Автор Тема: Кошмарът ми - осветлението.  (Прочетено 2289 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен aetera

• Активен потребител
  • Публикации: 134
  • Нас. място: Ямбол
Кошмарът ми - осветлението.
« : четвъртък, 23 октомври 2014 г., 11:10 ч. »
Голям проблем имам с осветлението.
Първият и основен проблем е, че цялата работа със свързването на баласти бля бля.. ми звучи и изглежда като ядрена физика.
Демек абсурд да се справя сама.
Капак имам, имам и тяло което е залепено за капака, но светлината е прекалено слаба 18W за моят литраж 120 l.
Aко искам да се развивам в хобито трябва да измисля как да сложа 2 пури по 25W примерно. :)
Готовите капаци са ми скъпи.
Та въпроса ми е мога ли по някакъв начин да прикрепя ей това нещо за капака си. Мога ли да му изрежа краката и да го залепя примерно?
Уф.. много ми е сложно.Четох, четох е явно това с осветлението не е за мен :)
Моля за съвет колеги  :-[

Неактивен svgnsali

• Активен потребител
  • Публикации: 583
  • Нас. място: гр.Кърджали
Отг: Кошмарът ми - осветлението.
« Отговор #1 : четвъртък, 23 октомври 2014 г., 11:37 ч. »
Мадам Виолета е спец в осветлението.
Препоръчвам директен контакт с нея.
Иначе, това осветление което питаш е за монтаж върху аквата, но капака се маха. Няма смисъл да го преработваш. Не знам и как стои въпроса с пурите за тия китайци. Дали са стандарти T5/T8 или някакви други, дето после нямат намиране.
Друг вариант е да се вземе капака и директно към някой специализиран магазин за ел. материали и осветление. Там все ще ще предложат решение и евентуално монтаж. Или някой ел.инженер/техник..
Хоби или тиха лудост?

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #2 : четвъртък, 23 октомври 2014 г., 12:11 ч. »
Това второто купила ли си го? Трябва да избереш - или ще имаш капак, или осветително тяло, закрепено към стените на аквариума, няма как едното в другото. Няма нищо страшно в свързването на един баласт за две лампи - на капачето на всеки баласт има схемичка на свързване, съвсем ясна. А кой го е правил капака и защо в капак за 120 л аквариум има само една лампа 18W?
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен aetera

• Активен потребител
« Отговор #3 : четвъртък, 23 октомври 2014 г., 13:13 ч. »
Това второто купила ли си го? Трябва да избереш - или ще имаш капак, или осветително тяло, закрепено към стените на аквариума, няма как едното в другото. Няма нищо страшно в свързването на един баласт за две лампи - на капачето на всеки баласт има схемичка на свързване, съвсем ясна. А кой го е правил капака и защо в капак за 120 л аквариум има само една лампа 18W?

Аквариума + стойката + капака е правен в Ямбол от едно момче на което майката е собственичка на зоомагазинче. Цената беше 150лв за всичко.
Още в началото ми беше ясно, че има само едно тяло + залепено за капака с един кабел с букса :)
Не съм купила тялото което е за поставяне директно върху аквата с крачета.
Просто го обмислям като вариант.
За свързването - може да е ясно и лесно, но на мен не ми е ясно :Р
Не знам точно какви неща трябва да си закупя.
Тяло, лампа и баласт ясно. Ама после? С какво ги свързвам помежду им ? Кабели, фасонки, рефлектори? Пфф
Може би ако знам точно какво ще трябва да си закупя, после все някак ще ги свържа нещата :Р

Неактивен svgnsali

• Активен потребител
« Отговор #4 : четвъртък, 23 октомври 2014 г., 14:02 ч. »
Аквариума + стойката + капака е правен в Ямбол от едно момче на което майката е собственичка на зоомагазинче. Цената беше 150лв за всичко.
Още в началото ми беше ясно, че има само едно тяло + залепено за капака с един кабел с букса :)
Не съм купила тялото което е за поставяне директно върху аквата с крачета.
Просто го обмислям като вариант.
За свързването - може да е ясно и лесно, но на мен не ми е ясно :Р
Не знам точно какви неща трябва да си закупя.
Тяло, лампа и баласт ясно. Ама после? С какво ги свързвам помежду им ? Кабели, фасонки, рефлектори? Пфф
Може би ако знам точно какво ще трябва да си закупя, после все някак ще ги свържа нещата :Р

Всеки за каквото е учил колежке. Ако ставаше само с гледане и съвети... Е, има изключения за природно надарени таланти, но не това е темата.
Щом не ти е ясно, трябва да се обърнеш към знаещ, особено щом е електрика. Иска си да знаеш и чалъмите ;)
Или като мен, купуваш лум.осв тяло и грейва  :crazy:
Хоби или тиха лудост?

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #5 : четвъртък, 23 октомври 2014 г., 14:04 ч. »
Не ти трябва "тяло". Ако искаш 2 лампи по 25W ти пропоръчвам баласт за лампи Т5 2х14/35W, Osram имат такива. Не са евтини като китайските, но са надеждни и вършат добра работа. Трябват ти и 4 фасунги G13, като тази долу вдясно на картинаката:
Защо точно тази - ами защото има отворче за винт, за да може да се хване за плоскост.
Рефлектори ако искаш ще ти изпратя.
Връзките между фасунгите и баласта се правят лесно и удобно с проводник ПВА1 0,5 или максимум 0,75 мм2.
Изписах толкова много, а просто трябваше да ти изпратя един линк:
http://www.aquaportal.bg/forum/osvetlenie/otsu-ili-osobeno-tsenni-ukazaniya/msg3891/#msg3891
Приятно четене!  ;)
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен aetera

• Активен потребител
« Отговор #6 : четвъртък, 23 октомври 2014 г., 15:20 ч. »

Щом не ти е ясно, трябва да се обърнеш към знаещ, особено щом е електрика. Иска си да знаеш и чалъмите ;)
Или като мен, купуваш лум.осв тяло и грейва  :crazy:

Ама аз съм съгласна да платя на знаещ да ми го направи, но уви няма кой в Ямбол. Поне не съм намерила още.

Неактивен aetera

• Активен потребител
« Отговор #7 : петък, 24 октомври 2014 г., 12:13 ч. »
Мислите ли ,че това е удачен вариянт?
Размерите са му :62д х16ш х 7,5в T8 2х18W

Неактивен svgnsali

• Активен потребител
« Отговор #8 : петък, 24 октомври 2014 г., 14:16 ч. »
Ако се побира, защо да не става?
Закрепваш с винтове или някакво лепило.
Не знам обаче капака ти от какъв материал е. Има ли отвори за вентилация? Защото като засилиш светлината, ще грее водата, а от там изпарения. Та, тази влага някак трябва да излиза от аквата, и да не се задържа много много по осветителното тяло.
Ако имаш стъклени капаци и над тях капака, тогава това отпада.
Питай патило. Вчера, като бутах моето осв. тяло , на пода се изсипа доста вода. Добре, че беше на балатум, защото като почистих с кухненска хартия, цялата се оцвети в ръждив цвят..
От вчера съм го манал и без туй е много силна светлината и сега си грея с настолна лампа..
Хоби или тиха лудост?

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.