Автор Тема: експеримент с LED осветление  (Прочетено 1815 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен ASRacing

• Регистриран потребител
  • Публикации: 5
експеримент с LED осветление
« : петък, 24 септември 2010 г., 10:24 ч. »
Здравейте,преди няколко месеца си купих аквариум на Juwel 80x40x35 ДхВхШ които беше оборудван с оригинални топла и студена пура на 590мм.,но с времето така и не ми хареса как свети та реших да експериментирам с ЛЕД осветление.Преди 2 месеца поръчах 5 10Ватови 750лумена светодиоди и 15 1ватови червени,зелени и сини  и се започна. Монтирах 5 бели светодиода на радиатори 30х30мм които са предвидени за светодиоди с мощност 3 вата,понеже разстоянието на кутията за баласта на оригиналния капак не позволява да бъдат монтирани по големи радиатори на ширина,и по един червен,зелен и син.Консумацията на 10ватовите е 1050мА и аз ги захраних с импулсно захранвана 12В/5А и като ги пуснах да светят оригиналното осветление изглеждаше като осветление на свещи :D, но с тези радиатори за около 10 секунди температурата стига 70градуса, като интересното е ,че светодиодите са от 2 различни производителя но с еднакви параметри и различни корпуси и едните загряват с около 15 градуса по-бързо за едно и също време.Започнах да търся решение за загряването с монтиране на вентилатор или вентилатори с размери 60х60мм или с монтирането на по-голям "тунинг" радиатор от Северен мост на компютър, но поради липса на свободно време проекта е в застой.
Тези дни ще постна снимки, може на някои колега да са му от полза.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
Отг: експеримент с LED осветление
« Отговор #1 : петък, 24 септември 2010 г., 11:23 ч. »
Разбира се, че ще е от полза.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен ASRacing

• Регистриран потребител
  • Публикации: 5
« Отговор #2 : четвъртък, 07 октомври 2010 г., 17:00 ч. »
Не знам защо не можаха да да се видят снимките ,затова давам линк към албума http://asracing.snimka.bg/animals/juwel.539699.20938729

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #3 : четвъртък, 07 октомври 2010 г., 19:26 ч. »
Здравей!
Не знам как съм я пропуснала твоята тема, чак днес я видях.
Първо поздравления за експеримента.
Сега да си кажа аз съображенията. Диоди 10 W е направо излишно разточителство за толкова плитко аквариумче. Можеш съвсем спокойно да заложиш само на диоди 1 W и да не се ръководиш от светлинния поток на двете пури, защото светодиодното осветление е значително по-ефективно от луминесцентното. 10-ватовите ще успееш да ги поохладиш извън капака и със солидни радиатори, те греят много. Не знам какво ще гледаш в този аквариум, но аз бих казала, че дори светодиодна лента тип 5050 ще му е напълно достатъчна. Разбира се, добре е да се комбинира студенобяло, топлобяло, синьо и червено... примерно. Под капака на аквариума - пластмасов капак - много трудно ще разсееш толкова мощност. Да не говорим, че за обем 96 л (по външни размери) си вкарал диоди с обща консумирана мощност 65 вата. Голямото предимство на светодиодното осветление е, че за равен светлинен добив консумира поне 3 пъти по-малка мощност от луминесцентното. Съвсем отделна тема е, че 10-ватовите диоди са много мощен, но точков източник, а за аквариум е по-добре светлината да е равномерна по цялата площ.
Ами... това е накратко. Подобни 10-ватови светодиодни матрички ние ползваме за прожекторчета за фасадно осветление и за витрини на магазини.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.