Автор Тема: Metal Halide Lamps  (Прочетено 2263 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Публикации: 716
  • Нас. място: софия
  • Огнян Пеев
Metal Halide Lamps
« : четвъртък, 12 февруари 2009 г., 11:20 ч. »
Колеги,искам да попитам дали може да се използват този тип лампи за осветление на аквариума.
Ако е възможно какво запалване е нужно и лампа с каква цветова температура да търся,някакво
означение на самата лампа.Видях,че Осрам имат такива.
Ето снимки на такива лампи.

Семейният живот така закалява мъжа, че той престава да се бои от задгробния.

Неактивен Lan

• Активен потребител
  • Публикации: 150
Отг: Metal Halide Lamps
« Отговор #1 : четвъртък, 19 февруари 2009 г., 16:18 ч. »
Както всяка друга лампа с общо предназначение, метал-халогенните лампи също могат да бъдат използвани за осветление на аквариум. Съображенията при избор на цветната температура също са като при другите (в частност луминесцентните) лампи - дали ще осветяват растителен аквариум, дали се търси подчертаване на цветовете и т. н. Проблемът е, че при метал-халогенните лампи няма такова разнообразие по отношение на цветната температура и спектралния състав като при луминесцентните и почти неминуемо се налага да се правят компромиси.
Както "Осрам", така и "Филипс" (а също и други прозводители) предлагат с лампите и подходяща ЕПРА (електронна пусково-регулираща апаратура). Всъщност е по-удобно да се купи готово осветително тяло, а в него ще си има всичко необходимо.
Метал-халогенните лампи имат обаче някои недостатъци като аквариумно осветление. Тъй като са точкови източници на светлина, осветяват аквариума неравномерно – едно ярко петно под лампата и все по-тъмно встрани. Това може да се тушира донякъде с отдалечаване на лампата от аквариума, но пък намалява ефективността на осветлението, така че се търси компромис. Освен това метал-халогенните лампи имат значителна консумация и отделят твърде много топлина. Електронната апаратура за тях е сложна и поради това – скъпа.
Въпреки това метал-халогенните лампи се използват за аквариумно осветление и са предпочитани за осветяване на морски и най-вече на рифови аквариуми.

PS: Мисля, че правило № 3 е валидно не само за съдържанието на темите, но и за заглавията им, въпреки че това не е изрично споменато.
О, неразумний и юроде, поради что се срамиш да се наречеш болгарин и не четеш и пишеш на своя език?
Паисий Хилендарски "История славянобългарска"

Разликата между почти точната и точната дума е като разликата между светулката и светкавицата.
Марк Твен

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
  • Нас. място: София
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #2 : четвъртък, 19 февруари 2009 г., 16:20 ч. »
PS: Мисля, че правило № 3 е валидно не само за съдържанието на темите, но и за заглавията им, въпреки че това не е изрично споменато.

Така е, но в случая се касае за английски термин, чиито български превод (а именно метал-халогенни лампи) авторът вероятно не е знаел, когато е пускал темата. :)
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Публикации: 716
  • Нас. място: софия
  • Огнян Пеев
« Отговор #3 : петък, 20 февруари 2009 г., 00:02 ч. »
Знам и българското наименование,просто не съм чел превилата задълбочено. :-[
Благодаря за подробния отговор.
Вероятно не съм формулирал въпроса добре.
Аз питам за метал-халогени с този цокъл.
И като са такива трябва ли им някаква електроника или само фасунга.
Но вече знам отговора
Семейният живот така закалява мъжа, че той престава да се бои от задгробния.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.