3. НагревателКакто споменах и по-горе, повечето авариумни рибки са тропически, така, че за да живеят нормално им е необходима постояна температура. За различните видове тя е варира (как точно може да разберете
тук), но при всички случаи тя е по-висока от нормалната температура в стаята. Поради това се налага тя да бъде изкуствено поддържана.
За тази цел в акваристиката се използва
нагревател с термостат. Това е просто устройство, което веднъж нагласено, автоматично се включва и изключва така, че да осигури желаната температура. Представлява обикновено нещо като стъклена 'епруветка' с разни джаджи вътре и пластмасова запушалка, от която излиза кабел. Нагревателят се поставя в аквариума, закрепва се вертикално за стъклото с 2 вакуумни гумички и се включва в електрически контакт.
За по-напредналите в акваристиката остава упражнението по изработването на дънен нагревател, който се слага в грунда и затоплената от него вода по принципа на конвекцията се изкачва нагоре.
В заисимост от
обема на аквариума на вас остава да изберете колко мощен нагревател да купите. Имайте пред вид, че ако държите аквариума си в отопляван апартамент ще ви е необходима мощност на нагревателя от около 1-1.5W на 2 л. вода или 50W нагревател (такива са най-малките) за аквариум до 70л. Ако стаята ви е по-топла, смятайте с по-малката цифра, а ако е по-студена - с втората. Няма страшно и ако нагревателят ви е по-мощен - тогава той просто ще работи по-малко.
У нас се предлагат няколко марки нагреватели, които варират по
цена и
качество както следва:
RESUN - евтина китайска марка. Макар да имат пропуски в качеството на уредите си, аз лично смятам, че нагревателите им са приемливи. Цените им са най-ниските от тези на нагревателите, между които ви съветвам да избирате и варират от около 12 лв. за 50W до 30-40 лв. за 150W.
AquaEl - полска фирма, предлагаща идеалното съотношение цена-качество. T.e. приемливо качество на ниска цена. Това изобщо не значи, че уредите им не се развалят, а по-скоро, че го правят изненадващо рядко. В повечето случаи нагревателите им работят безотказно много години. Цените са малко по високи от тези на китайските -
Tetra и
Sera - немски фирми. Ако търсите качество и сигурност и сте готови да платите малко повече за тях, тук ще ги намерите. Цените им са в порядъка 25-45 лева, но дългогодишното използване няма да попречи на вашия нагревател при правилна експлоатация да си работи перфектно.
Други, не толкова известни на българския пазар, но за това пък много качествени (и по-скъпи де) продукти са тези на
Dupla,
Eheim ,
Jager,
Hagen.
Съвети при покупката: - Не си купувайте нагревател-
боклук! Така наричам българските, турските и повечето китайски продукти (без RESUN), тъй като стават само за боклука. Те се продават 'насипно'- без кутии на народни цени от порядъка на 7-10 лева, направени са изключително некачествено, не са херметизирани и могат не само да сварят рибите ви, но и да ви изгорят ел.инсталацията. Бъдете сигурни, че продавачите в повечето магазини ще ви предложат точно от тези боклуци и ще ви уверят, че са качествени.
Не им вярвайте!. Най-лесно ще познаете качествения нагревател по това, че се продава с кутия и упътване.
- Не си купувайте нагревател без термостат! Такива са по-старите нагреватели. Именно термостатът включва нагревателя, когато водата в аквариума започне да изстива и го изключва, когато се затопли достатъчно.
- Проверете дали нагревателя ви не е счупен преди да го платите. Това е малко вероятно и най-често се дължи на лошо транспортиране, но за всеки случай ако кутията не е запечатана настоявайте да я отворите и да го разгледате и включите. Когато го разклатите (леко все пак) в него нищо не бива да се движи или да дрънчи. Копчето отгоре трябва да се върти плавно сравнително лесно, но да не е хлабаво. Ако опаковката е запечатана, тя трабва да е
запечатана.
- ако нагревателят се продава без вакуумни гумички - купете и от тях. Две са достатъчни, като трябва да проверите дали тялото на нагревателя влиза в техните отвори и дали не се движи лесно там - трябва да го държат стегнато.
Съвети при експлоатация:И така, чече сте се сдобили с подходящ нагревател. Време е да го монтирате в аквариума. Няма значение, че е пролет (примерно) - нагревателят може да стои включен в контакта - той просто няма да заработи освен ако водта не стане достатъчно студена. Лятото може и да го махате, но не е проблем и да си стои.
Първото, което трябва да направите е да забележите скалата с градуси, която нагревателят има в горната си част. На нея, посредством въртящото се копче отгоре вие нагласяте температурата, която желаете да се поддържа в аквариума. Внимание: скалата е
ориентировъчна и дори при по-скъпите модели не е съвсем точна. Разминаването може да е от 2-3 градуса дори, затова за сега я нагласете да показва 24С.
После е ред на вакуумните гумички - ако са на специална фирмена рамка - добре. Но ако са отделно, трябва да ги 'нахлузите' на нагревателя. Това се прави така, че по-горната гума да е възможно най-високо (до пластмасовия капак), а по-долната да е малко над реотана, който е намотаната жица вътре в долната половина на стъкленото тяло.
Следва поставянето в аквариума. Нагревателят се фиксира с гумичките
вертикално така, че пластмасовата му капачка да е извън водата.
Ето така. При по-качествените марки е възможно и поставяне изцяло под водата, тъй като би трябвало да са добре херметизирани, но аз не ви съветвам да си насилвате късмета.
Включвате нагревателя в контакта и той би трябвало да започне да нагрява - при това светва една малка лампичка на него.
Внимание: не го включвайте извън водата - ще изгори. Дори не го вадете от аквариума 5 мин след като е бил включен - изчакайте да се охлади. Както вече казах, нагревателя е автоматичен и сам поддържа температурата, на която е настроен. Вашият го нагласихте на 24С, но той вероятно няма да е точен, така, че в следващите дни с копчето внимателно коригирайте, като се ръководите от показанията на термометъра, докато нагласите тази температура на водата, която е подходяща за вашите рибки. Веднъж нагласите ли всичко както трябва, нагревателят ще си работи с години без поддръжка.
Ако в нагревателя влезе вода:Нагревателят е електрически уред и всяко попадане на вода във вътрешността му може да предизвика късо съединение! Поради това бъдете внимателни и не въртете или по друг начин подлагайте на изпитание здравината на пластмасовата му капачка! Ако забележите, че в стъкленото тяло е проникнала вода, незабавно изключете нагревателя - понататъшното му използване може да е опасно!