Полезно > Въпроси на начинаещи акваристи

Пълен новак в хобито моли за съвет относно избор на аквариум

(1/2) > >>

Viktor__@:
Здравейте и добре заварили
Начинаещ акварист съм ако мога изобщо да се нарека такъв. Чета форума като гост от около месец и от тогава знам ( на теория) какво е азотен цикъл, подходящи видове рибки за гледане в един аквариум и т.н..
Опит с аквариуми имам, т.е нямам. Като дете съм гледал, по скоро явно мъчил две златни рибки и малко гупи. Провал пълен
В момента покрай детето се запалих - имаме малък 30 литров. Пренаселен разбира се, и работещ извън всякакви правила
Така, дотук с лиричните отклонения
Решил съм да направя най накрая аквариум като хората
Ориентир - искам да е 130 до 200 литра максимум,  като се целя в 150
Ще отглеждам основно живородки - гупи, молинезии, хелери
Сомче две три за помощ с чистенето. И залагам на една мъжка Бета да събира тълпата. С нея може и да бъркам разбира се, дали е подходяща. Растения много :). Други видове не че не харесвам, но нямам увереност във възможностите си.
Въпросът е или въпросите ми са
Какъв аквариум да търся - готов оборудван, да поръчам да ми направят и да го оборудвам или втора ръка. Ако съвета е да поръчам, бих искал и да ме насочите къде във Варна да го направя
Въпросът не е само финансов. И той е важен де - в какви пари да предвидя че ще се събера, но ме притеснява и дали ще мога ако избера втория вариант, сам да избера подходящата техника - филтри, нагревател и осветление. Според мен няма да успея
Единствено шкаф не ме притеснява. Там ще се оправя сам
Извинявам се за дългия пост, явно още не съм избистрил всичко в главата си
Благодаря предварително за помоща

dennis:
Здравей и добре дошъл отново. Да започнем с оборудваните фирмени аквариуми. Аз лично мисля, че никому не е нужен подобен аквариум, освен ако не иска много голям, много малък или соленоводен аквариум. Вероятно както аз, така и други ще ти кажат да намериш добър майстор с опит (тук със сигурност ще откриеш няколко), който да ти направи аквариумчето за няколко дни с материали каквито поискаш. Аквариум + добро оборудване по твоя конфигурация ще ти излезе неколкократно по-евтино от готов оборудван аквариум,, по това какви цени виждам в сайтове и магазини. А за избора на филтри, нагреватели, осветление и всичко друго ще се справиш без проблем, не се подценявай. Аз избирам като прочета всяка тема тук в зависимост от това какво ми трябва и събирам наблюденията на колегите. Само не отивай неподготвен в зоомагазина, магазинерите искат да си продадат стоката и може да се прибереш с ненужни за теб неща. Зареди се с търпение и успех!

bustama:
Здравей
Колкото по дълъг аквариум, толкова по добре. Сега ще гледате хелери и т.н, утре не се знае какво ще ви хареса и какво ще поискате. По добре да ви го направят, стига да намерите добър майстор и да се разберете за цената. :)

Viktor__@:
Благодаря за отговорите
Да, и аз мисля за дължина, да има къде да плуват рибите. Предполагам височината не е чак толкова съществена, нещо от рода на до 50см ( 5 -6 отдолу, два три отгоре, мисля останалите 40 ще да ок
Относно съвета да потърся човек който изработва аквариуми и да поръчам - има ли тук къде да търся, в смисъл специален раздел, защити аз не успявам да се ориентирам и не намирам

bustama:
Форума отдавна е мъртъв - тука няма да намериш майстор. Варна е много голям град и с много висока култура
в акваристиката.Тука имал градски, дано се включат със съвет. Имаше навремето един човек, Антъни, изработваше аквариуми,  нито зная къде във Варненско нито, дали така точно му е ника. Няма начин да не намериш майстор за региона!

Навигация

[0] Индекс на публикациите

[#] Следваща страница

Преминаване към пълната версия