Автор Тема: Морска сол VS. Риф-ова сол в цихлидарник.  (Прочетено 1830 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Миро

• Заслужил потребител
  • Публикации: 708
  • Нас. място: София
  • Tanganyika man....
Морска сол VS. Риф-ова сол в цихлидарник.
« : вторник, 20 март 2012 г., 06:57 ч. »
Наблюдавам все повече, че от едно известно време все повече хора по света отглеждащи цихлиди добавят, микро и макро елементите не със морска, а с т.н. Reef Salt.Разликата в цената е огромна, това е ясно, но какво мислите за ефекта?
Според мненията на ползващите рифовата сол тя се отразявала много по добре на цихлидите, а използването и в малки количества (също толкова, колкото се използва и морска сол) не повишавала солеността на водата.
Според вас, как стоят нещата?
What you see I can't see and maybe you'll think before you speak!

Неактивен митко

• Активен потребител
  • Публикации: 376
  • Нас. място: Barking
  • -Почивай в мир Jeff Hanneman.
Отг: Морска сол VS. Риф-ова сол в цихлидарник.
« Отговор #1 : вторник, 20 март 2012 г., 09:17 ч. »
Аз мисля, че и нашите три компонентни химии дето бъркаме са добри.Ако е за малавиици може и да не се бърка нищо, просто се адаптират към водата, но при танганайсите не е така.Там си трябва добавяне.Рифовата сол е неоправдано скъпа, но все пак зависи от стандарта на живот.Англичаните и немците могат да си го позволят.
A. jacobfreibergi "Otter Point"
A. Rubescens"Ruby red"
A. Stuartgranti"Chilumba"
A. sp."Red dragon"
A. sp."German Red"
O.lithobates"Zimbawe"
O.lithobates"Sulfur head"
L.sp. "Yellow Collar" (Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress"
C.Moori
S. fryery"Iceberg"
C.borleyi (Kadango)
N.polystigma
L.caeruleus

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #2 : вторник, 20 март 2012 г., 09:23 ч. »
Честно казано, не съм забелязал малавийците да реагират на липса на микроелементи във водата по какъвто и да било начин. Имал съм дълги периоди, в които съм слагал морска сол и също толкова дълги, в които съм добавял само сода бикарбонат, калциев дихлорид и магнезиев сулфат. Не виждам да има някаква съществена разлика.
Специализирана сол за рифови аквариуми не съм ползвал. Има логика да е по-добра, защото съотношението на микроелементите ще е много по-близко до това в тропическите райони на Индийския океан, откъдето произлизат предшествениците на цихлидите. Въпреки това ми се струва, че "добавената стойност" няма да е такава, че да си струва разходите и усилието. Затова моето мнение е, че цялото упражнение е излишно. :)
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен Миро

• Заслужил потребител
  • Публикации: 708
  • Tanganyika man....
« Отговор #3 : вторник, 20 март 2012 г., 09:55 ч. »
Честно казано, не съм забелязал малавийците да реагират на липса на микроелементи във водата по какъвто и да било начин. Имал съм дълги периоди, в които съм слагал морска сол и също толкова дълги, в които съм добавял само сода бикарбонат, калциев дихлорид и магнезиев сулфат. Не виждам да има някаква съществена разлика.
Специализирана сол за рифови аквариуми не съм ползвал. Има логика да е по-добра, защото съотношението на микроелементите ще е много по-близко до това в тропическите райони на Индийския океан, откъдето произлизат предшествениците на цихлидите. Въпреки това ми се струва, че "добавената стойност" няма да е такава, че да си струва разходите и усилието. Затова моето мнение е, че цялото упражнение е излишно. :)

По логиката, че е излишно излиза, че е излишно и добавянето на морска сол или?!
Като за добавянето на рифова сол имам предвид да замести само морската, във средна доза 20-40мл. на 100 литра водица.
What you see I can't see and maybe you'll think before you speak!

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #4 : вторник, 20 март 2012 г., 10:08 ч. »
По логиката, че е излишно излиза, че е излишно и добавянето на морска сол или?!
Като за добавянето на рифова сол имам предвид да замести само морската, във средна доза 20-40мл. на 100 литра водица.

Да, точно така смятам - излишна е морската сол. От опита си досега не съм видял практическа полза от добавянето й, макар теоретична да има.
А вредата е дори по-ясна - добавянето на морска сол (или на рифова - няма разлика в това отношение) повишава електропроводимостта на водата, а това променя осмотичното налягане между кръвта и водата и съответно може да затрудни дишането и да доведе до стрес в дългосрочен план. В езерата микроелементите не постъпват във водата в комплект с голямо количество натриеви и хлорни йони. :)
Затова аз лично от известно време не добавям сол, а при малавийците намалих и количествата магнезиев сулфат и калциев дихлорид.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
« Отговор #5 : вторник, 20 март 2012 г., 10:10 ч. »
Привет , аз добавям морска натурална сол. по 25 мл на 100 литра сменена вода. Честно казано , не виждам разлика , но въпреки това добавям. Има и друго - ако има нитратна смола в аквариумая , сол не се добавя понеже смолата почва да се рециклира. Това на теория и при по големи количества сол.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.