Автор Тема: Съвети за хищни риби - нещо такова...  (Прочетено 58038 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Публикации: 874
  • Нас. място: Пазарджик
  • Риболюбец15
Отг: Съвети за хищни риби - нещо такова...
« Отговор #420 : четвъртък, 23 февруари 2017 г., 18:20 ч. »
Проектът ми в бъдеще е за около 80л. аквариум без капак, с много силно осветление и може би ЦО2, в началото смятам да не пускам нищо друго освен растения. За да се опитам да гледам различни видове, да натрупам опит и чак тогава да пусна скаридки, сомчета и нано рибки. Незнам до колко е правилен подхода ми, но за това си мисля за сега.  :hmm:

Неактивен Asen

• Активен потребител
  • Публикации: 536
  • Нас. място: София/Габровица
  • Северума ми е много по- от Северума ти...
    • Профилът на Asen
« Отговор #421 : четвъртък, 23 февруари 2017 г., 18:25 ч. »
Има много малко риби изискващи висок аквариум. Дъното ти е малко.

Идеята да вкараш риби след като си поиграеш СО2 е добра  :D

Ще ти драсна и един-два реда, какво бих комбинирал аз в твоя аквариум
Ах, имам си една мечта! С модераторството свързана е тя...
Къде си Грейтчен ти сега...? И ти ли се покри в пещера...?

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #422 : четвъртък, 23 февруари 2017 г., 20:57 ч. »
Супер, благодаря, с нетърпение чакам да прочета какво мислиш !  :yahoo:

Неактивен dndechev

• Активен потребител
  • Публикации: 793
  • Нас. място: Русе
« Отговор #423 : събота, 25 февруари 2017 г., 18:40 ч. »
Задавам въпроса си тук , а не в отдела за проблеми . Не мисля , че е нещо сериозно , но все пак на някой може да се е случвало и да сподели опит . На опашния плавник на едната Арована излезе " пъпка " . Знам ,че без снимка въпроса се обезсмисля до някъде , но немога да я снимам - постоянно си движи опашката , а образованието е бяло и е малко 1мм ориентировъчно . Дали е възможно да е от нараняване или е предшественик на нещо по-сериозно . Попрочетох из чуждите форуми - навсякъде говорят за не добри параметри на водата при подобни проблеми , а моите са ОК . Следя ги много редовно . Предложенията на колегите са - малко сол във водата и чести смени . Сол не мисля да слагам , а смените си ги правя и без друго . Някакви предложения ?

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #424 : събота, 25 февруари 2017 г., 19:02 ч. »
Имал съм много такива "пъпки" бели на севериума ми. При мен проблема беше, че го пуснах много малък в аквариум с гиганти и те го гонеха и ръфаха. Сега си е ок. Но когато му разкъсат плавник и докато заздравее се появяваха по една, две, три пъпки. Питах, тук-там, и (мисля, че е логично) се оказа, че е натрупване на костно вещество по перката. След като заздравее пъпката започва да се смалява, понякога изчезва, понякога си остава. Когато купих арованата ми, след 2-3 седмици в аквариума, тя подскочи много здраво и се удари в корена. Тогава си разкъса долната и опашната перка и имаше една-две бели точки, сега няма.
Това мисля относно проблема ти, но не изключвай възможноста да е някоя болест. Наблюдавай я!  :drinks:

Неактивен uji

• Активен потребител
  • Публикации: 483
« Отговор #425 : събота, 25 февруари 2017 г., 22:46 ч. »
Това, което казва Димитър е така и става дума за травми по различните видове перки.  В повечето случай остават белези, може да потъмнеят - може и да изчезнат. При Астронотусите най-често са на гръдните перки. Арованата ти  с тази си анатомия и харизматичен нрав, е много вероятно да се е наранила.
Ако имаш възможност снимай.

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #426 : неделя, 26 февруари 2017 г., 13:25 ч. »
Порових се малко в интернет и най-вече в сайтове на английски и намерих трите най-малки сладководни скатчета, подходящи за не чак толкова големи аквариуми! Аз няма да си купувам скат, (то само това остана) но предполагам, че за колегата от Русе и други почитатели на тази риба ще спестя малко търсене в нета.
Може би си мислите за класическия моторо, но той става доста голям и леко по-агресивен към по малките риби. Скатовете, които ще изброя са откриваеми в България, че дори съм ги виждал да ги продават и в Пазарджик !!! Те не държат толкова големи цени като диамантения скат и моторото, обикновено са около 100-200лв. (не 500>лв.) Става въпрос за:
-potamotrygon hystrix--->~35см. (диаметър на диска)
-potamotrygon scobina--->~30см. (пише в нета, че е най-малкият скат)
-potamotrygon reticulata--->~30-35см. (другото му име е Potamotrygon orbignyi)
Мога да пиша още много по тази тема, но видях, че и в аквапортала имат профили тези три рибока. Имат някой неточности, на места, но пак дават горе-долу представа за скатовете.

Ето линкове за повече инфо:
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=500
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=504
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=510

П.С. Коментирайте, нека разнищим истината и за тези риби (скатовете), дано някой да сподели и опит, специално за изброените видове.
 :drinks:

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #427 : неделя, 26 февруари 2017 г., 13:37 ч. »
Ето и малко снимки от интернет, че да видите окраската им:
-stingray hystrix
-stingray scobina
-stingray reticulata

Неактивен uji

• Активен потребител
  • Публикации: 483
« Отговор #428 : неделя, 26 февруари 2017 г., 14:19 ч. »
Димитър, винаги можеш да добавиш това, което липсва като информация в профила на тези видове.
Ясно е че аз съм поел по този път, така да се каже - но все още го вървя..... Под "да разнищим истината за тези риби" какво имаш предвид? И 35-40см, не разбирам защо ти се струват малко...

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #429 : неделя, 26 февруари 2017 г., 14:42 ч. »
През лятото смятам да седна на компютъра и да поправя и преведа още профили на риби, че да направим сайна още по-богат на инфо.  :up:
А относно "да разнищим истината за тези риби" -нека кажем, че се изразих малко по-художествено и литературно. За големината на тези скатове смятам, че са найстина малки. Сравни 30-35см. скат спрямо 50-60см. моторо скат или еднометрова арована!!! (не съм ли прав?)

Неактивен CaptainCaveman

• Активен потребител
  • Публикации: 238
« Отговор #430 : неделя, 26 февруари 2017 г., 15:39 ч. »
Добре бе само на мен ли нашите аквариуми (450-500литра) ми се струват малки за такива/толкова риби?  :surrendered:

Неактивен dndechev

• Активен потребител
« Отговор #431 : неделя, 26 февруари 2017 г., 15:48 ч. »
Ами снимките не стават . Така наречената " пъпка " е малка и цвета и е по скоро телесен . Рибата постоянно си движи опашката и като се има предвид "професионалната" техника с която разполагам в този момент -снимките са мишън инпосибъл . Аз също си мисля , че се е наранила , защото вече се мъчат да ловуват и се мушкат между корените и то със светкавична скорост .
Скатовете и за мен са много интересни животинки . Димитър , и аз доста съм чел из нет-а , но друго е някой да споделя от опит .

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #432 : неделя, 26 февруари 2017 г., 16:25 ч. »
До Капитана: не съм казал литраж за отглеждане на тези риби, на Дани аквата - става (2000л.) Аз изрично казах, че няма да купувам таквоЗ нещо, просто ми е интересно и любопитно да чета за тях, затова реших и да го включа в тема, да го обсъдим. Иначе и аз смятам, че 500л. аквариум с неподходящи размери не става за скат.
 :burp:
До dndechev: Спокойно, мисля,че окончателно установихме че е просто нараняване. Едва ли са необходими снимки вече, наблюдавай я.
Относно скатовете, да найстина са много интересни животинки, затова и написах, няколко реда тука, с надеждата да започнем да си говорим за тях и някой да сподели опит.
 :surrendered:

Неактивен dndechev

• Активен потребител
« Отговор #433 : неделя, 26 февруари 2017 г., 16:33 ч. »
Някой има ли поглед върху Pseudoplatystoma fasciatum - като поотраснал индивид 40-50 см . Аз навремето имах малка 10-тина см , но неможах да я отгледам ( беше от внос и така и не прояде ) . Интересува ме дали е сериозен хищник и с какъв размер риби може да се гледа . Аз имах лош опит с Червеноопашат сом - изяде ми камара риби и то на сериозен размер и сега първо питам . След това и доста дълго време я гледах по неволя - не се подарява лесно такава риба .Отдавна му имам мерак на този тигров сом, но сега видях , че продават на този размер-50 см( може и да са преувеличили , както става най-често ) . Какво мислите по въпроса ?

Неактивен dimitarkrastev

• Активен потребител
  • Риболюбец15
« Отговор #434 : неделя, 26 февруари 2017 г., 21:05 ч. »
Аз имам личен опит с този сом. Много е красив и сравнително по-миролюбив от червеноопашатия сом. Моя е 22см. При тебе може да има проблеми с него, като с червеноопашатия, защото аз го гледам с едри рибоци (над 20см.), а ти с новите попълнения (ако не се лъжа риби по 15см.), ако му се побират в устата ги гълта като макарони. И аз не го научих на суха храна. Седя цял месец без да яде и не докосна сухата храна за сомове! После му дадох замразена риба и да видиш, каква пираня е.  :lol:

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.