще остане завинаги тук прегледна и ясна дори и за професионалисти.Аз също се подразних за момент но крайния резултат е по-важен нали?

Неактивен Divane

• Активен потребител
  • Публикации: 1 016
« Отговор #7 : вторник, 11 август 2009 г., 23:06 ч. »
За цени тук няма да говорим-все пак ще е реклама,а колкото до визуализацията мисля,че те поканих на лични да снимаш.Правя го още веднъж официално тук. :drinks:

ех,посещението на магазина ще се осъществи като се прибера в Сф. Ако не е много голяма тайна..може и на ЛС(уше) да ми подскажеш ориентировъчни цени - няма изобщо да се разсърдя ;) :-[ :friends:

Неактивен insomniac

• Активен потребител
  • Публикации: 152
« Отговор #8 : четвъртък, 13 август 2009 г., 23:39 ч. »
Едни от проблемите е в спектъра на светлината в които LED-вете (диодите) работят. Не намерих производител, който да каже еднозначно 'моите Led-ове  светят по точно този начин...'. Да не говорим, че никой не предоставя резултати от спектрален анализ вероятно по същата причина. Как тогава да се проектира подобен осветител с известната доза отговорност?
    http://plants.aqa.ru/articles/color.htm Този сайт е интересен за справка как стоят нещата при луминисцентните осветители.
Възможно ми се вижда да се комбинират различни диоди и да се наблюдава спектъра в който излчъва целия осветител и в крайна сметка да се определи краен вариант или варианти за да се излезе на пазара, но ако смениш доставчика на диоди има реална опасност цветовете на любимите рибки на някой хобист да се промени до неузнаваемост. От любителска гледна точка - не се наемам на този етап да експериметирам без ясна визия за търсения резултат предвид множеството итерации свързани с подобен експеримент.

Неоспорим е обаче факта за икономичността при диодите в сравнение с металхалогените. :dance: Първоначалната инвестиция е висока, по около 2-3 лв. за литър (сметнато от мои наблюдения :rtfm:), но се възвръща от дългия живот на осветителя. Не така стои въпроса съпоставено с консумираната мощност при лумнисцентното осветление в отношение със светлината която дават. 39W пура Т5 свети много по-добре от 14 броя 3W LED-ове в редичка при същата дължина :sorry:. Проверено! Топлината която отдават също е доста висока.
И така при соленоводни аквариуми, които изпозват металхалогени за да се осветяват, диодите са алтернативата, която се търси и набира голям потенциал, но за сладководните аквариуми, може би е разумно да се изчака, като не се пропускат новините в тази област.  :up:

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #9 : петък, 14 август 2009 г., 00:11 ч. »
Съвършено вярно и много добре казано. За съжалвние. Не съм убедена изобщо, че растителен аквариум може да бъде осветен ефективно със светодиоди. Това се отнася за настоящия момент, а аз следя как се развиват нещата отдавна. Заключения могат да се правят на базата на поне няколкомесечни експерименти. Въпреки всичко в тази област нещата се развиват бързо, а изискванията се повишават. Та ще видим какво ще се случи - вероятно в недалечно бъдеще.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #10 : петък, 14 август 2009 г., 00:16 ч. »
И може би е тук момента да направим разграничението търговец-потребител. Какво е нужно на един търговец? Да има красива стока. Какво е нужно на стоката да стане красива (говорим дори и за бананите, краставиците и доматите в хипермаркетите) - светлина.
Търговецът има нужда от светлина, толкова че да продаде стоката. Ако бях търговец и аз щях да го направя по този начин. Пускаш светлината, добавяш торовете, поддържаш растенията до ниво "купувач". Оттам нататък - каквото сабя покаже. Купувал съм всякакви растения. Не е възможно да запазиш условията, при които са израсли. Това води до загуби. Те трябва да са предвидени.
При новият собственик нито осветлението ще е същото, нито торовете, нито светлата част от деня ще съвпада - въпрос на оцеляване за растенията и правилен подход от страна на купувача.
Продавачът се стреми да намали разходите и да няма загуби. Това е сегментът на новите светодиодни лампи. Нисък разход (минус е високата температура), дълга експлоатация, потенциал за развитие и поевтиняване.
Купувачът няма гаранции, че растенията ще се развиват добре при тези качества на осветлението, а и няма кой да ги даде. Не за друго, а защото едва ли има търговец, който е отглеждал определено растение в продължение на повече от 4-5 месеца с това осветление.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

• Активен потребител
  • Георги Казаков
« Отговор #11 : петък, 14 август 2009 г., 20:46 ч. »
И може би е тук моментът да направим разграничението търговец-потребител. Какво е нужно на един търговец? Да има красива стока. Какво е нужно на стоката да стане красива (говорим дори и за бананите, краставиците и доматите в хипермаркетите) - светлина.
Търговецът има нужда от светлина, толкова че да продаде стоката. Ако бях търговец и аз щях да го направя по този начин. Пускаш светлината, добавяш торовете, поддържаш растенията до ниво "купувач". От там нататък - каквото сабя покаже. Купувал съм всякакви растения. Не е възможно да запазиш условията, при които са израсли. Това води до загуби. Те трябва да са предвидени.
При новият собственик нито осветлението ще е същото, нито торовете, нито светлата част от деня ще съвпада - въпрос на оцеляване за растенията и правилен подход от страна на купувача.
Продавачът се стреми да намали разходите и да няма загуби. Това е сегментът на новите светодиодни лампи. Нисък разход (минус е високата температура), дълга експлоатация, потенциал за развитие и поевтиняване.
Купувачът няма гаранции, че растенията ще се развиват добре при тези качества на осветлението, а и няма кой да ги даде. Не за друго, а защото едва ли има търговец, който е отглеждал определено растение в продължение на повече от 4-5 месеца с това осветление.

Не намирам примера "търговец-потребител" за удачен!За бананите и краставиците незная, но като си купиш нововнесени растения за какви торове, светлинен режим и гаранций говорим?
Аз въобще не се сещам за "търговец" отглеждал което и да е растение 4-5 месеца на независимо какво осветление!
Кой и кога Ви даде гаранции, че точно това растение ще се развива на "точно" тази светлина, когато много добре знаете, че говорим за съвкупност на много фактори?

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #12 : петък, 14 август 2009 г., 21:25 ч. »
Малко се отклоняваме от темата. Говорехме за светодиодното осветление и за това дали то би могло ефективно да замести специализираното луминесцентно.
Моля придържайте се към това, оставете бананите и краставиците.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #13 : петък, 14 август 2009 г., 21:37 ч. »
Тук доколкото усещам има идея за някакъв спор, но не разбирам различните позиции, ако въобще има такива. По принцип Кратун е прав, че за търговеца е важно стоката да има добър търговски вид. Това е повече от ясно. За търговеца, обаче, е важен и имиджа (поне в общия случай). В този дух не вярвам, че търговци, които пробутват скапана стока ще се задържат на пазара.

Жоро, има търговци, които отглеждат ратенията повече от 4-5 месеца. Примерно Евгени Младенов.
Нищо лошо няма в това. И понеже мойте условия в растителния аквариум са доста близки до неговите би следвало като взема растение от него, то да се захване веднага без проблем. Е да, но не. Не става. Така че промяната в условията на растението винаги води до период на растеж от набраната инерция и после до период на линеене. След това растението се съвзема и започва да си расте при новите условия или пък не се съвзема и умира.

Мисля, че в последните постове има казани истини и няма тема за спорове.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #14 : петък, 14 август 2009 г., 21:39 ч. »
А по повод светодиодното осветление: днес видях направена лампа с формата на луминесцентна пура, в която имаше 100 диода на 59 см дължина. Захранва се директно с 220 волта и свети със 750 лумена. Интересно изделие.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #15 : петък, 14 август 2009 г., 22:07 ч. »
А видя ли му цената?  ;)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #16 : петък, 14 август 2009 г., 22:17 ч. »
Да, не е лоша.

• Активен потребител
  • Георги Казаков
« Отговор #17 : петък, 14 август 2009 г., 22:37 ч. »
А по повод светодиодното осветление: днес видях направена лампа с формата на луминесцентна пура, в която имаше 100 диода на 59 см дължина. Захранва се директно с 220 волта и свети със 750 лумена. Интересно изделие.

Тази лампа "не свети"-за сравнение 10w диод излъчва 700лумена.Не е вярно и това, че никой производител на светодиоди не дава пълни спектрални характеристики.За "смяна на доставчика и цвета на рибите" няма никъкав смисъл да коментирам!Не слагайте всички светодиоди под един знаменател-на българският пазар е залято с китайски!

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #18 : петък, 14 август 2009 г., 22:48 ч. »
Ами не видях да дават някъде спектрални характеристики. Специално гледах дали има диод с такива - не намерих. Не че съм обиколил навсякъде де...

Верно е, че е пълно с китайски. Нормално. ;)

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #19 : петък, 14 август 2009 г., 22:58 ч. »
Не търсех конфронтация. Казвам, че търговците поддържат стоката в най-лицеприятна форма до момента на продажбата. Оттам, нататък - всичко се променя. Променят се часовете, интензитетът на светене, както и спектърът на светлината. Всичко е въпрос на адаптация.
Ако аз мога да си позволя 12 часа светлина с 250 вата, които осветяват 200 литров аквариум - не вярвам, че ще има търговци, които да го правят. Това важи и за торенето в магазините, за подаването на СО2, както и за всичко останало. В магазините, растенията имат временно решение.
Светодиодното осветление се намества в сегмент "нисък разход". Тепърва ще става ясно, колко върши работа при аквариумните растения.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"

Неактивен Cecil Wormsborough

• Активен потребител
  • Публикации: 185
« Отговор #20 : петък, 14 август 2009 г., 23:20 ч. »
Ами не видях да дават някъде спектрални характеристики. Специално гледах дали има диод с такива - не намерих. Не че съм обиколил навсякъде де...

http://www.acriche.com/en/product/prd/zpowerLEDp7.asp

Цъкни на ПДФ-а при спецификациите.
А проблемът с малките космати животинки, заклещени в ъгъла, е, че понякога, макар и рядко,някое от тях се оказва мангуста.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #21 : събота, 15 август 2009 г., 00:26 ч. »
Така е - рибките си 'губят' цветовете когато има ярко оцветени обекти.
Друго което може да обърнеш внимание е осветеленито. Има различни видове осветеление. При избора му се обръща внимание и на това как ще се виждат рибките. Обърни внимание в магазините - 'Била' например - щанда за месо. По рафтовете гледаш месото - едно такова хубаво, сякаш току-що разфасовано.
Вземи един пакет и го погледни на дневна светелина... Тогава си припомни как е изглеждало на щанда.

Копирах го от друга тема, но звучи в същата тоналност.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #22 : събота, 15 август 2009 г., 00:54 ч. »
Така е. Има специални лампи за щандове в магазините. Нещо повече - има и специално осветление за големите хипермаркети. То е такова, че да стимулира купувачите да правят бърз избор, т.е. да не се задържат дълго пред щандовете, избирайки стока. Въобще осветлението се развива в "консуматорска" посока и това изобщо не са празни приказки. Осветлението въздейства по начини, за които и не подозираме. Philips произвеждат вече лампи, за които се твърди, че повишават работоспособността с 15-20%, серията ActiViva Active.
Но това е друга тема.
Бих искала някой да сподели опит със светодиодно осветление за растителни аквариуми. Но ми се струва, че такъв няма да се намери.
Искам България ЗЕЛЕНА!

• Активен потребител
« Отговор #23 : събота, 15 август 2009 г., 09:31 ч. »
Ето нещо от нета http://www.greenneedle.co.uk/LED1.html

Автоматично съединени мнения: събота, 15 август 2009 г., 07:44 ч.
Ето и по-обстойна тема от същия младеШ http://www.fishforums.net/index.php?showtopic=264895

Автоматично съединени мнения: събота, 15 август 2009 г., 08:55 ч.
И в този ред на мисли
http://cgi.ebay.co.uk/50W-White-LED-3000-LM-Lumen-Energy-Saving-Power-Lamp_W0QQitemZ360177594231QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item53dc41ef77&_trksid=p4634.c0.m14.l1262
http://cgi.ebay.co.uk/100W-White-6500LM-Lumen-Energy-Saving-Power-LED-Lamp_W0QQitemZ230365443815QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item35a2d9b6e7&_trksid=p4634.c0.m14.l1262

Автоматично съединени мнения: събота, 15 август 2009 г., 09:58 ч.

Уаааааау...  :eyes:

300В
А проблемът с малките космати животинки, заклещени в ъгъла, е, че понякога, макар и рядко,някое от тях се оказва мангуста.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #24 : събота, 15 август 2009 г., 10:40 ч. »
Аха. Добре изглежда наистина. LED осветлението има и още едно предимство за хора с повечко възможности и акваристични мании. Може да се моделира "изгрев" и "залез" без проблем, трябва само подходящ контролер. Ама май много се отплеснахме.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен tishovsx

• Активен потребител
  • Публикации: 543
  • It's my passion and my agony!
« Отговор #25 : понеделник, 17 август 2009 г., 20:47 ч. »
Да ви охладя ентусиазма..

LumenAqua High Power LED Aquarium Light

http://www.epro-world.com/

Примерна цена.

http://www.tradekey.com/product_view/id/674361.htm

Можете, да си лафите до безкрай... :drinks:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

><((((º>`•.¸¸.•><((((º>´¯`•><((((º>
.¸¸.><((((º>•.¸. , . .•><((((º>.¸¸.

Неактивен insomniac

• Активен потребител
« Отговор #26 : понеделник, 17 август 2009 г., 22:03 ч. »
Хич не е скъпо!
5 за $750 си е по $150 за осветител. Екстра цена за нещо което е най-малкото интересно :)
Ако се намерим 5-ма да ги плащаме и да видим за какво става въпрос!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #27 : понеделник, 17 август 2009 г., 22:06 ч. »
Май си прав... И аз се подведох в първия момент, но май е така - 5 за 750$.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен tishovsx

• Активен потребител
  • Публикации: 543
  • It's my passion and my agony!
« Отговор #28 : понеделник, 17 август 2009 г., 22:19 ч. »
....Та така, слагате си Т5 осветление и хич не ви е през оная....не мислете за светодиодно ташакламацио, не е по евтино!!!!!
...ама ако имате пари за трошене, може да ми фърлите на сметката, ше викна по  :beer:
купуйте не се притисняйте :grin:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

><((((º>`•.¸¸.•><((((º>´¯`•><((((º>
.¸¸.><((((º>•.¸. , . .•><((((º>.¸¸.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #29 : понеделник, 17 август 2009 г., 23:45 ч. »
Аз лилчно с голям кеф ще участвам в комбина да си поръчаме такава лампа. 150$ + транспортни разходи си е направо подарък! Даже се замислям за 2 бр. за двата си аквариума.

Неактивен doncamillo

• Активен потребител
  • Публикации: 313
  • Нас. място: Свищов
« Отговор #30 : вторник, 18 август 2009 г., 10:04 ч. »
Някой намери ли габаритите на тялото?
422l Malawi Utaka
 - Copadichromis borleyi (Kadango)
 - Copadichromis sp. tanzania"Yellow fin"
 - Otopharynx lithobates (Zimbawe)
 - Placidochromis sp. "Phenochilus Tanzania"
 - Sciaenochromis fryeri (Maleri Is.)
 - Fossorochromis rostratus
 - Protomelas Boadzulu

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
« Отговор #31 : вторник, 18 август 2009 г., 10:28 ч. »

Неактивен NO CARRIER

• Активен потребител
  • Публикации: 25
  • Нас. място: Пазарджик
  • Живеещ на 100м от лудницата
    • сайтът на Николай Цветков
« Отговор #32 : вторник, 18 август 2009 г., 12:18 ч. »
Цената е за бройка, при закупуване на минимум 5 броя. Цена на дребно е над $1к.

Неактивен insomniac

• Активен потребител
« Отговор #33 : вторник, 18 август 2009 г., 14:40 ч. »
Ех, за съжаление си напълно прав. На онзи сайт е написано подвеждащо  :sorry:
Ето и още изчерпваща информация и цена  :cry1:
цък и продължаваме да харчим луминисцентните...

Неактивен doncamillo

• Активен потребител
  • Публикации: 313
  • Нас. място: Свищов
« Отговор #34 : вторник, 18 август 2009 г., 17:29 ч. »
По приказката за "лисицата и киселото грозде":
..."и без това,не ме устройваше размера" :D :D :D
422l Malawi Utaka
 - Copadichromis borleyi (Kadango)
 - Copadichromis sp. tanzania"Yellow fin"
 - Otopharynx lithobates (Zimbawe)
 - Placidochromis sp. "Phenochilus Tanzania"
 - Sciaenochromis fryeri (Maleri Is.)
 - Fossorochromis rostratus
 - Protomelas Boadzulu

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #35 : сряда, 19 август 2009 г., 02:31 ч. »
Аз пък се замислих каква ли би била икономията, ако заменя тялото с 3 пури по 30 вата с едно такова от 72 вата. Едвали разликата е достатъчно убедителна, за да дам толкова много пари.

Неактивен demetra

• Активен потребител
« Отговор #36 : сряда, 19 август 2009 г., 06:23 ч. »
Хубавото на тези лампи е че може да имитира залез, изгрев и най вече може да се регулира спектъра на излъчване а от там и украската на рибите, отделно топлината която се излъчва и минимална макар че при окачените лампи тя пряко не влияе на температурата на водата. Вярно че цената не е малка но ако добре се разгледа фклипчето ще видите и още големи разлики между това което се предлага на нашия пазар и тази лампа, при положение че цената е 150 долара при 5 бройки заедно с доставката повече от 230-240 лева за ампа няма да се получи. Най лошото е че размерите са ограничени и за поголеми акварими от 90см. май не се предлагат.
Всеки от нас знае че цената не е толкова голяма понякога спрямо цената на рибите, удоволствието и удовлетворението от постигнатите резултати които те ни носят.

Неактивен discus

• Активен потребител
  • Публикации: 139
« Отговор #37 : сряда, 19 август 2009 г., 08:13 ч. »
........., при положение че цената е 150 долара при 5 бройки заедно с доставката повече от 230-240 лева за ампа няма да се получи. .....

Цената както казаха по горе е 750$ на бройка, на дребно отива над 1000$, Ако се появи в Европа цената ще бъде същата но в евро. Това все още май не се продава масово, като почне масовото предлагане не виждам защо да не се появят и по големи тела.

• Активен потребител
  • Георги Казаков
« Отговор #38 : сряда, 19 август 2009 г., 19:57 ч. »
Ето спектралната характеристика на диодите,които  ние ползваме в момента:

Неактивен insomniac

• Активен потребител
« Отговор #39 : четвъртък, 20 август 2009 г., 00:30 ч. »
И така...
Тези осветители са базирани на RGB Power LED 3W, които по аукционите вървят по 8-12 евро единия (цената пада, като се има предвид че преди 2 години е била по 20 евро). Като се сложи и задължителната електроника, вентилация и дизайн  - тази лампа е с наистина добра цена от $750 за една (като си купиш 5 :) ). Няма начин да се направи по-ефтино за момента по метода с трите цвята.

И да добавя само: Въпросния метод компенсира проблемите, които възникват при едноцветните бели диоди и техния спектър на излъчване.
Просто проблема се прехвърля в ръцете на потребителя. Нещо от сорта: 'Настройвай си го сам като си толкова капризен...' :)

И още едно добавление: Преди три години дипломната работа на жена ми е била подобна матрица, но за други цели. Не че е важно, ама си имаме капацитет в областта  :up:

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #40 : четвъртък, 20 август 2009 г., 00:53 ч. »
Ето, появи се интересна лампа...
Ще започнат да я произвеждат...
Накрая ще дойде китаеца и ще свали цената безумно, така че всички да можем да си я позволим.
Чакаме момента! ;)

Неактивен insomniac

• Активен потребител
« Отговор #41 : четвъртък, 20 август 2009 г., 09:06 ч. »
Точно така!
Въпрос на време.

• Активен потребител
« Отговор #42 : четвъртък, 20 август 2009 г., 13:30 ч. »
Че тя лампата си е по същество китайска.Диодите са произведени в Хонкконг, електрониката във Пекин, венитлаторите в някое село във Съчуан (ако след земетресението не са натоварили фабриката на 2 каруци и не са я изнесли за някоя по-спокойно провинция), а корпуса е излят на някоя джонка, извън териториалните води, за да не плащат данаци.

Сега остава производителите на отделните компоненти да си разменят телефоните и да почнат масово пройзводство  :tongue2:

• Активен потребител
« Отговор #43 : четвъртък, 01 октомври 2009 г., 10:53 ч. »
Накрая ще дойде китаеца и ще свали цената безумно, така че всички да можем да си я позволим.
Чакаме момента! ;)

Изяде хляба на Алена ти.

http://www.ledwholesalers.com/store/index.php?act=viewProd&productId=407

Неактивен JIX

• Активен потребител
  • Публикации: 663
  • Нас. място: Стара Загора
« Отговор #44 : четвъртък, 01 октомври 2009 г., 12:58 ч. »

Неактивен Borko7

• Активен потребител
  • Публикации: 719
    • LOTR chess set
Отг: Въпрос относно диодно осветление на а
« Отговор #45 : петък, 16 октомври 2009 г., 18:34 ч. »
На мен не ми е ясно защо всички казват, че LED осветленията са скъпи.

Като гледам темите на това момче - не е кой знае колко много. На него му е излязло около 140 пауна.

Ето нещо от нета http://www.greenneedle.co.uk/LED1.html

Автоматично съединени мнения: събота, 15 август 2009 г., 04:44 ч.
Ето и по-обстойна тема от същия младеШ http://www.fishforums.net/index.php?showtopic=264895

http://cgi.ebay.co.uk/WHITE-LUMILED-LUXEON-STAR-3W-HIGH-POWER-LED-NOT-1W_W0QQitemZ200387942920QQcmdZViewItemQQptZUK_BOI_Electrical_Components_Supplies_ET?hash=item2ea80d5a08

или ако ползваме 10W като в Дискус:
http://cgi.ebay.co.uk/1PC-SSC-10W-P7-white-900Lm-led-3-6-4-2V-Save-Power-DIY_W0QQitemZ170385425989QQcmdZViewItemQQptZUK_BOI_Electrical_Components_Supplies_ET?hash=item27abc34645
I don’t know half of you half as well as I should like,and I like less than half of you half as well as you deserve.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.