Автор Тема: Несъвместимост на Pseudotropheus sp. "Elongatus Chewere" и Melanochromis cyaneor  (Прочетено 1340 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
  • Нас. място: София
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
Привет,искам да споделя мое субективно виждане за несъвместимостта на два видаМалави Мбуна. Конкретно говоря за Псевдотрофеус Елонгатус Чевере (Pseudotropheus sp."Elongatus Chewere") и Меланохромис Маингано (Melanochromiscyaneorhabdos). От което си вадя извод, по принцип не е добра комбинация наниво вид.
Преди около година взех Елонгатуси Чевере. Първоначално 1рибок, мъж – подарък ми беше. Бил много подтиснат и бил пътник от доминиращиямъж Чевере в 350л. Взех го, пуснах го при мен и след няколко дни се окопити ,оцвети се и се няежи. Това в 450л. След около 3 седмици взех цялата колония –доминиращия мъж и четири жени на пълен размер диво уловени. Първата работа надвамата мъже беше да се сбият и моя уби новодомеца, който го беше тормозилпреди за 12 часа. Поръчах нов внос 4 рибочета още по 5-6 см подрастващи. Такаколонийката се заформи 1 мъж , 4 жени и 4 подрастващи. Супер звучи.
По същото време взех Меланохромис Маингано – първоначално 6и после още 4 подрастващи. Меланохромисите бяха по малки , но много лакоми.Растяха бързо и станаха много агресивни. Окупираха всички дупки и укрития ировеха непрекъснато. Пререждаха пясъка за часове.
В един момент Чевере просто изчезна. Не ги виждах изобщо поцял ден. Криеха се кадето могат (основно една трева). Мъжкия загуби едно око вбитка с дивоуловен Мсобо Лундо и стана безгласна фигура в аквариума. Силния муорганизъм го държи жив и в момента но не прилича на риба.
Меланохромисите бяха навсякаде , разпределиха си териториятаи имаха нетърпимост основно към собствения си вид и Елонгатусите. Да споделя чедоминиращия мъж в аквариума е дивоуловен  Псевдотрофеус (Метриаклима ) МсобоЛундо. Съществуваше някаква търпимост между Мсобо и Маингано а също така междуМауве и Маингано.
Реших постепенно да разредя Мбуна. Махнах колонията на Меланохрномисите .
Видях, че имам Елонгатус Чевере. През последните 5-6 месеца изобщокакто споменах тези не ги виждах. Сега отново се показаха и се оцветиха.
За мен комбинацията е Елонгатус и Меланохромис енеприемлива.
Ето снимки от вчера на жените Елонгатус Чевере.

и снимки на мъжкия Чевере от Ноември миналата година:

Други впечатления от видовете имате ли ?

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.