Автор Тема: Идеи за осветление на 45х50х24,5(д,в.ш)  (Прочетено 1223 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен zebko

• Активен потребител
  • Публикации: 20
  • Нас. място: Свищов
Идеи за осветление на 45х50х24,5(д,в.ш)
« : сряда, 11 ноември 2009 г., 11:54 ч. »
   Привет на всички,
регистрирах се наскоро след като случайно попаднах на този форум и реших,че е крайно време да направя и първата си тема та било и с глупавичък въпрос  :hmm: Чудесно е да има местенце в което хора с общи интереси (а именно акваристиката като цяло) могат да споделят нещата,които ги вълнуват.Като цяло в интернет има достатъчно информация за абсолютно всичко но мисля най-добре е да чуеш мнение от опит,отколкото мнение от пазарен интерес   :clapping: та на въпроса за да не реши някой,че се подмазвам:
искам да подбера подходящо осветление за този аквариум около 55 литра мисля че е.Като растения в него има само Криптокорина понтедерифолия и Анубиас,рибките са едно зелено лабео,няколко тернеции и няколко сомчета коридорас.Идеята ми е да направя временно осветление с което да не съсипя растенията,защото съм направил 240л аквариум на който остана да довърша само осветлението(но това ще е друга тема)за да го оборудвам и пусна рибите в него но до тогава ми е необходимо да запазя нещата в малкия аквариум стабилни.Колкото и примитивно да звучи,в момента го осветявам с лампа с нажежаема жичка и съм много доволен как вървят растенията,никога досега не ми е вървяла толкова добре Криптокорината но ми омръзна всеки път като замина някаде лампите да изгорят и... та така реших да мина на другия тип осветление - пурите!Купил съм една лампа Силвания Аквастар т8 15вата доколкото мога да разчета характеристиките мисля,че е около 10 000 келвина и свети в синия и червения спектър като е по-силна в червения-това мога да си преведа от английски,няма никаде описание на български:).Взех тази пура,защото само нея можеха да ми предложат с подходяща дължина а именно 40см.Въпроса ми е дали няма да е прекалено силна светлината за този малък аквариум,питам понеже никога не съм ползвал този тип осветление а съм доста загрижен нещата във водния ми кът най-малкото да си останат такива.Благодаря предварително и поздрави на всички!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
Отг: Идеи за осветление на 45х50х24,5(д,в.ш)
« Отговор #1 : сряда, 11 ноември 2009 г., 12:27 ч. »
Добре дошъл при нас!
Директно на въпроса - изборът, макар и случаен, е добър, включвай я тази лампа, ще ти върши добра работа. Щом търсиш лампа за аквариумчето, значи ще си го ползваш и занапред. Ако нямаш таймер - вземи си един съвсем простичък механичен - в Baumax са по 4-5 лв и няма да мислиш повече за осветлението.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен zebko

• Активен потребител
  • Публикации: 20
  • Нас. място: Свищов
« Отговор #2 : сряда, 11 ноември 2009 г., 12:35 ч. »
Проблема с таймера съм го решил,работи безотказно вече почти година и съм страшно доволен!Избрах си прост механичен таймер защото прецених,че при токов удар или друга мизерия няма да има какво да му се прецака толкова :) колкото до този аквариум,няма да го ползвам перманентно а само ако се наложи.Няма никакво значение,че съм дал някои лев за това дори и да не го позлвам непрекъснато аз съм си такъв.Идеята ми е да имам богата растителност и не чак толкова много риби,затова се реших на по-големия аквариум....но засега проекта е замразен!
Благодаря за мнението и до скоро! :drinks:

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #3 : сряда, 11 ноември 2009 г., 12:40 ч. »
Успех с новия проект!  :)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.