Автор Тема: Проблем с Echinodorus amazonicus  (Прочетено 916 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен appetkova

• Регистриран потребител
  • Публикации: 2
Проблем с Echinodorus amazonicus
« : вторник, 02 декември 2014 г., 17:13 ч. »
Здравейте,
Преди около месец и половина си взех Echinodorus amazonicus.
Аквариумът ми е 35 литра и имам 4 златни рибки и един анциструс. Всичко беше ок около 2 седмици. След което краищата на растението леко започнаха да се свиват навътре, но растението сякаш не умираше, а продължаваше да се развива. След още една седмица забелязах, че по краищата на някои листа се появяват черни мъхчета .... приличаха на дълги власинки ... Стъклото на аквариума се покри с някаква зелена слус, която не можех да почистя докато аквариума е пълен. За няколко дни всичко се покри с този мъх. Опитах да извадя растението и да изчистя с пръсти мъха от листата. Проблемът е, че когато растението е извън водата, мъха изобщо не се вижда и всъщност нищо не направих. Направи ми впечатление, че корените са станали ГИГАНТСКИ, бяха около 15 см, при положение, че когато слагах растението в аквариума бяха не повече от 3-4 см.

Четох из нета и реших да намаля светлината на аквариума, тоест от 10 часа светната лампа, намалих часовете на 7-8 в денонощието. Не знам дали това щеше да помогне но не издържах и в неделя извадих рибоците ... Извадих ВСИЧКО ... мих грунда, търках стъкла ... всичко се ми едно по едно и махнах растението ... Сложих изкуствени за момента.

Но въпросът ми е къде ми беше грешката и какво да направя за да не се появи тази брада по растението отново? Не съм изхвърлила растението, държа го извън аквариума във вода.

За жалост снимки на обрасването и на самото растение нямам ...

Благодаря за съветите предварително!

Неактивен nikan

• Активен потребител
  • Публикации: 214
  • Нас. място: Kаварна
Отг: Проблем с Echinodorus amazonicus
« Отговор #1 : вторник, 02 декември 2014 г., 17:27 ч. »
Echinodorus amazonicus става твърде голям и не е подходящ за аквариуми с подобен обем  затова и корените и листата са станали огромни,относно аквариума е било нужно просто да намалиш осветлението и да засадиш бързорастящи непретенциозни растения като лимонофила,хигрофила паричка и други !

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 893
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #2 : вторник, 02 декември 2014 г., 18:02 ч. »
Освен това Златни и растения са несъвместима комбинация. Този аквариум от 35 литра е достатъчен за максимум една риба. Малък аквариум, много риба и се е натрупала органика, от която са се появили водораслите. Ако очакваш адекватен съвет, аз бих препоръчал да си вземеш 120 литра аквариум с адекватна филтрация за тези 4 риби и няма да имаш подобни проблеми.
Поздрави!

Неактивен appetkova

• Регистриран потребител
  • Публикации: 2
« Отговор #3 : вторник, 02 декември 2014 г., 20:49 ч. »
Благодаря за съветите. Ще взема предвид казаното до тук. Изпращам и малко снимки ;)

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.