Автор Тема: Осветление на 130 л  (Прочетено 8718 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
  • Публикации: 64
  • Нас. място: София\Слатина
Осветление на 130 л
« : неделя, 13 март 2016 г., 13:32 ч. »
Здравейте, нужна ми е малко помощ че не знам какви лампи да сложа. Мисля да бъдат луминисцентни , но каква мощност. Има ли някакво значение каква мощност ще е крушката дали ще сложа две по 55Wили 4 по 18W примерно. Искам аквариума да ми е растителен така че трябва добре да го измисля.А каква мощност е нужна попринцим за такъв размер аквариум: 30ш., 45в., 90д.

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
  • Публикации: 701
  • Нас. място: Бургас
Отг: Осветление на 130 л
« Отговор #1 : неделя, 13 март 2016 г., 13:50 ч. »
 Всичко зависи от това, какви растения смяташ да гледаш. Какви растения си подбра от профилите, които ти показах миналия път?

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #2 : неделя, 13 март 2016 г., 15:06 ч. »
Ами за преден фон се спрян на НС или Сагитария за среден не зная, а за заден Валиснерия спираловидната илис правите листа, и Роголистника но не мога да преценя. Как ти се струва нещо грешно? ;) :)Само че аквариума е само 30 см ширината и не заня дали и по колко растения от тези да сложа??

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #3 : неделя, 13 март 2016 г., 16:14 ч. »
HC - Hemianthus callitrichoides?  Сагитарията и валиснерията са добър избор. Да допълним мотива за слаба-средна светлина и добавим микрозорум или анубиас нана за среден план. И 2-та вида трябва да не са заровени в грунда, а вързани с корда/конец за корен или камък. Много добре ще се получи, ако се поставят на корен в средния план. За естетика не знам колко ще си паснат всички тези китки с форми на листата като дълги мечове. Анубиаса би разчупил картинката и вероятно това бих избрал.
  90 сантиметра дължина на аквариума  предполага пури с близка до тази дължина. Т5 излизат от картинката, защото една ще е малко, 2 ще са много.  За това може би 2 пури Т8 x 30w(малко ще стърчат) биха били по-удачни. Примерно по една aquastar+grolux/oceanic Narva. Едни хубави рефлектори, 8 часа светоден, редовни смени на водата и всичко ще заспи. За всичко това да ти се направи можеш да се свържеш с Виолета.  Може поне да те насочи в правилната посока, а пурите почти съм сигурен, че ще ги има.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #4 : неделя, 13 март 2016 г., 17:23 ч. »
Да Анубиса ми харесва значи ще са  Анубис, Валиснерия исагитария а НС е това което каза то май повепе ми харесва от сагитарията  а и не е с продълговати листа. Ако имаш някакви други идеи за комбинация на растения които знаеш че си пасват и са естетически добре ще се раздвям да ги чуя. :)
 А относно лампите какво означава "малко ще стърчат"?

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #5 : неделя, 13 март 2016 г., 17:29 ч. »
 Хемиантуса мисля, че беше за "напреднали", имаше някакъв пиниз с него, но не мога да се сетя.  Под това "ще стърчат" имам предвит, че пурите са точно 90 сантиметра, слагаш фасунгите и имаш още по 2-3 сантиметра от всяка страна.  По-добре така, отколкото 75 сантиметровите 24-ватови.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #6 : неделя, 13 март 2016 г., 17:33 ч. »
Да но така няма да мога да затворя капака на аквариума! :hmm:

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #7 : неделя, 13 март 2016 г., 17:34 ч. »
И може ли наистина да ми кажеш някакви комбинации на растения ?

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #8 : неделя, 13 март 2016 г., 18:17 ч. »
Ей този хемиантус можеш да гледаш спокойно, той е красив, расте на туфи и става за начинаещи - http://www.aquaportal.bg/Plants/details.php?Plant=130
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #9 : неделя, 13 март 2016 г., 18:29 ч. »
 За този говорехме, HC, както му се чудех по-рано на абревиатурата.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #10 : неделя, 13 март 2016 г., 18:58 ч. »
Виолета , това растение много ми хареса мисля да го ползвам за среден  план , но с с какво да го комбинирам за да изглежда добре.
И моляте дай някои съвет за осветлението.
Grey точно товаНС е много ми харесва.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #11 : неделя, 13 март 2016 г., 19:41 ч. »
Вижте имам няколко бройки от първата снимка но не знам какви са и дали мога да ги използвам, защото по тях има черни точки и ме е страх да не заразят новите растения

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #12 : неделя, 13 март 2016 г., 23:05 ч. »
Предвид размерите на аквариума наистина най-добрият избор е 2 лампи по 25W. Дължината им е 75 см, Т8. Т8, защото аквариумът не е с голям обем, а не е и дълбок.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #13 : понеделник, 14 март 2016 г., 00:20 ч. »
Да си кажа и аз моето мнение  :)
Височина 45 см не е малка , това е височина при която за отглеждане на взискателни полянкови растения като НС задължително трябва да се използват Т5 с добри рефлектори като тези на Астарио. Много добър успех с това растение имах в аквариум с дължина 60см и височина 35! см , осветяван със 2x24W T5 HO и споменатите рефлектори (попречи ми само грунда Манадо, който не удържаше дебелия чим изпълнен със мехурчета кислород) . Ако се насочиш към светлолюбиви растения ти препоръчвам 3x39W T5 HO , свързани в два кръга, хубави рефлектори и стъпалавиден метод на светене 2-5-2. Разбира се това вклюва подаване на CO2 от бутилка под налягане и торене с NPK и Микро елементи. И забравяш за Анубиас.
С две лампи T8 Куба-та ще се издължава и няма да стане полянка. Важно е да избреш какви растения ще отглеждаш при избора на осветление.
Куба, Бликса и Ротала са добра комбинация за моя вариант.
Валиснерия, Анубиас, Mикросорум,Сагитария са комбинация за посочения от Виолета .
Трябва да съобразиш светлината със останалите фактори в аквариума - CO2,торене и циркулация.
Успех !

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #14 : понеделник, 14 март 2016 г., 13:24 ч. »
Само не забравяйте, че колегата е начинаещ. Не го хвърляйте веднага в дълбокото. Има време за сложни растения.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 768
« Отговор #15 : понеделник, 14 март 2016 г., 15:34 ч. »
Колежката... ама хайде да ги гледате тези подробности. :D Време няма - да няма да прави всяка година осветително тяло. Лампи Т5-и и на три кръга да ги направи и четири - все от полза ще е.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #16 : понеделник, 14 март 2016 г., 20:06 ч. »
Благодаря за съветите! Ако имам по силна светлина проблем ли е , защото минимума светлина се смята0,5 Wза 1 литър, тоест ми трябват поне 65 W. Ta моля кажете ми комбинации от растения които като са на едно място изглежда красиво. И какви са растенията от снимките ми знаете ли?

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #17 : понеделник, 14 март 2016 г., 21:21 ч. »
Всички растения са си красиви... въпрос на вкус е какви ще подбереш. Силната светлина е проблем - когато не са подбрани видовете растения, които ще отглеждаме. Има растения, като папрати и анубиаси на които тя не им понася. За другите, при правилен подход към нуждите на растенията, не е.
Съвет към теб - водата е основната част в акваристиката. Насочи вниманието си на първо време изцяло към нея. Вземи си не взискателни  растения, те са повечето от аквариумните и търпение!

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #18 : понеделник, 14 март 2016 г., 21:36 ч. »
Добре значи утре си купувам 3 лампи по 25W  и бързорастящи растения, например Валиснерия, сагитария и хемантус. Мислиш ли че ще се получи добре??

Неактивен Penta

• Активен потребител
« Отговор #19 : понеделник, 14 март 2016 г., 22:25 ч. »
бързорастящи растения, например Валиснерия, сагитария и хемантус.

Никое от тези не е в категория "бързорастящи" .
Пак ще ти обясня за Куба-та малко по-подробно. Първо си купи система за CO2 с бутилка под налягане. След това се сдобий с добри рефлектори. Всъщност първо си намери ситен грунд ~2мм. Прочети малко повече за различните методи на торене и се спри на някой от тях.

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #20 : вторник, 15 март 2016 г., 15:22 ч. »
Никое от тези не е в категория "бързорастящи" .
Пак ще ти обясня за Куба-та малко по-подробно. Първо си купи система за CO2 с бутилка под налягане. След това се сдобий с добри рефлектори. Всъщност първо си намери ситен грунд ~2мм. Прочети малко повече за различните методи на торене и се спри на някой от тях.

Добре значи утре си купувам 3 лампи по 25W  и бързорастящи растения, например Валиснерия, сагитария и хемантус. Мислиш ли че ще се получи добре??

:) Чети и както казах, търпение!
За кубата на този етап - забрави! Търси инфо за спектъра на светлината, за да подбереш правилните лампи. С тези 25вата нищо, като инфо не казваш за лампата... Виолета, се е постарала в сайта да напише подробна информация за наличните лампи на БГ пазара. Темата е в осветление.
Да, три лампи е минимума- според мен, с който може да постигнеш добри цветове. Всяка от тях отделно ако се пали, също може би ще е по-добре.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #21 : вторник, 15 март 2016 г., 20:30 ч. »
Охх много сложно стана :D Значи питам (тати пита) ако  разположим тези лампи https://www.elkid.org/basket шахматно и от всяка по две бройки дробре ли ще бъде?
И да питам цветните светлини с какво помагат и с какво пречат на аквариума? Между другото аквариума ще бъде с живородки главно чудя се за бети, според вас?

И моля ви се кажете ми комбинация от растения подходяща за осветлението, МОЛЯ!!!! :pray: :pray:

Неактивен Penta

• Активен потребител
« Отговор #22 : вторник, 15 март 2016 г., 21:29 ч. »
Не се вижда какво си сложил в кошницата си в този онлайн магазин.
Много лесно и ефикасно би било да си купиш нещо такова : https://www.elkid.org/products.php?type=view&catID=442&id=11387
След това намираш начин да го окачиш да виси на около 10 см от повърхността на водата и готово.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #23 : вторник, 15 март 2016 г., 21:42 ч. »
 https://www.elkid.org/basket и  https://www.elkid.org/basket
И моля някои да отговори и на другите ми въпроси.!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #24 : вторник, 15 март 2016 г., 21:56 ч. »
Колежката... ама хайде да ги гледате тези подробности. :D Време няма - да няма да прави всяка година осветително тяло. Лампи Т5-и и на три кръга да ги направи и четири - все от полза ще е.

Кои подробности не съм видяла, че нещо не разбрах?
Наистина правите опит да го хвърлите директно в дълбокото. Защо не му обясните, че с 3 лампи ще му трябва и СО2, и торене? Или чакате да го натиснат водораслите и после пак ще давате съвети?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Penta

• Активен потребител
« Отговор #25 : вторник, 15 март 2016 г., 23:05 ч. »
https://www.elkid.org/basket и  https://www.elkid.org/basket

Колкото и пъти да даваш един и същ линк към твоята кошница в този магазин ние, четящите форума,  нямам как да го видим.
Растения подходящи за осветлението което не можем да видим също няма как да препоръчам.
Цветните светлини които нямам как да видим кои са не  мога да кажа дали ще помогнат или попречат. По принцип цветните светлини са за рекламни пана и панаири, не за аквариум

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #26 : вторник, 15 март 2016 г., 23:12 ч. »
Кои подробности не съм видяла, че нещо не разбрах?
Наистина правите опит да го хвърлите директно в дълбокото. Защо не му обясните, че с 3 лампи ще му трябва и СО2, и торене? Или чакате да го натиснат водораслите и после пак ще давате съвети?

:) Колегата... всъщност е от женски род. Ха,ха... къде съм казал, че трябва да свети и с трите?! Казах обаче, че един ден може и да потрябват! Всъщност повечето от нас от достатъчно време отглеждаме и по някое непретенциозно растение и знаем какво говорим!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #27 : сряда, 16 март 2016 г., 00:08 ч. »
Смяташ, че му е ясно на човека за какво му говориш ли? То на мен не ми е ясно какво точно искаш да ми кажеш... :) Опитай да се изразяваш малко по-разбираемо.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #28 : сряда, 16 март 2016 г., 14:35 ч. »
 :bow: Е колко по-ясно, да кажа - човека е момиченце!!!
Мило дете, кажи на каката  :D на колко години си и не само на нея?

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #29 : сряда, 16 март 2016 г., 22:42 ч. »
Много се извинявам, това на снимките са лампите. Аз съм на 15 :) :)

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #30 : четвъртък, 17 март 2016 г., 11:48 ч. »
Добре, Стефчо, признах те, аз не успях да разгадая, че е на 15. Сега й предложи да сложи не 4, а направо 6 или 8 лампи, та да си има за дългите години напред в хобито.  :drinks:
Леси, не се хвърляй в сложни растения, рано е още. Ако искаш да се получат нещата и да няма разочарование още в началото, вземи си прости растения - валиснерия, егерия (водна чума), дъбче. Те ще са полезни и за бързото стабилизиране на аквариума, ще ти дадат и увереност за по-специални растения по-нататък. Дори и с тези обикновени растения вероятно ще има известни проблеми, докато се адаптират в новите условия, защото хората, които развъждат и продават растения, полагат специални грижи за тях. Такива условия никой от нас не може да осигури (е, почти никой), затова след засаждането следва етап, в който растенията се развиват добре - по инерция, после забавят растеж и започват да изглеждат по-зле... това е нормално и не бива да те отказва.
Още нещо - не е достатъчно само да си купиш луминесцентни лампи. Тези лампи имат нужда от устройство, което да ги запали, не можеш да ги включиш директно към мрежата. По магазините за осветление обаче се продават разни китайски осветителни тела, които си имат всичко с изключение на рефлектори и специализирани лампи. Ето такива например:
http://nls-bg.com/products.php?main_type=1&single=29&page=5
Към такива тела могат да се монтират лесно рефлектори. Ще се получи нещо такова:

Подбери ги по размер да са дълги толкова, че да не стърчат извън аквариума. Потърси два лампи - поискай едната да е студенобяла, а другата - топлобяла. Това ще е достатъчно в началото, а не е и скъпо решение. Ще има неудобство, ако двете лампи не са захванати заедно една до друга, а не една зад друга, както е на картинката. Но те могат лесно да се залепят ( с двойнолепящо тиксо например) на една плоскост и тогава проблемът е решен. Като понатрупаш опит, може да се помисли за по-специални растения, а тогава ще е нужно и по-добро осветление.
Такива шинички се продават и в Практикер, Бриколаж и останалите големи хипермаркети. 
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #31 : четвъртък, 17 март 2016 г., 17:14 ч. »
Виолета, многооо ти благодаря!!! Четри лампи по  22W е достатъчно нали, две топли и две студени бели?? А ако не сложа рефлектори?

За растенията добре ли ще е: водна чума за заден план, Лудвигия репенс - Рубин за малко акцент в задния, Дъбче за среден план и Марсилея за преден план.

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #32 : четвъртък, 17 март 2016 г., 17:17 ч. »
Да... като няма какво да каже - човека, иронията е добре дошла! :)
Благодаря за приза! Всъщност, освен че е на 15г. е и момиче! Това как не го разбрахте, а  й пишете в мъжки род - уж се изразявате правилно, но никаква наблюдателност.
Какво очакваш да й кажа от тук нататък в тази тема...

Lesi06, аз бих си взел 3бр. лампи БЕЗ рефлектори. 840, 865, гролукс - първите три/четери месеца, ще светя само с едната по 6-8ч. на ден! С коя ще светиш, въпрос на вкус - тази, която те допада най-много, като светлина.
След това време, пиши, ще ти кажа какво да направиш. Прочети добре обаче вторият ми пост в темата!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #33 : четвъртък, 17 март 2016 г., 17:29 ч. »
Стефане това според теб какво значи:
Сега й предложи да сложи не 4, а направо 6 или 8 лампи, та да си има за дългите години напред в хобито.  :drinks:

Айде по-полека, не сме чак толкова бавноразвиващи се.

Леси, какви са тези лампи 22W?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #34 : четвъртък, 17 март 2016 г., 17:56 ч. »
Виолета тези лампи 22 W са от сайта който ти ми прати, мислиш ли че 3 ще са достатъчни? :hmm:
Bustama благодаря за отговора. Да приемем че имам 66W  осветление. И какво мислиш за растенията които съм подбрала добре ли са? Значи като засадя растенията трябва да увеличавам светлината постепенно . и може ли да ми пратиш линк към лампиите които ми предложи? :)

Неактивен discusfen

• Активен потребител
  • Публикации: 270
  • За контакти: 0893583724
« Отговор #35 : четвъртък, 17 март 2016 г., 18:06 ч. »
Т5 две лампи 86 см са дълги и са 39 вата мощни една 840 на осрам и една гролукс силвания.

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #36 : четвъртък, 17 март 2016 г., 18:36 ч. »
Стефане това според теб какво значи:Айде по-полека, не сме чак толкова бавноразвиващи се.

Леси, какви са тези лампи 22W?

Какво трябва да означава? Не те разбирам,  изразявай се правилно! :)

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #37 : четвъртък, 17 март 2016 г., 19:46 ч. »
Моля ви не се карайте!! Искам просто малко помощ а не да създавам конфликти!

Та относно лампите. Харесаха ми. тези от по 22 вата. Отново питам добри ли са и достатъчни ли са 4??
И растенията.водна чума за заден план, Лудвигия репенс - Рубин за малко акцент в задния, Дъбче за среден план и Марсилея за преден план. Добра комбинация ли са и подходящи ли са за аквариума които искам да създам??

Неактивен bustama

• Активен потребител
« Отговор #38 : четвъртък, 17 март 2016 г., 20:40 ч. »
Пиша последния си пост в темата!
Никъде  :) , не съм казал колко вата да бъдат лампите. Това аквариумче, мога и с 6- 8бр. Т5 да го осветя и осветлението да е сполучливо. Както си осветявам моето 50л. аквариумче с 50вата светлина. :)
Това с годините напред, не разбирам въобще за какво се споменава... Нима един ден няма да се наложи силна или достатъчна светлина за да се отглеждат капризни растения?!
И какво ще прави тогава вече напредналия акварист - да си преправя постоянно капака или тялото с осветлинието...
Напротив в постовете си казах - и на три и четели кръга да са лампите, па ще е от полза. Също, че е добре всяка лампа да се пали отделно - за да има възможност когато се наложи с таймер примерно, да се вклъчат лампите за част - два.

Lesi06, има много лампи които може да ползваш. Казах ти най-лесно намиращите се. Всяка лампа според ватовете си има определена дължина - според тази дължина, се съобразяваш колко лампи и как ще поставиш в капака или тялото на аквариума. Както и според ватовете - повече ватове е равно на повече лумени - по - голяма сила на светлината.
Червените растения искат добър спектър и силна светлина. Полянковите, както ти казаха, също.
В един момент, като се залеси аквариума с много растения, ще може да включиш и повече лампи - защото дългостеблените ще засенчват по младите издънки. Също в една гъсто залесена туфа от растения - младите издънки, ще се нуждаят от светлина.
А, че един ден, ще се наложи да подаваш со2  и да ториш- категоричноу, да! Ако искаш да имаш красив и модерен аквариум. Да отлеждаш 10-на, 15 вида растения и мъхове.
Като се стигне до този ден, пиши пак. :)

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #39 : четвъртък, 17 март 2016 г., 21:29 ч. »
Много ама наистина много ти благодаря за цялото време което отдели да се занимаваш с мен и проблемите ми. След като си направя аквариума ще ви го покажа :) ;) ;)

Неактивен pietrokaja

• Регистриран потребител
  • Публикации: 3
  • Нас. място: СЛИВЕН
« Отговор #40 : четвъртък, 21 април 2016 г., 12:22 ч. »
Здравейте.Ще ползвам темата на колежката понеже замислям аквариум със същите литри.Д90Ш35В40--126л.Растенията които имам в момента са валиснерия(спирала), дъбче ,криптокорина,мъх(мисля че е назъбен-не му зная латинското име).Насочил съм се към висящо осветление Т8 30W x2.Едната Силвания аквастар и обикновенна студена дневна светлина.Така добре ли е,или да мисля за 3бр. пури като  за далечното бъдеще мисля за СО2 и светлолюбиви растения-като всяка пура ще бъде наотделен кръг.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #41 : четвъртък, 21 април 2016 г., 15:29 ч. »
Здравей!
За растенията, които имаш в момента, 2 лампи 30W са повече от достатъчни. По-нататък вероятно ще трябва да сложиш трета лампа, щом ще има светлолюбиви растения и СО2. За сега и комбинацията е подходяща, по-нататък е добре третата лампа да е гролукс. На каква височина имаш намерение да поставиш осветлението? Има ли аквариумът стъклен капак?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен pietrokaja

• Регистриран потребител
« Отговор #42 : четвъртък, 21 април 2016 г., 16:09 ч. »
Да ще има капак ,отстоянието ще бъде 10-15см предполагам

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #43 : четвъртък, 21 април 2016 г., 17:48 ч. »
Всъщност трябваше просто да ти напиша, че ще са ти необходими рефлектори. Висящото осветление предполага по-голямо разстояние от лампите до водата, а осветеността е обратнопропорционална на квадрата на разстоянието. Затова рефлекторите са важни.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен pietrokaja

• Регистриран потребител
« Отговор #44 : четвъртък, 21 април 2016 г., 18:02 ч. »
Вили на лични ли да ти пиша за оферта от тебе?В момента имам 60л.+30л. прилепнали един за друг.Мисля да поставя това осветление и след това да поръчвам гоемия акв.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #45 : петък, 22 април 2016 г., 16:39 ч. »
И на лични, и в скайп - vily_savchovska, може и по телефона - 0888789980, 0885424862... единия от двата има viber, нямам идея кой точно.  :D
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #46 : събота, 07 май 2016 г., 18:22 ч. »
Здравейте, отново. Да ви се похваля вече имам хубаво и силно осветление. 3 лампи по 18W и 4 по 22W Т4, имам само едно двуомене дали всички да ги включа да светят или не, на колко кръга да ги направя? Чакам мнението ви :) :) :)

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #47 : събота, 07 май 2016 г., 22:49 ч. »
Ще трябва да кажеш още някои неща:
- досега с какво си светил
- какви растения гледаш
- какви точно са новите лампи?
И една-две констатации - може да е от снимката, но осветлението изглежда доста студено. За да гледаш хубави растения това не е добро осветление. Всички лампи изглеждат еднакво дебели, а 18-ватовите би трябвало да са видимо по-дебели от Т4. Ако, разбира се, говорим за Т8 18W.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #48 : неделя, 08 май 2016 г., 08:20 ч. »
До сега светих само с дветв по 18W .  Аквариума е рестартиран озцяло и днес ще купувам растенията, според тази светълина какви да ваема? Долу на на снимката са отбелязани двата вида лампи които си купих, а какво става като е стъудено осветленоето не  върши ли работя?  :(

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #49 : неделя, 08 май 2016 г., 10:19 ч. »
 Lesi06, от написаното до тук стигнах до убеждението, че не ти трябва съвет, а пещера с ехо!

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #50 : неделя, 08 май 2016 г., 13:34 ч. »
Извинявай, но не те разбрах.

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #51 : неделя, 08 май 2016 г., 13:58 ч. »
 Обезкуражаващо е да даваш съвети на хора, искащи само да чуят собствените си мисли от друга уста. Нищо от писаното в темата не рефлектира на избора ти, не си чела, не си се поучила, нямаш явен напредък от първия път, в който си писала във форума, а това е тъжно.

Неактивен Lesi06

• Активен потребител
« Отговор #52 : неделя, 08 май 2016 г., 16:21 ч. »
Напротив, четох и се вслушвах в съветите ви направих според мен добра инсталация, просто осках да ми кажете и вие как мислите. Сега дори се опитвам да направя система за ЦО2 за по добро развитие на растенията.!!

Неактивен saxon

• Активен потребител
  • Публикации: 97
  • Нас. място: Варна
« Отговор #53 : неделя, 08 май 2016 г., 22:56 ч. »
И колко лумена на литър става ,като светнат всичките.Незнам тези китайчета и по колко келвина са,но непретенциозни растения,при добри условия,може и да вървят :)

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.