Автор Тема: Статия за аквариумното осветление  (Прочетено 20115 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен geshi

• Активен потребител
  • Публикации: 1 498
  • Нас. място: Враца
  • Ъ ъ ъ кво пипнах,че тръгна?
Отг: Статия за аквариумното осветление
« Отговор #30 : сряда, 09 март 2016 г., 22:37 ч. »
Колегата ги гледа с африканци,така, че му нямай много доверие. Слушай колегата Penta, в твоят случай ще ти е по полезен.

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
  • Публикации: 33
« Отговор #31 : сряда, 09 март 2016 г., 23:16 ч. »
Ами нов съм и затова събирам мнения на тези които са патили защото нали такава е поговорката: „Не питай старило а питай патило" :-) .
Ако са LED Пури задължително ле трябва да са Т8. Не може ли да са Т5 например три по 10W
Технически характеристики:
Размер на Пурата - 600мм
Работно напрежение - 220V
Мощност на Пурата - 50 hi-lumen диоди - SMD2835 - 10W
Тип светлина - Студено Бяла Светлина (6000K)

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
  • Публикации: 701
  • Нас. място: Бургас
« Отговор #32 : сряда, 09 март 2016 г., 23:36 ч. »
 ЛЕД пурите не са добре за растения. Прочети малко по-задълбочено из раздела, сигурен съм, че ще намериш това, което трябва. А именно - знание, което ще породи правилните въпроси и така много по-бързо ще им намериш отговорите.

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
« Отговор #33 : сряда, 09 март 2016 г., 23:51 ч. »
Добре за 150 л. колко вата трябва да ми са общо пурите .То ми стана ясно че с икономии на ватове няма да стане ако искам да имам растения.

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #34 : сряда, 09 март 2016 г., 23:56 ч. »
 Неправилен въпрос, ватове са просто консумирана енергия, лумените са количеството излъчвана светлина и това, което трябва да се гледа, наред с други неща като спектър, келвини и сигурно пропускам още нещо. Допълнително, количеството светлина трябва да е съобразено с растенията, които смяташ да отглеждаш.

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
« Отговор #35 : четвъртък, 10 март 2016 г., 00:08 ч. »
Защо да е неправилен нали според литрите са и ватовете само че забравих съотношението 2w - 3 л. ли беше или 1w - 2 л. а иначе за другото го знам 6000к и около 500-600лм.

Неактивен Grey

• Модератор на раздел
« Отговор #36 : четвъртък, 10 март 2016 г., 00:09 ч. »
 Защото съм обяснил в последващите думи след "неправилен въпрос".

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
« Отговор #37 : четвъртък, 10 март 2016 г., 00:24 ч. »
Да сега те разбрах.Да гледам лумелите а не ватовете като 25лм. е за 1л. и значи за 150л. ми трябват 3750лм.Така ли е?! :grin:

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #38 : четвъртък, 10 март 2016 г., 00:37 ч. »
За цихлидарник със Анубиас прикрепен по камъните стават лентите, но ти попита за растителен аквариум.
LED пурите са направени от същите SMD кристали като LED лентите.
От мощността на единичния диод зависи дълбочината до която прониква светлината във вода. Ватовете са просто консумирана енергия както казва колегата, но израза се използва често защото "200 луменов диод" е неразбираем термин за доста хора :-)
Морските аквариуми с корали много често са със значителна височина, над 60см и там се използват дори 10ватови диоди и то със вторична оптика.
Трябва да се намери баланса между сила на единичен диод и достатъчен брой диоди. Например ако при височина на аквариума 50-55см се използват малко на брой мощни диоди се получават зони с големи разлики във осветеността. Освен ако не се вдигнат високо над аквариума+вторична оптика.
При ЛЕД лентите пък  полянковите растения и основата на високите растения няма да получат достатъчно светлина. При най-мощните ленти със 72 диода/метър даващи 14W/m всеки диод е около 0.25W, като част от мощността се разсейва във резисторите по лентата.
Едноватовите диоди т.е. тези даващи до 100lm при 300мА осветяват много добре във дълбочина до 40-45 см. Без вторична оптика !
За твоите цели са нужни диоди със светоотдаване от порядъка на 200lm или тройно повече "едноватови" със 60/90 градусови лещи и вдигнати на 20-тина см от водата.
В идеалния случай CREE XT-E bin R3-R5, но може да не гониш чак идеала .

Неактивен Penta

• Активен потребител
  • Публикации: 398
« Отговор #39 : четвъртък, 10 март 2016 г., 00:41 ч. »
Да сега те разбрах.Да гледам лумелите а не ватовете като 25лм. е за 1л. и значи за 150л. ми трябват 3750лм.Така ли е?! :grin:

Лумените за литър зависят от това какви растения мислиш да отглеждаш, колко бърз ще е аквариума.
Ако ще гледаш Валиснерия, мъхове и други невзискателни растения 20lm/l са напълно достатъчни. Ако ще подаваш CO2 и ще ториш са ти нужни 30-40lm/l. Ако искаш растенията да почервеняват (и да ги косиш често ) - 50 lm/l

Неактивен donadonykr

• Активен потребител
« Отговор #40 : четвъртък, 10 март 2016 г., 00:56 ч. »
Благодаря за отговорите!

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #41 : четвъртък, 10 март 2016 г., 17:46 ч. »
Аквариумът на снимката е с непретенциозни растения. За анубиас, валиснерия и мъхове лентите ще вършат работа... тези растения ще вървят и с почти никакво осветление. Ако искате обаче хубави растения и особено ако ще се тори и ще се подава СО2 (каквито са изискванията на тези растения), заложете на мощни диоди или на луминесцентно осветление.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.