Автор Тема: Проблем с осветление!!!!  (Прочетено 3042 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен bones

• Активен потребител
  • Публикации: 136
  • Нас. място: Видин
Проблем с осветление!!!!
« : четвъртък, 05 януари 2017 г., 20:24 ч. »
Здравейте,имам два аквариума.Единия е 280 л,с осветление 2 пури Т5 54w(115см)+една 120см Т8.Другия е ,към 150 л.Той е ,с 3 пури Т8 по 90см.(не знам ватовете,на марката Hailea).Проблема е че,на по големия аквариум,с по силното осветление ,растенията никакви ги няма.Не искат да се развиват,пожълтяват,гният или почерняват.Доката на другия,с по слабото осветление,всички растения са,супер зелени,и се развиват супер.Дайте съвет,какво да правя.Прекалено много ли държа включено осветлението ,на големия аквариум(5..6 максимум).Или просто,Т5 е скапано осветление.Ще кача снимки...

Неактивен niki_o

• Активен потребител
  • Публикации: 411
  • Нас. място: Хановер
Отг: Проблем с осветление!!!!
« Отговор #1 : четвъртък, 05 януари 2017 г., 20:46 ч. »
Качи снимки......
А за ттози със силното осветление преди да наречеш Т5 пурите скапани заинтересува ли се какво повлича силното осветление със себе си?Нещо торове ,СО да си добавял ;)
Да не говорим какво влияние оказват височината на водния стълб и натовареността откъм риби за подобни неща....Бъди по конкретен моля :)

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #2 : петък, 06 януари 2017 г., 00:58 ч. »
Няма со2.,няма торове.Височиата е ,около 55 см.(а какво е височина ,на воден стълб)

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #3 : петък, 06 януари 2017 г., 18:33 ч. »
Няма как да се сравняват условията в два различни аквариума, камо ли пък да се правят генерални изводи за лампите Т5. Защо мислиш, че единствения проблем е осветлението?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #4 : петък, 06 януари 2017 г., 19:39 ч. »
Еми,няма от какво друго.Сигурен съм,че е от тях.Понеже са доста силни.

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #5 : петък, 06 януари 2017 г., 19:45 ч. »
Този е с Т5

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #6 : петък, 06 януари 2017 г., 19:45 ч. »
.

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #7 : петък, 06 януари 2017 г., 20:15 ч. »
Този е другия..
.

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #8 : петък, 06 януари 2017 г., 20:19 ч. »
Нямат много растения в момента.Само, за да си направите преценка.На горния,анубиасите почнаха да жълтеят.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #9 : събота, 07 януари 2017 г., 00:56 ч. »
Както кзах, няма как да се сравняват условията в два различни аквариума. Големият с Т5-иците сигурно е нов или поне така изглежда, растенията са малко и очевидно не се чувстват добре. Писал си, че му светиш с две лампи Т5 54W и една 36W, не си писал какви са. Въпросът е дали са подходящи за растения или не. Въздържам се да питам дали имаш рефлектори, защото аквариумът изглежда доста осветен. И не на последно място - обикновено хората не си дават сметка, че за общата осветеност на аквариума е много важен грунда, който се използва. В случая той е тъмен, а в малкия аквариум е светъл. В големия аквариум светлината се "поглъща" от дъното, а в по-малкия се отразява.
Имам подобен аквариум - 270 л по външни размери, 120 х 45 х 50, светя само с две лампи Т5 54W с рефлектори. Почти не торя, не подавам СО2. Ето една стара негова снимка, лампите, с които съм светила тогава, са Sylvania Aquastar и стандартна 865:

Съветът ми е да сложиш още растения, най-добре бързорастящи, макар че не знам златните дали няма да ги унищожават. Моите златни не се интересуват от растения изобщо и при тях също е пълно с растения. После дай време на растенията да започнат да се развиват, осветлението ти е напълно достатъчно за по-обикновени растения.
Все пак какви са лампите?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #10 : събота, 07 януари 2017 г., 02:14 ч. »
Аквариума е на година и половина.Имаше много видове растения. Няколко пъти съм слагал,какви ли не.Но  не искат да се развиват.Пожълтяват или почерняват(черна брада),и не се развиват.Тия последните,са на около 20 дена(анубиас)Имах преди тях изкуствени,но не е същото.Даже и те  потъмняват,както и камъните и всичко останало.А във другия,там каква джунгла беше. :)Но метинисите са много плашливи риби,и всичко изкореняват,като са подплашени.Ще потърся някоя снимка.

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #11 : събота, 07 януари 2017 г., 02:30 ч. »
Искам да сложа ,една 120 См Т8 за седмица 2.Да видя дали ще има разлика.Иначе пурите са Hailea.Такива ми е сложил човека,който е правил осветлението и аквариума.

Неактивен vanko77777

• Активен потребител
  • Публикации: 615
« Отговор #12 : събота, 07 януари 2017 г., 10:46 ч. »
В кои аквариум гледаш метинисите,  че нали знаеш,  че тези риби са растителноядни да не ти правят те проблемите
Това е нечовешко! - викаха канибалите, четейки вегетарианско меню.
20l.-Скаридарник
40l.
250l.
462l.- 4бр. Астронотуси, 7 бр. Myletes rubripinnis (Сребърен долар) и сом Птеригоплихт гибицепс

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #13 : събота, 07 януари 2017 г., 10:53 ч. »
От година и половина работи аквариума и чак сега установяваш, че осветлението е калпаво? Смени пурите просто. И не слагай еднакви лампи. Аз продължавам да си мисля, че има друг проблем.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен bones

• Активен потребител
« Отговор #14 : събота, 07 януари 2017 г., 14:09 ч. »
Метинисите са в другия аквариум.За осветлението,знам от давна.Мисля да сложа grolux silvanya ,да видя ще има промяна.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.