Автор Тема: Cambarellus montezumae  (Прочетено 31155 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен insomniac

• Активен потребител
  • Публикации: 152
  • Нас. място: София
Отг: Cambarellus montezumae
« Отговор #45 : петък, 29 януари 2010 г., 17:33 ч. »
За загубените щипки:
На малките рачета щипките постоянно им падат в разни битки и други премреждия.
Установих, че колкото е по-твърда водата (не прекалявайте обаче с над 14-16KH) толкова по-здрави са им щипките. Има известно обяснение, но не това е целта на този пост.
Шипките израстват при всяко 'преобличане'. До колкото съм наблюдавал на 5-6 преобличания им порастват нацяло. И тук иде реч за възрастта на рака. Ако е много възрастен съответно и по-рядко се преоблича и тогава по-бавно му растат загубени крайници, че даже може и да му свърши житейския път преди да е пораснала нова щипка, но това е друга бира :)

Неактивен dark_messiah1

• Активен потребител
  • Публикации: 29
« Отговор #46 : петък, 29 януари 2010 г., 21:20 ч. »
Колеги тези снимки ги намерих в един саит и реших да ви ги покажа

интересното при тях е,че хайверът им е тъмен  :hmm:

!!! Всяко начало си има край !!!

Неактивен insomniac

• Активен потребител
« Отговор #47 : петък, 29 януари 2010 г., 21:41 ч. »
Досега само 'тъмен' хайвер имат и моите Cambarellus Patzcuarensis. За първи път от втората генерация имам и светъл - светло-оранжеви яйца.

dark_messiah1, снимките са супер!  :eyes: има ли начин да споделиш сайта. Предполагам че и информацията е със също такова качество като снимките. Благодаря предварително!

Неактивен igdrazil

• Активен потребител
  • Публикации: 71
  • Нас. място: Варна/Аксаково
« Отговор #48 : петък, 29 януари 2010 г., 22:29 ч. »
Този път рачето си отиде завинаги, по големият му събрат усети че не е добре нападна го и го изяде наполовина :sadnew: интересното е че с изядени крайници и наполовина изядена глава рачето продължава леко да мърда :sadnew:. ДОста изчет :sadnew:ох за тея раци ама никъде не прочетох за канибализъм а и досега си живееха заедно, поспречкваха се но сега....        Колко рачета могат да живеят в 50л. аквариум, да не е защото аквариума е малък?
Waffen SS

Неактивен dark_messiah1

• Активен потребител
  • Публикации: 29
« Отговор #49 : петък, 29 януари 2010 г., 23:05 ч. »
Досега само 'тъмен' хайвер имат и моите Cambarellus Patzcuarensis. За първи път от втората генерация имам и светъл - светло-оранжеви яйца.

dark_messiah1, снимките са супер!  :eyes: има ли начин да споделиш сайта. Предполагам че и информацията е със също такова качество като снимките. Благодаря предварително!

сайтът е наистина хубав има много снимков материал http://www.1a-wirbellose.de/krebse-zwergkrebse/cambarellus-patzcuarensis-sp-orange.html
!!! Всяко начало си има край !!!

Неактивен bobusy

• Регистриран потребител
  • Публикации: 13
« Отговор #50 : събота, 30 януари 2010 г., 17:51 ч. »
Страхотно се е развила тази тема. За щипките абсолютно съм съгласен с insomniac и при мен си порастват щипките стига да е малко рачето и да има още доста смени на хитиновата обвивка. При мен хайвера е винаги черен и никога досега не ми се е случвало да има светъл хайвер. Даже си мисля, че ако е светъл не е уплоден, въпреки че тогава няма как да е под опашката, но ...
Имам един въпрос към колегата insomniac, двата вида рачета отделно ли ги гледаш и нямаш ли опасения, че могат да се кръстосат?
Много добре изглеждат мъниците, доколкото разбрах са си твое поколение. Знам, че е доста по-трудно да се развъдят Cambarellus Patzcuarensis.  :bow:

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #51 : събота, 30 януари 2010 г., 19:10 ч. »
Колегата Insomniac, доколкото знам, отделя поколението на Cambarellus Patzcuarensis. Аз не го правя, защото е много по-сложна обстановката в аквариума ми. Имах две поколения от тях, но нито едно раче не оцеля. От Cambarellus montezumae имам няд 30 бройки живи и здрави (от три поколения) и на различно ниво на развитие.
И при двата вида - хайверните зърна са черни, гадините се износват нормално от майките и всичко върви нормално. Пробемите при оранжевите се проявяват седмица след отделянето им от майката. Нямат видими недостатъци, хранят се нормално, но не оцеляват. Нямам идея на какво се дължи. :surrendered:
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен igdrazil

• Активен потребител
« Отговор #52 : събота, 30 януари 2010 г., 19:51 ч. »
А двата вида могат ли да се омешат ако живеят заедно?
Waffen SS

Неактивен insomniac

• Активен потребител
« Отговор #53 : неделя, 31 януари 2010 г., 00:45 ч. »
сайтът е наистина хубав има много снимков материал [url=http://www.1a-wirbellose.de/krebse-zwergkrebse/cambarellus-patzcuarensis-sp-orange.html]http://www.1a-wirbellose.de/krebse-zwergkrebse/cambarellus-patzcuarensis-sp-orange.html[/url]

Да, сайта е много хубав. За раците са общи приказките, защото рекламират една книжка и явно пазят подробностите с комерсиална цел. Ценно за мен беше да открия препарат, който да трепе планария и хидра без да е базиран ан меден сулфат по обясними причини - скаридарника ми е пълен с планария. Благодаря за линка, замина в bookmarks :) ще го дочитам тия дни.

... При мен хайвера е винаги черен и никога досега не ми се е случвало да има светъл хайвер. Даже си мисля, че ако е светъл не е уплоден, въпреки че тогава няма как да е под опашката, но ...

Ами някъде бях чел, че хайвера може да е с различни цветове (дори зеленикав) и това не бива да ни тревожи.

По-разтревожен останах, като видях няколко мухлясали яйца под опашката на една млада женска - за първи път и е на оранжевата красавица. Първоначално, закърших пръсти: 'Ама тя нали ги джурка постоянно там отдолу.' Да, ама не! Излиза, че не джурка достатъчно добре и като причина усатнових ненамирането на добро убежище (в сравнените с нейните сестри) и постоянното и движение по дъното. Набрах смелост и я извадих от аквариума. Приклещих я между три пръста и успях с пинцети да отделя няколко от мухлясалите яйца. Операцията продължи около 5 минути. Едно яйце се спука и него го отделих. Паднаха и 2-3 непоразени от мухъла яйца, но без жертви шансовете за успех са далеч по-малки. И така сега младата родилка съм отделил и я наблюдавам постоянно. Определено изглежа по-спокойна и си джурка яйцата със засилен ентусиазъм.

Имам един въпрос към колегата insomniac, двата вида рачета отделно ли ги гледаш и нямаш ли опасения, че могат да се кръстосат?
Много добре изглеждат мъниците, доколкото разбрах са си твое поколение. Знам, че е доста по-трудно да се развъдят Cambarellus Patzcuarensis.  :bow:

bobusy, отглеждам само Cambarellus Patzcuarensis без да претендирам, че се справям много добре. Нямам montezumae, но те са много близки братовчеди и според мен се различават само по окраската. И двата вида произхождат от Мексико. Оранжевите са открити в езерото Lago de Pátzcuaro, откъдето идва и името. Всъщност Cambarellus Patzcuarensis са кафеви, сиви и дори сини рачета. Оранжевите хубавци Cambarellus Patzcuarensis sp. Orange (СPO) в природата се срещат особено рядко и акваристите са положили доста усилия да ги завъдят заради атрактивния цвят.
Предвид твърде близката роднинска връзка няма никаква пречка Montezumae и Patzcuarensis да се 'омешат'. Засега незнам някой да го е постигнал, но е въпрос на време :).
Готов съм ако има желаещи да пробваме кръстоската.

СРО, както и Кратун написа, се размножават трудно и наистина първите 2 седмици са критични за тях. Ниска според мен е смъртност под 35%, която успях да постигна. Обаче трябва да сме готови, че обикновенно от 30 новоизлюпени остават 15-тина до навършване на 1 месец.
Искам само да вметна, че очкавам от 2-та генерация добри резултати т.е. ниска смъртност, предвид локализацията като фактор за стабилизиране на вид на конкретна географска ширина и специфични за даден район условия - в моя случай, постоянна промяна твърдостта на водата (въпреки, че pH остава в средата) и високите летни температури.

Неактивен bobusy

• Регистриран потребител
  • Публикации: 13
« Отговор #54 : понеделник, 01 февруари 2010 г., 11:03 ч. »
Интересен е опита, който имаш insomniac с развъждането на СПО.
Що се отнася до укритията на рачетата, според мен това е ключов фактор за тяхното успешно развъждане. Рачето, както и скаридката, при стрес или недобри условия си изоставя хайвера. Другото е по-интересно, че дори при сваляне на хайвера под опашката, женската придобива особен статут. При нормални условия, мъжките ми раци /най-големите и с най-дълги щипки/ безапелационно контролират аквариума, докато при поява на женска с хайвер нещата се променят. Наблюдавал съм още като се доближи наперен мъжки до такава женска и веднага свива байрака и офейква. :surrendered:
Дори при мен тази женска става особено важна и си запазва най-доброто възможно укритие в аквариума, като излиза от там /по-скоро само се подава/ за да си вземе хапченце на Tetra. Другите гладници се разбягват, тя го щипва и отново изчезва.
Та мисълва ми беше, че при липса на такова укритие, най-вероятно женската обикаля постоянно, което не е добре за хайвера. Възможно е и от това да се увреждат някои от яйцата.

Неактивен insomniac

• Активен потребител
« Отговор #55 : понеделник, 01 февруари 2010 г., 11:55 ч. »
Абсолютно е така! Женската с яйца ли е, мъжки не я закача.
При мен в момента има 3 женски с хайвер - една възрастна (за 3 път е снесла) и 2 които им е за първи път.
Възрастната веднага си намери укритие, а такива в моя акраиум определено не липсват. Все пак съм го подготвил само за СРО. Двете млади женски цяла седмица се мотаеха по цялото дъно. Оня ден забелязах, че едната от тях си е харесала една 'хралупа' и вече се е окопирала. Третата я отделих. Както бях писал по-рано. Премахнах оперативно :) няколко мухлясали яйца и сега е в изолатора.
И накрая, женски, които снасят за първи път не очкавам да задържат яйцата - наблюдение, което бях описал по-рано някъде в този раздел.

Неактивен igdrazil

• Активен потребител
« Отговор #56 : понеделник, 01 февруари 2010 г., 17:36 ч. »
А има ли някакво съотношение раче-литър. или по просто казано колко рачета мога да се гледат в 50 или 100л. кавариум?
Waffen SS

Неактивен Dadko

• Активен потребител
  • Публикации: 145
« Отговор #57 : понеделник, 01 февруари 2010 г., 17:56 ч. »
Съотношението раче- литър, както се изразяваш е толкова погрешно като концепция, колкото еди- колко си литра вода на сантиметър рибка. При масово отглежданите рибки може би може да се прави такава груба преценка, но при рачетата може би стоят другояче нещата- както вече се писа- за тях са нужни укрития. Един 50 литров аквариум, в който има корени и много камъни с " пещерички" в тяхможе да е по- подходящ за N на брой рака от един 100 литров с равно дъно, без подходящи укрития, в които раците да се крият.
 Явно моите 30 литра не се оказаха достатъчни за моите два рака, защото и вторият преди два дни го намерих умрял след предприето от него сухоземно пътешествие :RIP: . Успокоява ме факта, че от този чифт имам поколение от 6 рачета, които сега са на един месец.

Ще използвам случая да поискам съвет за подходящ начин за  предотвратяване на възможността гадините да излизат от аквариума. :surrendered:   Имам стъклен капак, който за момент е бил оставен отворен. Мисля си за някаква бариера във вид на "кльон"...
Като не знам какво да правя- правя каквото знам.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 916
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #58 : понеделник, 01 февруари 2010 г., 18:16 ч. »
Съотношението раче- литър, както се изразяваш е толкова погрешно като концепция, колкото еди- колко си литра вода на сантиметър рибка.

Кое е грешното на правилото -  еди колко си литра вода на сантиметър рибка?

Неактивен Dadko

• Активен потребител
  • Публикации: 145
« Отговор #59 : понеделник, 01 февруари 2010 г., 19:09 ч. »
Кое е грешното на правилото -  еди колко си литра вода на сантиметър рибка?

Добре, нека да не е погрешно, но все пак не е и толкова точно. Има риби, които са дълги и тънки, има и такива, които са тумбести и дебели. Ако ги мерим в сантиметри по дължина на тялото, без да отчитаме размерите в другите две направления- смятам, че още отначало сме заложили грешка в изчисленията. Еднакво дълги риби могат да имат различна телесна маса. Все едно да сравняваш един 180 килограмов човек, висок 1,72 с мен например, който също съм висок 1,72, но тежа 70 кг.
Не съм се изразил точно, наистина, написал съм, че може да се прави груба преценка. Нека не бъдем буквояди и да се кващаме за думата. Да, не е погрешно правилото. Щом е правило. Но- е неточно и както всяко правило- може да си има изключения.
Не искам да навлизам в спорове с по- компетентни от мен, а и нека не изместваме темата в грешна насока.

Като не знам какво да правя- правя каквото знам.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.