Автор Тема: Статия за аквариумното осветление  (Прочетено 20125 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен discusite

• Aquaportal експерт
  • Публикации: 127
  • Нас. място: Сoфия
    • discusite.com
Отг: Статия за аквариумното осветление
« Отговор #15 : четвъртък, 14 януари 2010 г., 20:34 ч. »
От discusiteКлючът на твоите наблюдения е в думата "видимо". Ултравиолетова лампа със същите лумени няма да даде никакво видимо оцветяване, просто защото окото не различава ултравиолетовите лъчи.

Coralstar има мъничък пик под 400нм, голям около 410 и още по-голям  около 430. По нататък, малък пик при 530 и още по-малък около 580нм. Т.е. по-голямата част е във видимата област.

Неактивен Torsade

• Активен потребител
  • Публикации: 246
  • Нас. място: Люлин
« Отговор #16 : четвъртък, 14 януари 2010 г., 21:49 ч. »
Исках да кажа, че и видимата светлина се възприема различно от окото според дължината. 
Охлювът не ни е враг!

Неактивен miroki

• Активен потребител
  • Публикации: 675
  • Нас. място: Варна
« Отговор #17 : неделя, 18 април 2010 г., 18:03 ч. »
Искам д аси сменя лампата , от това прочетено не се ориентирах добре , какви показатели да гледам да има лампата за тропически аквариум. Има различно лампи с различен спектър, кой да избера (ако на лампата не са заплепили лепенка, че е за аквариум)
Изработка на уеб сайт за всеки: http://www.sitemiroki.net
Всичко за ездата: http://www.nomadendurance.eu

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 864
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #18 : неделя, 18 април 2010 г., 20:17 ч. »
Зависи какъв ефект търсиш. Погледни тук и си избери нещо:
http://plants.aqa.ru/articles/color.htm
Показан е един аквариум с различни лампи.

Неактивен miroki

• Активен потребител
« Отговор #19 : понеделник, 19 април 2010 г., 07:14 ч. »
Благодаря за линка.
Можени  Arcadia Tropical ми харесва. То не че има голям избор за тропичните :)Целта ми е не да вземам аквариумна лампа , а да взема такава която не е наименована като такава ,(има много китайски лампи с най-голяморазнообразие от светлина и спектър) искам да пробвам коя от тях е подобна на тези кито струват по 15-30 лв. и струват около 3 лв. искам да пробвам , но не да изкупя всички лампи в магазина :)
Тази лампа до колкото вийдам засилва червения цвят , това нали е около 4700К
други характеристики освен келвините за цветовете имали?

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 864
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #20 : понеделник, 19 април 2010 г., 09:40 ч. »
Благодаря за линка.
Можени  Arcadia Tropical ми харесва. То не че има голям избор за тропичните :) Целта ми е не да вземам аквариумна лампа , а да взема такава която не е наименована като такава ,(има много китайски лампи с най-голяморазнообразие от светлина и спектър) искам да пробвам коя от тях е подобна на тези кито струват по 15-30 лв. и струват около 3 лв. искам да пробвам , но не да изкупя всички лампи в магазина :)
Тази лампа до колкото вийдам засилва червения цвят , това нали е около 4700К
други характеристики освен келвините за цветовете имали?

Абсолютно нищо не разбрах.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #21 : понеделник, 19 април 2010 г., 09:43 ч. »
Съжалявам, но за китайските лампи сигурно и китайците не могат да ти помогнат. Ако те интересуват неспециализираните лампи - има добри комбинации, които могат да се направят с лампи Филипс и Осрам например. Е, няма да струват 3 лв, а 5-6 да кажем, но ще е гарантирано като цветна температура, индекс на цветопредаване и спектрална характеристика. Все пак изборът си е твой.

И малко встрани от темата - постарай се да пишеш малко по-грижливо, не ми беше лесно да разбера какво точно искаш да попиташ.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен miroki

• Активен потребител
« Отговор #22 : понеделник, 19 април 2010 г., 11:56 ч. »
Съжалявам за сложното изказване , обикновенно пиша много бързо и рядко имам време дори да прочета написаното.
Основното ми питане е:
за тропически аквариум 4700К ли ми трявбват, и какви други характеристика да гледам.
Купувал съм различни лампи (и специализирани), рано или късно изгарят (повечето рано)
Сега осветявам с обикновенна т4 на единия аквариум, растенията са добре , но рибите не греят така, както виждам на други места.
В един магазин видях много богато зареждане на лампи и реших да пробвам коя се доближава до тези които са специализирани. Имат си написани характеристиките на тях.
В линка на "malomir" видях, че има 3 лампи за тропически аквариум , и според светлината ми хареса "Arcadia Tropical"
прилагам спектъра който намерих за нея, но той нищо не ми говори. Трябва да търся лампа със сходен спектър ли?

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #23 : понеделник, 19 април 2010 г., 12:58 ч. »
Не мога да ти отговоря еднозначно на този въпрос. За това, че специализираните лампи изгарят - няма нищо вечно на този свят. :) По принцип след около една година използване спектърът на луминесцентните лампи се променя, независимо какви са те. Затова тук сме си говорили много пъти, че веднъж годишно е добре да се сменят лампите на аквариумите.
Тази 4700 К лампа се доближава до естествената слънчева светлина, но има по-добри от нея и в това отношение. Филипс произвежда лампи с обозначение 950 - 5000К цветна температура и над 90% индекс на цветопредаване. Тя е по-добра за тропически аквариум, но рибите пак няма да "греят". За това си има специализирани лампи, които не струват 30 лв - например Sylvania Grolux. Аквариумът е добре да се осветява с комбинация от лампи, а не само с един вид. Това е добре и за визията на съда, и за растенията, а и рибите ще изглеждат цветни.
Съветвам те да разгледаш раздел Профили на потребителите, там има много добри аквариуми, а обикновено пише и кой как е осветен. Ако не пише пък - колегите с желание споделят какво и как са направили, сигурна съм, че ще ти отговорят.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #24 : понеделник, 19 април 2010 г., 13:12 ч. »
И докато не съм забравила - довечера ще отделя последните няколко мнения от темата и ще ги присъединя към тази - http://www.aquaportal.bg/forum/osvetlenie/vsichko-za-osvetlenieto-na-akvariuma/ Причината е, че другата тема е по-обща, за всякакви въпроси за осветлението.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен InsectEater

• Активен потребител
  • Публикации: 55
  • Нас. място: Дряново
« Отговор #25 : четвъртък, 02 февруари 2012 г., 09:22 ч. »
Тази тема я намерих съвсем случайно. :eyes:
Някъде има ли преведена останалата част от статията (началото на темата)? И аз се бях хванал да я превеждам и стигнах до същото място, до което е стигнато и тук.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #26 : четвъртък, 02 февруари 2012 г., 10:20 ч. »
Няма превод на останалата част, явно на никого не е останало време. Виждам, че и аз съм обещала да разделя темата, а не съм го направила.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
  • Публикации: 33
« Отговор #27 : сряда, 09 март 2016 г., 19:53 ч. »
А може ли някой да каже светодиодното осветление покрива ли нормите за достатъчно осветеност за аквариум с растения.Искам да направя аквариум 80х35х55 около 150 литра и се чудя ако сложа три ленти с дължина 75 см. от светодиоди модел  LF3014-120-6000K дали ще са достатъчни за растенията.

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #28 : сряда, 09 март 2016 г., 21:35 ч. »
За аквариум 80х35х55 височина LED лентите са неподходящи за отглеждане на растения ! LED ленти за аквариум 30-тина см. висок с ОК.
При такава височина са необходими диоди работещи на поне 2W като Cree XP-E на 700mA.

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
  • Публикации: 33
« Отговор #29 : сряда, 09 март 2016 г., 22:18 ч. »
Благодаря за отговора.Моля и за други мнения защото вече видях че има колеги с такива осветления и затова ме интересува.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.