Автор Тема: Ниво на PH?  (Прочетено 6495 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен brankov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 5
Ниво на PH?
« : сряда, 18 август 2010 г., 16:28 ч. »
Здравейте колеги ,имам следния проблем аквариума ми е 100 литра и параметрите на водата са :
PH-8
KH-10
Въпроса мие има ли смисъл да свалям PH (според мен има ) ?
Как да стане свалянето най безболезнено?
Водата е с такива параметри и на чешмата ,подавам даже без да спирам СО2 и не мърда да спадне поне с половин градус и се нервирам.
Начините които прочетох са доста ма обратна осмоза-отпада .Мисля добавката на JBL ph minus-ма не знам ще има ли ефект и той да е постоянен  ,направо съм изпаднал в некаква главоблъсканица.Не ми се мъкнат води от некъде си.Рибите са гупи,неонки,данио и др.Аквариума е доста залесен.Очаквам вашите мнения и идеи за които благодаря предварително.Поздрави!

Неактивен mpoxama

• Активен потребител
  • Публикации: 382
  • Нас. място: София
  • Димитър Велинов
Отг: Ниво на PH?
« Отговор #1 : сряда, 18 август 2010 г., 17:00 ч. »
Здрасти,

аз имам същия проблем, но не можах да установя откъде е. Ти поне знаеш откъде е  ;)
Какво според теб ти вдига твърдостта?

За сваляне можеш да пробваш с торфени топчета във филтъра.
Химиите доколко съм чувал имат кратковременен ефект.

Но реално ако не ти пречи на растенията и рибите, то защо да се мъчиш да го сваляш?

Поздрави

Неактивен brankov

• Регистриран потребител
« Отговор #2 : сряда, 18 август 2010 г., 21:42 ч. »
Здрасти,
...Какво според теб ти вдига твърдостта?

...Но реално ако не ти пречи на растенията и рибите, то защо да се мъчиш да го сваляш?

Поздрави

Мерси колега за мнението  :bow:
Твърдоста е висока по принцип доста ,варовита вода си тече по водопровода ма тва няма как да го промена от раЙона си е ,относно рибите може би не бях точен в питането си ,мисля да гледам гупи ,неонки,молинезии,хелери и др.В момента аквариума е стартиран преди седмица и растенията са ОК ма за рибите се чуда ?

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 864
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #3 : четвъртък, 19 август 2010 г., 04:03 ч. »
Нещо не мога да разбера. Говорите за твърдост а коментирате РН. РН е показател за киселинноста на водата. КН е показател за карбонатната твърдост и ниво от 10 не е особенно висок. Убеден съм, че за живородките няма да има проблеми с такива показатели. За неоните обаче не съм сигурен, че ще им е добре, имайки предвид натуралните им хабитати. На растенията може да им се отрази негативно, но съм убеден, че на принципа проба-взема могат да се намерят видове, които да виреят в тази среда. Особенно ако се инжектира Со2, съответното осветление и разбира се торене. За начало пробвай с Валиснерия и Криптокорини.

Неактивен mpoxama

• Активен потребител
  • Димитър Велинов
« Отговор #4 : четвъртък, 19 август 2010 г., 11:47 ч. »
Маломир, споменавам твърдостта, защото тя е буфер на рН-то.

Доколкото знам при кН над 8, е трудно да се свали рН-то.

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #5 : четвъртък, 19 август 2010 г., 11:58 ч. »

Доколкото знам при кН над 8, е трудно да се свали рН-то.

Не точно.
 при Кн 11 ще му трябва 35мг/л ЦО2/рискува да удуши рибите/,за да свали до 7 Пх-то,а при 6Кн само 18мг/л,което ВЕЧЕ не е опасно за рибетата
Зависи с какво подава и разтваря ЦО2

Неактивен brankov

• Регистриран потребител
« Отговор #6 : четвъртък, 19 август 2010 г., 12:15 ч. »
CO2 подавам с бутилка под налягане (от пожарогасител) а реактора е Ferplast CO2 Energy Mixer ,подавам по около 1,5 балонче в секунда.Мисля да купа препарат PH minus  според вас ще мога ли да поддържам с препарата PH  което да е достатъчно ниско за неонки-които толкова много харесвам  :(.Моля ако имате някъкви идеи да ги споделите.

Неактивен mpoxama

• Активен потребител
  • Димитър Велинов
« Отговор #7 : четвъртък, 19 август 2010 г., 12:16 ч. »
Така де, колкото по-високо КН, толкова по-зле за сваляне на рН  :drinks:

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #8 : четвъртък, 19 август 2010 г., 12:48 ч. »
CO2 подавам с бутилка под налягане (от пожарогасител) а реактора е Ferplast CO2 Energy Mixer ,подавам по около 1,5 балонче в секунда.Мисля да купа препарат PH minus  според вас ще мога ли да поддържам с препарата PH  което да е достатъчно ниско за неонки-които толкова много харесвам  :( .Моля ако имате някъкви идеи да ги споделите.

Ако нещата опират само до неоните, не се притеснявай. Преди около 4 години си купих 30 съвсем дребни рибки от Варна. През цялото време съм ги отглеждал в твърда силистренска вода без да имам проблем с тяхната жизненост. Вярно е, че използвам СО2 под налягане и съм с реактор Ферпласт (идентична с твоята ситуация), но е имало периоди от 2 седмици, в които не съм носил бутилката за зареждане и това не е повлиявало на рибките в здравословно отношение. Започнаха да си умират след около 3 години и половина, но не масово, а една по една - предполагам от старост. Това е и приблизителната продължителност на живот при тях. Няма спор, че обичат мека и кисела вода, но явно имат начин за привикване към друга среда.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен Цецо

• Активен потребител
  • Публикации: 150
  • Нас. място: София,Мусагеница
« Отговор #9 : петък, 20 август 2010 г., 11:25 ч. »
Здрасти,

аз имам същия проблем, но не можах да установя откъде е. Ти поне знаеш откъде е  ;)
Какво според теб ти вдига твърдостта?

За сваляне можеш да пробваш с торфени топчета във филтъра.
Химиите доколко съм чувал имат кратковременен ефект.

Но реално ако не ти пречи на растенията и рибите, то защо да се мъчиш да го сваляш?

Поздрави

А ти сигурен ли си, че имаш такава твърдост. В София не би трябвало да е така. Мерил ли си водата от чешмата ?

Неактивен mpoxama

• Активен потребител
  • Димитър Велинов
« Отговор #10 : петък, 20 август 2010 г., 13:09 ч. »
Цецо, твърдостта е ок...мерих я около 4 (кН)...затова и казвам, че не е ясно откъде е проблема. Питах в отделна тема, но не стана много ясно. Реших обаче да оставя нещата и освен с апоногетоните, другите растения са ок. Рибите (предимно тетри) също нямат грижи  :)

Неактивен brankov

• Регистриран потребител
« Отговор #11 : петък, 03 септември 2010 г., 20:12 ч. »
Здравейте колеги , за да не отварям нова тема за борбата с водата  :lol: искам да ви попитат понеже водата в моя град е доста алкална ( КН 10; РН 8 ) ,а имам възможност да нося вода от София която е с параметри КН 2- РН 7 .Притеснява ме че КН-то е доста ниско според мен, и се чуда дали няма да си навлека проблеми с подаването на СО2 и ако да -какви може да са те според вас ?.Идеята ми е лека полека като сменям водата да стане само с тази от София.Аквариума е 100 литра с доста растения и има гупи и неонки .Приемам всички предложения и съвети . Благодаря предварително!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.