Едни от проблемите е в спектъра на светлината в които LED-вете (диодите) работят. Не намерих производител, който да каже еднозначно 'моите Led-ове светят по точно този начин...'. Да не говорим, че никой не предоставя резултати от спектрален анализ вероятно по същата причина. Как тогава да се проектира подобен осветител с известната доза отговорност?
http://plants.aqa.ru/articles/color.htm Този сайт е интересен за справка как стоят нещата при луминисцентните осветители.
Възможно ми се вижда да се комбинират различни диоди и да се наблюдава спектъра в който излчъва целия осветител и в крайна сметка да се определи краен вариант или варианти за да се излезе на пазара, но ако смениш доставчика на диоди има реална опасност цветовете на любимите рибки на някой хобист да се промени до неузнаваемост. От любителска гледна точка - не се наемам на този етап да експериметирам без ясна визия за търсения резултат предвид множеството итерации свързани с подобен експеримент.
Неоспорим е обаче факта за икономичността при диодите в сравнение с металхалогените.

Първоначалната инвестиция е висока, по около 2-3 лв. за литър (сметнато от мои наблюдения

), но се възвръща от дългия живот на осветителя. Не така стои въпроса съпоставено с консумираната мощност при лумнисцентното осветление в отношение със светлината която дават. 39W пура Т5 свети много по-добре от 14 броя 3W LED-ове в редичка при същата дължина

. Проверено! Топлината която отдават също е доста висока.
И така при соленоводни аквариуми, които изпозват металхалогени за да се осветяват, диодите са алтернативата, която се търси и набира голям потенциал, но за сладководните аквариуми, може би е разумно да се изчака, като не се пропускат новините в тази област.
