Автор Тема: 400 литров аквариум.  (Прочетено 6661 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
  • Публикации: 20
  • Нас. място: София
400 литров аквариум.
« : сряда, 01 април 2009 г., 10:59 ч. »
Здравейте. Намислил съм да мина от 120 литровия към 400 литра аквариум. Въпроса му е горе, долу какви пари излиза такъв акавриум по поръчка? Макс. трябва да е 600лв. ако цената е по 1.5лв. на литър. Въпроса ми е дали може да се намери за по-малко. Второ, за колко време е готов един такъв аквариум? И последен трети въпрос, какво ще ми трябва за да е готов за отглеждане на рибоци? Помпа/и, нагревател, лампи? Само това ли е? Другите работи, относно дъно, корени и растения си ги знам  ;) Мерси предварително!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
Отг: 400 литров аквариум.
« Отговор #1 : сряда, 01 април 2009 г., 11:26 ч. »
Здравей!
На така зададен въпрос, еднозначен отговор не може да се даде. Много зависи на какви размери си се спрял и какъв тип аквариум искаш (растителен, цихлиден, соленоводен). От тези неща ще зависят:
- дължина, мощност и вид на лампите и баластите към тях;
- филтрацията (колко и какви канистри да сложиш, а дали да не добавиш и вътрешен филтър);
- дали ще ти трябва UV-лампа или не.

Ако всичко в бъдещия ти аквариум е правилно преценено, ще си готов да пуснеш първите обитатели след около 2 седмици от напълването му. Това не значи, че ще е стабилен.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #2 : сряда, 01 април 2009 г., 11:32 ч. »
Ми да кажем височина 60см, широчина 50см. и дължината не знам колко ще излезе, трябва ми дълъг аквариум, не много висок.

Неактивен Цецо

• Активен потребител
  • Публикации: 150
  • Нас. място: София,Мусагеница
« Отговор #3 : сряда, 01 април 2009 г., 11:42 ч. »
Здравей,
ако си решил аквариумът да е растителен, височината трябва да е не повече от 50см.Така до дъното ще стига достатъчно светлина за растенията, ти ще ровиш по- лесно из него и самите растения ще го покрият до горе.
Дължината трябва да съобразиш с предлаганите на пазара луминсцентни лампи.
И все пак, както ти каза Кратун, първо реши какво ще гледаш вътре.
Успех!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #4 : сряда, 01 април 2009 г., 11:45 ч. »
При тези размери ще имаш не много дълъг аквариум - 133 см. От друга страна, това е добра дължина за лампи Т8 с дължина 120 см. 60 см височина почти задължават използването на рефлектори за лампите, защото ще имаш поне 70 см от лампата до дъното. Не ми отговаряш нищо за вида на аквариума. Ако ще гледаш капризни светлолюбиви нискостеблени растения (например за полянка), препоръчвам да намалиш височината с 10 см за сметка на дължината. И защо трябва да е точно 400 литра? Най-правилно е да започнеш от свободното пространство в помещението, където ще го сложиш. После да се спреш на точните размери, а литража ще си дойде на мястото.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #5 : сряда, 01 април 2009 г., 20:34 ч. »
Аз в момента имам един аквариум 120 литра. Този 400 литра ще се събере точно. Ми ако е височина 40см. широчина 40 и дължината идва 160см нали? Искам да гледам 1 Silver Arowana и един Птеригоплихт който е някаде 30-35см. Не казвайте "Малък е аквариума за Арована", не е, разпитвал съм из магазините където продават таква риба, и съм гледал в интернет. Като растения, 1 най-много. Представям си аквариума, без нищо вътре с бели камъчета по дъното, един корен или голям камък по средата, 1 растение и 2-те риби. А може и вместо Арованата, да гледам 3-4 пирани (И за тях съм гледал, знам че аквариума е достатъчен) Ми тва е, надявам се да сте добили представа. За лампи съм намисли 2 пури по 58w. 150см. ето от тези. За нагревател съм намислил един 200w, като тези тук. За филтрация, 2 помпи за по 250литра аквариум (тук), а и може да включа и трета, която в момента ползвам. А някаква химия за аквариума, когато е готов? Не мисля че ще стане само като сипя вода (студена вода, която загрявам досипвайки вряла на котлон вода) и пусна помпата, или е така?

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #6 : сряда, 01 април 2009 г., 20:58 ч. »
Май, най-добре ще е, дължина 150см. широчина 50см. и височина 40см.

Неактивен }|{opukc

• Заслужил потребител
  • Публикации: 437
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #7 : сряда, 01 април 2009 г., 21:06 ч. »
Ако се наеме Kratun да ти обясни как точно се лепи аквариум, ще ти излезе не повече от 200лв със скъп силикон при тези размери!

10мм стъкло - лепиш го за една седмица, като преди това си чакал стъклата 3 дни.
Защо хората си мислят, че животните не трябва да чувстват? Животните трябва да чувстват, че хората не мислят!
Дивите дискуси

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #8 : сряда, 01 април 2009 г., 21:12 ч. »
И аз обмислях този варянт, но да кажем че ме е малко страх. а и да земе да не го направя като хората, в стаята имам бая електронна техника и едно спукване заради небрежността ми ще ми коства бая, но ако не е кой знае кво, и не се изискват странни инструменти ото рода на онези вакумнуте дръжки и такива, може и да се справиме с баща ми.

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #9 : сряда, 01 април 2009 г., 21:21 ч. »
Аз се наемам да обясня всичко в детайли, стига да имам точно задание. Никога няма да откажа каквато и да е подробност. Не съм измислил топлата вода, но Pelikanelul има доста въпроси за решаване все още.

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #10 : сряда, 01 април 2009 г., 21:42 ч. »
Аз съм го решил, 150см. дължина, 50см. всочина и 50см. ширина. Само не знам колко трябва да е дебело стъклото. 10мм. ли?

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #11 : сряда, 01 април 2009 г., 23:08 ч. »
10 мм е достатъчно, но има подробности по оребряването.
Измисли по един отговор на всички въпроси по-горе и ще пиша по-подробно. Създай си една пълна концепция за това, което искаш! Няма смисъл да си пускаме информация "на час по лъжичка". Всички ще ти помагаме, ако си наясно с крайната цел.

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #12 : сряда, 01 април 2009 г., 23:17 ч. »
Аз съм си създал концепция, просто питах дали е правилна и е възможно да се изпълни. Та ето я и нея.
Аквариум, 160см. дълъг, 40см. широк, 50см. висок. Вътре в двата края по 1 помпа за 250литра аквариум. Нагревател 200W и 2 пури по 58W, 150см. дълги. Аквариума задължително трябва да има капак (харесвам тези стъклените, който се отварят като вратичка) защото Арованите много скачат. Та както ви е ясно вътре ще има, 1 сребърна арована и един 35см. птеригоплихт. Ще и максимум 1 цвете, не много голямо. По средата на аквариума, ще има или голям камък или голям корен, а и в краищата ще има по 1 малък корен за всяка помпа, за да не се виждат много много. Дъното ще е с малки бели камъчета. Това е.

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #13 : сряда, 01 април 2009 г., 23:50 ч. »
Аз не бих рискувала да пусна в 50 см широк аквариум риба, която ще достигне 35 см, каквото и да ми кажат в магазина. Виждала съм достатъчно грозни картинки... на ул. "Мърфи" например има едно заведение с аквариум и 2 големи риби вътре, в двата ъгъла... осъдени да не могат почти да мръднат. Гледката е изключително подтискаща. А на продавачите работата им е да те убедят да им купиш стоката, независимо за какво точно става дума. Уверявам те, че ще ти кажат, че можеш да сложиш 2 пирани и в 50 л. Впрочем има и изключения - за щастие, но в общия случай трябва да имаш едно наум.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #14 : сряда, 01 април 2009 г., 23:55 ч. »
Да. Това може да бъде постигнато сравнително лесно (не коментирам кефа на рибите в този аквариум). Слабо място откривам само при нагревателя, но само през зимата. 200 вата ще са малко, ако аквариумът е в стая с 18-19 градуса температура, а ти искаш да поддържаш примерно 24 градуса. При това положение ще ти трябват два нагревателя. Ако си с плътен стъклен капак - ще си взема забележката обратно. Не казваш какви филтри ще сложиш. Два вътрешни или два канистъра?
Утре ще ти дам приблизителни цени на стъклото, но те моля да ми напомниш!

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #15 : четвъртък, 02 април 2009 г., 00:09 ч. »
По горе съм сложил линк към филтрите който съм набелязъл. Не знам как се нарича модела.

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #16 : четвъртък, 02 април 2009 г., 00:14 ч. »
Аз не бих рискувала да пусна в 50 см широк аквариум риба, която ще достигне 35 см, каквото и да ми кажат в магазина. Виждала съм достатъчно грозни картинки... на ул. "Мърфи" например има едно заведение с аквариум и 2 големи риби вътре, в двата ъгъла... осъдени да не могат почти да мръднат. Гледката е изключително подтискаща. А на продавачите работата им е да те убедят да им купиш стоката, независимо за какво точно става дума. Уверявам те, че ще ти кажат, че можеш да сложиш 2 пирани и в 50 л. Впрочем има и изключения - за щастие, но в общия случай трябва да имаш едно наум.

За сребърните аровани, тези ширина е допустима, на тях им трябва дълъг аквариум, защото постоянно плуват напред, назад. А за птеригоплихта, той така или иначе лежи по цял ден, едва ли ще му е проблем, той сега е в аквариум с 35ширина (от над 10год.) и си е добре, лежи си разпъчен по дължина, и не му пука, само папагала го тормози от време на време, ама кво да се прави, злобни риби :<

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #17 : четвъртък, 02 април 2009 г., 00:38 ч. »
Добре. Значи стигнахме до аквариум с тези размери, нали? Избрал си филтрите, осветлението, рибите, нагревателя. Aко ти направят аквариум по този начин - http://www.aquaportal.bg/forum/index.php/topic,47.0.html - ще издържи. Стъклото и силикона няма да ти струват повече от 200 лв, а колко ще ти вземат за труд е въпрос на пазарлък. Добавяш цената на филтрите, осветлението, нагревателя и смятам, че ще се впишеш в 600 лева, но без шкаф и без капак (имам предвид капак от плоскости).

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #18 : четвъртък, 02 април 2009 г., 00:42 ч. »
Аз ако поръчам на някой да ми направи, не си ли купува той силикона и стъклата? Иначе мерси много на всички за хелп-а! Цените на помпите, пурите и нагреватела са 166лв. А горе, долу колко взимат за труд?

Неактивен kolaksazov

• Регистриран потребител
  • Публикации: 7
« Отговор #19 : четвъртък, 02 април 2009 г., 06:46 ч. »
Тези вътрешни филтри ще са слаби за този аквариум.Полските вътрешни филтри са малко по-слаби от това, което пише на тях.И нагревател-300W=

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #20 : петък, 24 април 2009 г., 20:10 ч. »
Здравейте отново. Тук последниоте 2-3 седмици нямах време да развия проекта относно аквариума (пробни матури, класни, оформяне, търсене на костюми и др.) и чак сега се завръщам в света на акваристиката. Та реших малко да смаля размерите на аквариума до 360литра. (120д. 60в. 50ш.) И пак имам въпрос. Тези мерки който съм записал ще станат ли за аквариум?

Неактивен mejdupraznika

• Активен потребител -
  • Публикации: 239
  • Нас. място: Добрич
« Отговор #21 : събота, 25 април 2009 г., 10:56 ч. »
Разбирасе, дебелина на стъклото 10 мм.
Добрич/Хиподрума.

Неактивен Barabata

• Активен потребител
  • Публикации: 104
  • Нас. място: Варна
« Отговор #22 : събота, 25 април 2009 г., 11:48 ч. »
За размерите е важно какво и как ще гледаш в аквариума. Ако искаш да е растителен е по-важното да имаш по-голяма площ на дъното за да може да наредиш растения и те да не си пречат. За Височината според мен по-високо от 50 см вече почват трудности по поддръжката ако е растителен - при 50 см за да стигнеш до дъното бъркаш почти до лъката с ръка (пробвай и ще видиш), а ако и аквариума е на по-високо (горният ръб е над рамото ти) задължително столче.
За дължината - по лампите се ориентирай - виж какви лампи ще ползваш , премери и цоклите/фасунгите и гледай да се събират в капака. Т8 и Т5 лампите леко се различават по дължина така че предвиди тази разлика от няколко сантиметра спрямо конструкцията на капака която смяташ че ще може да направиш.
Не е задължително аквариум да е на точни размери 120д/ 60в / 50ш - може да е 124д / 60в / 57 ш примерно.
поставката на аквариума също влияе на размерите понякога.

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #23 : събота, 25 април 2009 г., 12:34 ч. »
Аквариума ще седи приблизително ниско така че ще мога да бъркам и без стол. За растителност не знам дали ще има, най много 1, 2 цветя. Вътре ще си гледам пираните и птеригоплихт-а.

Неактивен Pelikanelul

• Активен потребител
« Отговор #24 : неделя, 26 април 2009 г., 18:11 ч. »
А от къде в София мога да си поръчам аквариюм? Да е някое читаво място.

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Станислав Бояджиев
« Отговор #25 : неделя, 26 април 2009 г., 21:44 ч. »
По магазините обикновено приемат поръчки. Търси си добра цена и по-важното е качество, че с тия литри ако стане гаф... Хм.

Pecata прави. Пише тук във форума. Има и други.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.