Чумата да ги тръшне военните с този интернет. Колкото повече рови човек, толкова повече не харесва, това което намира.
Идеята за биотопен аквариум е толкова примамлива, но си е и малко проклятие. Колкото повече проучва човек, толкова повече главоболия си създава. Някои биотопи са лесни за пресъздаване, други са заблуждаващо лесни преди да започнат да изскачат малки подробности като - това дърво не се среща там, тази вариация растение също, тези риби никога не са заедно въпреки, че са от една река/езеро/блато. Ето какво наричаме биотоп:
Истински биотоп
Биотопен аквариум е опит да се пресъздаде естествена среда. Откъс от място с размерите на аквариума заедно с рибите, растенията грунда и параметрите на водата. Обикновено това не е много впечатляващо, ако аквариумът не е достатъчно голям, за да побере повече детайли. Това е , режеш с един невидим нож от естествената среда, в която могат да се срещнат рибите и растенията заедно и го пресъздаваш в аквариума.
Рибите също не трябва да са много различни видове, често се ползва само един или два. Тук мотото е "малко е много". Два пасажа различни видове риби допълват аквариума прекрасно.
Рядко се срещат повече от 2 вида растения, защото те просто не съществуват така. Повечето растения от един вид са си на малки "градинки", така се размножават, чрез корените(на близки разстояния), откъснато и паднало стебло( така може да се размножават на дълги разстояния). Ако по този начин стеблото от растение се отнесе и то пусне корен сред градинката на друг вид растение, ще победи това, което има по-бърз растеж и листата му първи получават слънчевата светлина. Чрез добра подредба на този единствен вид растение ( 2 ако има солидна информация потвърждаваща го) и поставяне на корена, камъните и наклона на грунда за създаване илюзията за дълбочина и преливащи плавни линии . Това е истински биотоп.
Географски аквариум
Това е комбинирането на растения и риби намиращи се в различни части на реката/езерото/блатото, които не могат да се срещат заедно.
Тези аквариуми са по-лесни за спретване и дават повече свобода за аранжировка, тъй като не сме ограничени от към видове растения. Тук и видовете риби може да са повече.
Да наречем последния вид "биотоп" - Тематичен аквариум.
Тези са най-широкоразпространени и хората много често бъркат и ги наричат "биотоп". Това са аквариуми, в които се поместват растения и риби от различни части на един континент.
Идеята да се направи биотоп е прекрасна, но е свързана с много проучване и човек трябва да тегли чертата някъде колко близко може да го пресъздаде без много допълнителна поддръжка, по-лесната поддържа е по-малко пренебрегвана.
Има някои много детайлно описани биотопи, където ясно се казва - "Тези риби може да се намерят ето тук, заедно с ето тези растения, този вид дърво и ей такъв грунд".
Често хората искат да построят биотоп около определен вид риба и ако тази риба не спада в категорията - " всичко ясно ето го написано черно на бяло от авторитети отишли, снимали и документирали" е тогава скъпи мои читатели очакват ви много безсънни нощи пред компютъра безнадеждно тракайки по клавиатурата за информация, която е по-сигурно пазена от пари в швейцарска банка или я няма
. След тежка въздишка преименуваме биотопа на географски с вмъкнатото растение от друга река само, за да запълни празното пространство( клоним към тематичния аквариум) - ако ще е мечка, да е рошава!