Автор Тема: Ампулария нещо странно.  (Прочетено 17395 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен mejdupraznika

• Активен потребител -
  • Публикации: 239
  • Нас. място: Добрич
Ампулария нещо странно.
« : четвъртък, 09 юли 2009 г., 19:46 ч. »
Имам един аквариум в който преди 3-4 месеца пуснах 8-9 ампуларии, досега си нямах работа с тях обаче въобще не забелязвам екскрементите на дискусите, а те лапат здраво възможно ли е ампулариите да преработват тяхната органика защото по-стъклото т.е дъното само топчести фекалии от охлювите и то в големи количества.
Добрич/Хиподрума.

Неактивен theater

• Активен потребител
  • Публикации: 128
  • Нас. място: Sofia, Bulgaria
  • http://
Отг: Ампулария нещо странно.
« Отговор #1 : събота, 18 юли 2009 г., 22:29 ч. »
Забелязал съм, че колеги които гледат едри риби - дискуси, астронотуси и въобще риби от този размер, ползват ампуларии и мелании, но като съм говорил останах с впечатлението е, че са за да чистят излишната храна, която остава неизядена от рибите. Не ми се вярва да папкат л**на.  :grin:

Неактивен Barabata

• Активен потребител
  • Публикации: 104
  • Нас. място: Варна
« Отговор #2 : събота, 18 юли 2009 г., 22:49 ч. »
За мен ампулариите са си фабрика за екскременти и никаква полезна работа не вършат. Само търсят крехки растения да ги изпасат колкото могат - увяхналите и повредените ги обикалят. Само ако има труп на рибка много хубава работа вършат.
Гледах ги , размножих ги (не че са нещо трудни за гледане) и повече не искам да ми се мяркат. Сага нарочно съм пуснал планорбиси да ги видя тях.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #3 : събота, 18 юли 2009 г., 22:51 ч. »
Ще се видиш в чудо. :)
Планорбисите нямат премахване, освен ако не изхвърлиш всичко.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен theater

• Активен потребител
  • Публикации: 128
  • Нас. място: Sofia, Bulgaria
  • http://
« Отговор #4 : понеделник, 20 юли 2009 г., 19:11 ч. »
Навремето си спомням, че като гледах гупи и ги хранех с чернодробна(по много),  :-[ имах огромни количества планорбиси.
Сега виждам тук-там из аквариума, но не бих казал, че са напаст.
Мисля, че при дозирано хранене не се получава бум на такива охлюви, а дори напротив. Има някаква саморегулация.
При такъв баланс, не мисля че са вредни, даже помагат.

Неактивен kidcheful

• Регистриран потребител
  • Публикации: 19
« Отговор #5 : четвъртък, 14 януари 2010 г., 06:53 ч. »
моите ампуларии ядат ла**а  :kez03:
Гледал съм ги с лупа и се вижда как ги засмуква  ;)
Just be yourself : )

Неактивен doncamillo

• Активен потребител
  • Публикации: 313
  • Нас. място: Свищов
« Отговор #6 : четвъртък, 14 януари 2010 г., 12:04 ч. »

Внимавай като гледаш с лупата,да не запалиш ампулариите.
422l Malawi Utaka
 - Copadichromis borleyi (Kadango)
 - Copadichromis sp. tanzania"Yellow fin"
 - Otopharynx lithobates (Zimbawe)
 - Placidochromis sp. "Phenochilus Tanzania"
 - Sciaenochromis fryeri (Maleri Is.)
 - Fossorochromis rostratus
 - Protomelas Boadzulu

Неактивен dok70

• Активен потребител
  • Публикации: 429
  • Нас. място: Свиленград
« Отговор #7 : четвъртък, 14 януари 2010 г., 13:15 ч. »

А отзад какво излиза..., даже лупа не ти трябва.
 :hmm:
Луд умора няма, само се поти!

Неактивен the_wolvarin

• Регистриран потребител
  • Публикации: 13
« Отговор #8 : сряда, 10 март 2010 г., 20:44 ч. »
Имам един въпрос купих си охльови, май са ампуларии, стават големи и са с жълти черупки. Кажете ми нуждаят ли се от нещо по специално, има ли наистина полза от тях с зеленилката по аквариума и остатъците по дъното, или са само излишно пространство и ядене на водорасли. Как се размножават нещо специално или сами си се оправят. Мерси предварително за помощта.
П.С. Мойте само стават по големи и си пълзят навсякъде включително по листата на растенията, но все още не съм сигурна дали има полза от тях, освен жълтият им цвят да ми краси гледката  :lol:

Неактивен SkyNer

• Активен потребител
  • Публикации: 146
  • Нас. място: гр.Омуртаг
« Отговор #9 : сряда, 10 март 2010 г., 21:19 ч. »
Позла дали има или няма незнам (според мен полза няма). Храна не е нужно да им даваш специялно както на рибите те си намират сами.
Размножаване- Има доста теми по този въпрос казвам накратко. Тези охлюви имат мъжки и женски оплождат се след това женската снася яйцата си над водата. Нужна е доста влага т.е. да имаш капак (стъклен).
Прохождащия

Неактивен TiratroN

• Активен потребител
  • Публикации: 92
« Отговор #10 : четвъртък, 14 октомври 2010 г., 23:57 ч. »
Ампуларията ми върши добра работа при отглеждане на малки рибки в отделен аквариум без нищо по дъното. Обикновено когато сменям водата , дърпам боклуците по дъното с маркучето. Обаче те са залепнали и това е доста трудно. Когато обаче в аквариума има поне две Ампуларии, те минават и ядат всичко наред. Техните екскременти са топчести и въобще не се залепят.Стъклото е чисто и като мина с маркуча всичко се изсмуква.
Лично според мен Ампуларията изяжда всичко което намери по дъното , включително и рибешките екскременти.

Неактивен germanteam

• Активен потребител
  • Публикации: 209
  • Нас. място: София
    • FB
« Отговор #11 : понеделник, 22 декември 2014 г., 10:06 ч. »
Много съм съгласен с колегата. А искам да попитам другия колега още ли сметя планорбисите за полезни и приятни. Аз не намирам никакъв смисъл в тях и са си напаст! Грозни, малки, кафяви и т.н.  :dontknow:

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 769
« Отговор #12 : понеделник, 22 декември 2014 г., 16:13 ч. »
Другия колега не зная дали ще отговори, но аз мога да ти кажа - под секрет  :grin: планорбиса си е полезна гадинка, както и ампуларията, меланията, не разбирам какво не ви харесват и защо си мислите, че не вършат работа?! Аквариума щял да се напълни с олюви  :lol: ами като има за какво да се множат...да се! Планорбисите, от лично наблюдение, чистят де що има налепи по растенията - преди години бях взел от един... колега да го кажа, анубиас "нана петите", беше в окаяно състояния, изчистиха го. Ампуларията ми за три месеца оглозга клоните и ги направи като нови!
Условията в аквариума помагат тези гадинки да си вършат работата. Освен това по олювчетата...  може да се ориентирате, кво става у вашию аквариум и некой полезни нещица за китките.

Неактивен anabelll

• Активен потребител
  • Публикации: 50
« Отговор #13 : вторник, 05 декември 2017 г., 08:28 ч. »
Според мен повечето хора не харесват охлювите-планорбиси заради не атрактивната им визия, както и това, че се множат бързо и навалицата от тях развалят естетиката в аквата. Разбира се, че ако бяха жълти, сини или розови, всеки щеше да ги иска в аквата си :) Ампуларията я взимат заради екзотичния жълт цвят, ако беше с цвета на планорбис никой нямаше да я има в аквата си  ;).
Планорбисите лично на мен са ми повече от полза от колкото във вреда, първо че високата им популация е ясен сигнал, че храната която се хвърля е в повече, освен това когато се родят малки рибки, трябва да се хранят по няколко пъти на ден и като ги отделя в контейнерче пускам при тях няколко планорбиса и винаги доизяждат остатъците и вършат чудесна работа! Разбира се че планорбисите също пускат екстременти, които обаче са нищо в сравнение с най-опасното, а именно остатъците от храна, което може да наруши цялата биологична среда - качеството на водата, поява на всякакви водорасли, болести и смърт при рибките!

Неактивен Tony_JB

• Активен потребител
  • Публикации: 185
  • Нас. място: София
« Отговор #14 : вторник, 05 декември 2017 г., 18:46 ч. »
Ампуларии има и други освен жълти. Разликата е и в други качества които имат различните охлюви. Аз също харесвам охлюви,но според нуждите на аквариума подбирам видове които може да се ползват или визуално ми допадат.
700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
  70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Публикации: 874
  • Нас. място: Пазарджик
  • Риболюбец15
« Отговор #15 : вторник, 05 декември 2017 г., 20:31 ч. »
Има много видове охлюви. Всеки вид предлага различни "услуги". - зависи какво ти трябва в аквариума, това вземаш.
Относно ампуларията - има многоо разновидности и цветове.
Ето снимки от нета:

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #16 : вторник, 05 декември 2017 г., 22:23 ч. »
Само да поясня за начинаещите, че първата снимка показва видове охлюви, а не разновидности на ампуларията. /сега забелязах, че може да стане объркване/

Неактивен adam

• Активен потребител
  • Публикации: 1 318
  • Нас. място: Северна Ирландия- Нюри
  • Don't worry, be happy!
« Отговор #17 : сряда, 06 декември 2017 г., 11:53 ч. »
От известно време съм с охлювчета в растителния нано аквариум. Така наречените Планорбиси, на латински Planorbidae. Моите са от перлената разновидност, тук в Ирландия се водят редки уж. Супер работа вършат. Доволен съм, чистят и листата на растенията и стъклата и най-вече пясъка от излишната органика. В добра хармония с коридорасите и миниатютните килита.
Препоръчвам като санитари за растителни нано аквариуми с други мирни обитатели.

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #18 : сряда, 06 декември 2017 г., 16:13 ч. »
Аз пък пуснах 40бр. ампуларии в 500л.-я аквариум с хищниците. Интересно ми беше, че никоя риба не ги закачаше. Все още не са почнали да се размножават, защото са малки. В началото бяха много срамежливи, сега щъкат из целия аквариум. Смятам, че ампуларията чисти много добре и ИМА полза от нея. Като доказателство мога да кажа, че имах много, ама много кафява брада по растенията, чак не се виждаше зеленото от кафяво. Също имах някакви полепи по корена. От както съм ги пуснал стъклата и корена са чисти, няма кафява брада. Хаха, то излезна, че не си чистя аквариума и имам много органика, но не е така - правя ежеседмичните смени, сифонирам и т.н., просто така става като се гледат хищници. Скоро ще пусна малко снимки в профилната ми тема.
 :swim:

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.