Други > Лафче
Другите за нас...
(1/1)
Kratun:
Аквариумът – средство за релаксация у дома
Аквариумът не вреди на здравето и не е скъпо и сложно за постигане удоволствие
Може би не знаете, но аквариумът е едно от най-ефективните средства за бързо разтоварване от стреса в домашни условия. Ако се разположите удобно пред аквариум, макар и за кратко време, ще забравите за своите проблеми и ще попаднете в плен на съзерцанието на този своебразен мини-воден свят.
малко хора обаче имат такова приказно кътче в дома си, а това може би се дължи на съществуващите заблуди.
Ето кои най-разпространените:
Заблуда 1: Аквариумът е скъпо удоволствие.
Много хора не са готови да похарчат определена сума пари, за да обзаведат дома си с аквариум, защото са силно притеснени, че разходите по поддръжката са големи. Всеки ден в продължение на 10-12 часа в аквариума трябва да гори лампа, а филтърът и нагревателят работят денонощно.
Всъщност електрическите загуби изобщо не са толкова големи. За осветяването на аквариума се използват луминесцентни лампи, а мощността на филтрите не надвишава 15-20 вата. За 1 месец се изразходват приблизително 200 вата, а това е по-малко от енергийните разходи за който и да е компютър.
Заблуда 2: Аквариумът е допълнителна и трудоемка работа.
Повечето хора смятат, че аквариумът трябва да се чисти редовно, рибите и растенията трябва да се изваждат, стъклата да се мият, а след това всичко да се нарежда по обратния ред.
Аквариумът обаче е една биологична система, която с времето си изгражда своето биологично равновесие. В последствие, грижите за аквариума се състоят в храненето на рибите и периодичната частична подмяна на водата (10-30% от обема на аквариума). Съществуват доста книги, които съдържат полезна информация и съвети за създаването на аквариум.
Заблуда 3: За начало ще купим малък!
Защото смятаме, че по-лесно ще се грижим за него, а ако ни хареса, може да си купим и голям. Но колкото по-малък е обемът на водата в аквариума, толкова по-колебливи са нейните параметри, а това не се харесва на неговите обитатели и те могат да загинат.
Опитът показва, че най-лесно се установява биологически баланс в аквариума с обем 100 литра. А това не е толкова много. При размерите на аквариума 70х40х40, това прави 112 литра. Такъв аквариум заема място, по-малко от една табуретка! Нима ще кажете, че нямате толкова свободно място в дома си!?
Заблуда 4: Аквариумът е източник на алергии.
Много хора смятат, че храната за рибките е силен алерген. Това се отнася само за примитивната храна (от преди 20 години), която не е подходяща за рибите и те бавно умират. Днес в специализираните магазини се продават разнообразни видове храна за рибки, която не е под формата на прах и не предизвиква алергия. За всеки вид рибки могат да се изберат подходящи по състав и форма гранули или таблетки, които не са толкова скъпи (в сравнение с храната да кучета и котки).
Аквариумът не вреди на здравето и не е скъпо и сложно за постигане удоволствие. Той способства за поддържането на оптималната влажност на въздуха в апартаментите с централно парно отопление, помага за активната почивка, разсейва възрастните от всекидневните проблеми и възпитава у децата усет за красотата на живата природа.
Kratun:
АКВАРИУМЪТ ОМАЙВА С ТАЙНСТВЕН ПОКОЙ
Подводният свят на аквариума ни привлича със своята особена красота и мистично спокойствие. Нищо чудно, че все повече хора мечтаят да се снабдят с късче море у дома.
Наблюдавайки бавния и безмълвен живот на обитателите на аквариума, човек неволно добива душевен покой и се откъсва от всекидневните проблеми. Вероятно затова аквариумът може да бъде съзерцаван безкрайно. Всеки от нас е изпитвал желание да украси дома си с част от стихията, затворена в стъкло. Но докато преди мнозина се отказваха заради необходимостта да се грижат непрекъснато за аквариума - да сменят водата, да подрязват водораслите, да поддържат нужната температура, днес всичко това може да се повери на професионалистите. Още по-радващо е, че сега е възможно да имаме вкъщи не само сладководен, но и морски аквариум. А това означава, че в него може да се поселят не само обикновени гупи, но и обитатели на тропическите морета. Покрай рибите там могат да живеят и корали, и морски звезди, и скариди.
Аквариумът с обикновена правоъгълна форма по-лесно се вписва в интериора, но извитото стъкло дава по-добър обзор. Специалистите обаче съветват да не се избират прекалено претенциозни конструкции /кули, колони, настенно пано/, тъй като в тях повечето обитатели се чувстват зле.
Оформлението на аквариума може да имитира естествените условия или да бъде плод на фантазията. За строги кабинети, гостни, приемни е подходящ стилът "грот" в сдържани кафеникави тонове. В модерен интериор изглеждат по-адекватно аквариумите в стил "море" с динамични, ярки краски. Много модни днес са т.нар. холандски аквариуми с буйна растителност, минималистичните японски, а също аквариумите, оформени по законите на феншуй.
Аз чувам за първи път за стил "грот", но явно имам какво да науча....
Навигация
Преминаване към пълната версия