Екология > Екология

Скандален проект за ВЕЦ в Бразилия може да предизвика екокатастрофа в Амазонка

<< < (2/5) > >>

bustama:
Земята е нашата планета- как звучи, А.........Подкрепа и от мен :bb:

karrenrex:
Струва ми се, че не си дават сметка, че Амазонка не им принадлежи - защото не само те, ами и цялото човечество ще страда ако продължават да я унищожават така поголовно! Ако вземат, че наистина реализират тоя БЕЗУМЕН проект, то резултатът ще може да се състезава твърде успешно за титлата "Най-голямата катастрофа в съвременната история".

Boby_:
Не мисля, че някой в тази дискусия изобщо се доближава до реалните мащаби на проблема. Всъщност си говорим за конфликт на интереси. Интересите на хората в региона, които имат нужда от прехрана, енергия, работа срещу нашите интереси, за които всички говорите. Няма как децата ти да гладуват, а на теб повече да ти пука за екологията и за притесненията на някого си на 10 000 км от теб. Пирамидата на човешките потребности на Маслоу може и да е опростенчески модел, но обяснява доста добре нещата в случая.
Проблемът тук е другаде - не е в Бразилия или Малави, Египет или Бангладеш. Проблемът е в САЩ, Великобритания, Япония, Франция, Холандия, Белгия и... България (последната мизерна държавица я слагам за по-голямо внушение, не за друго).  Купувате си китайски потничета за 2 лв или маратонки от Коста Рика за 15? Ето ви го проблемът - не вие плащате за тези неща. Плащат ги нещастниците в Бразилия, Китай, Индия и други такива. Плащат ги с труда си, потта си, кръвта си, живота и здравето на децата си.
А ние искаме да им говорим за екология. Е, няма как да стане. Кръгът е толкова порочен, колкото изобщо е възможно да бъде. Спомнете си го следващият път, когато си купите блузка "Мейд ин Бангладеш".

RAKIM:
Ако спрат да се множат като пилци може и да си отгледат децата,това не е оправдание.И ако ги нямаше колонизаторите,до сега нямаше да има и едно дърво в амазонка.Всичко е въпрос на интелект,в Русия или в Босна като гладуват или умират/ли от глад хората да не са си изсекли горите и избили животните.Все едно да се търси оправдание на тези в столюпиново защо замърсяват Марица с какви ли не мизерии,защото гладували.Гладуват и на 18 имат по три деца и всяка вечер пият по кило ракия и пушат цигари,работил съм там и знам какво е.

Boby_:

--- Цитат от: RAKIM на четвъртък, 23 септември 2010 г., 19:56 ч. ---
Ако спрат да се множат като пилци може и да си отгледат децата,това не е оправдание.И ако ги нямаше колонизаторите,до сега нямаше да има и едно дърво в амазонка.Всичко е въпрос на интелект,в Русия или в Босна като гладуват или умират/ли от глад хората да не са си изсекли горите и избили животните.Все едно да се търси оправдание на тези в столюпиново защо замърсяват Марица с какви ли не мизерии,защото гладували.Гладуват и на 18 имат по три деца и всяка вечер пият по кило ракия и пушат цигари,работил съм там и знам какво е.

--- Край на цитата ---

Знаеш ли, че има пряка корелация между жизнения стандарт, шансовете за образование и броя деца? Когато си беден, си принуден да имаш повече деца по две причини - първата и непосредствена е да има по-голям шанс за оцеляване на няколко от тях, а втората - за да може семейството да се издържа чрез повече работна ръка. Твоят собствен пра-пра-дядо е оцелял така. Седемте братя и сестри на прадядо ти не са били по-глупави от теб или мен.
Циганите са малко (но не много) по-различни. Как очакваш някой да се "стегне" и да се хване на работа, при положение, че от най-ранна детска възраст никога не е виждал дядо му или баща му да си закопчае ризата и да отиде в 8 сутрин на работа? Тези хора са не само генетично, но и социално обременени и ние споделяме поне до известна степен вината за това. Да, и на ме не ми е приятно да плащам помощите на младия татко на 12 чавета, както и детските на последните и точно това е причината нещо да трябва да се направи. Ако си стоим и чакаме да отмине, след 10-15 години ще ни залеят и удавят. Интеграцията не е измислица на журанлистите, а толкова жизнено необходима, колкото изобщо е възможно.
Но не това е темата. Въпросът е какво се случва, когато цели общества са експлоатирани до степен да не могат да се възползват от собствните си блага и да са принудени да прибягват до крайни мерки като гореспоменатия ВЕЦ. Няма нищо хубаво в него. Лошото е, че проявяваме голяма доза лицемерие, като си чешем езиците срещу това, без дори да го осъзнваме.

Навигация

[0] Индекс на публикациите

[#] Следваща страница

[*] Предишна страница

Преминаване към пълната версия