Автор Тема: Осветление на 130 л  (Прочетено 8718 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
  • Публикации: 64
  • Нас. място: София\Слатина
Осветление на 130 л
« : неделя, 13 март 2016 г., 13:32 ч. »
Здравейте, нужна ми е малко помощ че не знам какви лампи да сложа. Мисля да бъдат луминисцентни , но каква мощност. Има ли някакво значение каква мощност ще е крушката дали ще сложа две по 55Wили 4 по 18W примерно. Искам аквариума да ми е растителен така че трябва добре да го измисля.А каква мощност е нужна попринцим за такъв размер аквариум: 30ш., 45в., 90д.

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
  • Публикации: 701
  • Нас. място: Бургас
Отг: Осветление на 130 л
« Отговор #1 : неделя, 13 март 2016 г., 13:50 ч. »
 Всичко зависи от това, какви растения смяташ да гледаш. Какви растения си подбра от профилите, които ти показах миналия път?

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #2 : неделя, 13 март 2016 г., 15:06 ч. »
Ами за преден фон се спрян на НС или Сагитария за среден не зная, а за заден Валиснерия спираловидната илис правите листа, и Роголистника но не мога да преценя. Как ти се струва нещо грешно? ;) :)Само че аквариума е само 30 см ширината и не заня дали и по колко растения от тези да сложа??

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #3 : неделя, 13 март 2016 г., 16:14 ч. »
HC - Hemianthus callitrichoides?  Сагитарията и валиснерията са добър избор. Да допълним мотива за слаба-средна светлина и добавим микрозорум или анубиас нана за среден план. И 2-та вида трябва да не са заровени в грунда, а вързани с корда/конец за корен или камък. Много добре ще се получи, ако се поставят на корен в средния план. За естетика не знам колко ще си паснат всички тези китки с форми на листата като дълги мечове. Анубиаса би разчупил картинката и вероятно това бих избрал.
  90 сантиметра дължина на аквариума  предполага пури с близка до тази дължина. Т5 излизат от картинката, защото една ще е малко, 2 ще са много.  За това може би 2 пури Т8 x 30w(малко ще стърчат) биха били по-удачни. Примерно по една aquastar+grolux/oceanic Narva. Едни хубави рефлектори, 8 часа светоден, редовни смени на водата и всичко ще заспи. За всичко това да ти се направи можеш да се свържеш с Виолета.  Може поне да те насочи в правилната посока, а пурите почти съм сигурен, че ще ги има.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #4 : неделя, 13 март 2016 г., 17:23 ч. »
Да Анубиса ми харесва значи ще са  Анубис, Валиснерия исагитария а НС е това което каза то май повепе ми харесва от сагитарията  а и не е с продълговати листа. Ако имаш някакви други идеи за комбинация на растения които знаеш че си пасват и са естетически добре ще се раздвям да ги чуя. :)
 А относно лампите какво означава "малко ще стърчат"?

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #5 : неделя, 13 март 2016 г., 17:29 ч. »
 Хемиантуса мисля, че беше за "напреднали", имаше някакъв пиниз с него, но не мога да се сетя.  Под това "ще стърчат" имам предвит, че пурите са точно 90 сантиметра, слагаш фасунгите и имаш още по 2-3 сантиметра от всяка страна.  По-добре така, отколкото 75 сантиметровите 24-ватови.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #6 : неделя, 13 март 2016 г., 17:33 ч. »
Да но така няма да мога да затворя капака на аквариума! :hmm:

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #7 : неделя, 13 март 2016 г., 17:34 ч. »
И може ли наистина да ми кажеш някакви комбинации на растения ?

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #8 : неделя, 13 март 2016 г., 18:17 ч. »
Ей този хемиантус можеш да гледаш спокойно, той е красив, расте на туфи и става за начинаещи - http://www.aquaportal.bg/Plants/details.php?Plant=130
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #9 : неделя, 13 март 2016 г., 18:29 ч. »
 За този говорехме, HC, както му се чудех по-рано на абревиатурата.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #10 : неделя, 13 март 2016 г., 18:58 ч. »
Виолета , това растение много ми хареса мисля да го ползвам за среден  план , но с с какво да го комбинирам за да изглежда добре.
И моляте дай някои съвет за осветлението.
Grey точно товаНС е много ми харесва.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #11 : неделя, 13 март 2016 г., 19:41 ч. »
Вижте имам няколко бройки от първата снимка но не знам какви са и дали мога да ги използвам, защото по тях има черни точки и ме е страх да не заразят новите растения

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #12 : неделя, 13 март 2016 г., 23:05 ч. »
Предвид размерите на аквариума наистина най-добрият избор е 2 лампи по 25W. Дължината им е 75 см, Т8. Т8, защото аквариумът не е с голям обем, а не е и дълбок.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #13 : понеделник, 14 март 2016 г., 00:20 ч. »
Да си кажа и аз моето мнение  :)
Височина 45 см не е малка , това е височина при която за отглеждане на взискателни полянкови растения като НС задължително трябва да се използват Т5 с добри рефлектори като тези на Астарио. Много добър успех с това растение имах в аквариум с дължина 60см и височина 35! см , осветяван със 2x24W T5 HO и споменатите рефлектори (попречи ми само грунда Манадо, който не удържаше дебелия чим изпълнен със мехурчета кислород) . Ако се насочиш към светлолюбиви растения ти препоръчвам 3x39W T5 HO , свързани в два кръга, хубави рефлектори и стъпалавиден метод на светене 2-5-2. Разбира се това вклюва подаване на CO2 от бутилка под налягане и торене с NPK и Микро елементи. И забравяш за Анубиас.
С две лампи T8 Куба-та ще се издължава и няма да стане полянка. Важно е да избреш какви растения ще отглеждаш при избора на осветление.
Куба, Бликса и Ротала са добра комбинация за моя вариант.
Валиснерия, Анубиас, Mикросорум,Сагитария са комбинация за посочения от Виолета .
Трябва да съобразиш светлината със останалите фактори в аквариума - CO2,торене и циркулация.
Успех !

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #14 : понеделник, 14 март 2016 г., 13:24 ч. »
Само не забравяйте, че колегата е начинаещ. Не го хвърляйте веднага в дълбокото. Има време за сложни растения.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.