Автор Тема: За селекцията, хибридизацията и ГМО в акваристиката...  (Прочетено 18370 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
  • Нас. място: София
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
Отг: За селекцията, хибридизацията и ГМО в акваристиката...
« Отговор #60 : понеделник, 09 март 2009 г., 08:16 ч. »
Нещата отдавна вече не опират само до естетика и морал. Има си съотношение полза/риск, което в случая с акваристиката и използването на хибриди и ГМО за нейните цели далеч не подкрепя подобни начинания.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен nikiK

• Активен потребител
  • Публикации: 275
  • Николай Колев
« Отговор #61 : понеделник, 09 март 2009 г., 12:35 ч. »
Казано просто според мен,за някои акваристиката е въпрос на мода,показност,ако щете вид изкуство,а за други вътрешна нужда да има част от живата природа в къщи.Едно е да имаш обикновена гупа от Централна Америка,друго е да притежаваш рибата Х,създадена от Пешо-Гошо и т.н.т.Въпросът е как го възприемаш това :down: :up.Всичко останало са празни приказки,все пак всеки си има право на собствен стил и избор.
450 лт. / 180-50-50/ - Геофагуси/бразилски/ , Цихлазоми/Октоф./ , Скаларии /Манакапуру/ Андиакари/ пулхер/.......

260 лт.  / 130-50-40/ - Трихогастери / леери, жълти , синьо-мраморни/

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #62 : понеделник, 09 март 2009 г., 12:40 ч. »
Собствен стил казваш? Хаха.

Кич  е термин от немски или идиш произход, означаващ „боклук“, използван, за да означи изкуство, считано за упадъчен вариант на даден стил. В по-широк смисъл думата се употребява по адрес на всяко претенциозно произведение на изкуството, което представлява проява на лош вкус или е масово фабрикуван банален и груб комерсиален продукт, подражаващ на елитарния оригинален стил. В този смисъл кич може да се нарече и всяко поведение, израз и пр., което претендира да има нещо общо с изкуството или дори високата сфера на културния живот, но всъщност е само поза и просто имитира формата и функцията на автентичното, без да има неговото съдържание и качество.

Не знам дали има нещо, което по-точно да отговаря на определението за кич от отглеждането на ГМО и хибриди в домашния аквариум.

Неактивен lutar

• Активен потребител
  • Публикации: 28
  • Нас. място: Варна
  • Рокерите са ми фенове...
    • www.varnadiscus.com
« Отговор #63 : понеделник, 09 март 2009 г., 12:48 ч. »
Тук май някакви всепризнати естети са се събрали.....
много категорично, браво

Неактивен banshee

• Активен потребител
  • Публикации: 33
« Отговор #64 : понеделник, 09 март 2009 г., 12:53 ч. »
Разбира се, че съм съгласен за крайните резултати в някои от случаите са отвратителни. Съгласен съм и за това, че не всичко опира до естетика и морал. За съжаление всичко опира до пазар и извратено търсене. Докато чалга стила в акваристиката е модерен, остава да се надяваме на пазарните и природните закони да върнат всичко в релсите.

@nikiK Не става дума за гупи и хелери, а за тънката граница между хибридизация и селекция в акваристиката в случая. И мястото на чалгата в аквариума.

Смесването на различни видове, според мен е полезно единствено за създаването на същество, което евентуално би помогнало за по-нататъшното изхранване на нашего брата человека. За това в предното си мнение казах, че съм съгласен с хибридизацията като начин за печалба. Когато се насити пазара с уроди всичко ще се върне в нормалните си релси, но не за година две. Вярно може да се нанесат поражения на фауната, но природата се е справяла и по-големи бедствия.

То и роботиката и кибернизацията са против природните закони, но съществуват и продуктите им все повече се доближават до природните образци...

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #65 : понеделник, 09 март 2009 г., 13:15 ч. »
Тук май някакви всепризнати естети са се събрали.....
много категорично, браво

Това ми намирисва на слабичък опит за ирония. Подобни опити са признак за липса на аргументи в един спор, така че ще пропусна дипломатично да ти обясня подробно какво мисля за такива изказвания.

Още повече (както казах и по-горе) нещата далеч не опират до естетика в случая, а са далеч по-"дебели". Ама да се иронизира е по-лесно, отколкото да се вникне в написаното.

Неактивен nikiK

• Активен потребител
  • Публикации: 275
  • Николай Колев
« Отговор #66 : понеделник, 09 март 2009 г., 13:27 ч. »
Значи,май не съм се изразил правилно,исках да кажа ,че предпочитам да гледам гупи пред някакви изкуствено създадени мутанти.И в тоя ред на мисли ми бяха другите бисери.
450 лт. / 180-50-50/ - Геофагуси/бразилски/ , Цихлазоми/Октоф./ , Скаларии /Манакапуру/ Андиакари/ пулхер/.......

260 лт.  / 130-50-40/ - Трихогастери / леери, жълти , синьо-мраморни/

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.