Автор Тема: Колко въздух за цихлиди М'буна  (Прочетено 5370 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Георги В. Радулев

• Активен потребител
  • Публикации: 25
  • Нас. място: гр.Каварна
  • 0899450490
Колко въздух за цихлиди М'буна
« : понеделник, 05 декември 2011 г., 12:16 ч. »
Колеги  триабва  ли  да  аирирам  доста  водата  в  аквариума  след  като  сменям  водата  30 %   от  нея  всяка  неделя  и  постояно  работят  външен  и  вътрешен  филтар

Неактивен aquaworld

• Активен потребител
  • Публикации: 1 574
  • Нас. място: гр.София
    • Аква свят
Отг: Колко въздух за цихлиди М'буна
« Отговор #1 : понеделник, 05 декември 2011 г., 12:32 ч. »
"Разходи" се из темите и профилите на цихлидарите, мисля ще намериш своя отговор.
Има толкова изписано...

• Активен потребител
  • 0899450490
« Отговор #2 : понеделник, 05 декември 2011 г., 16:44 ч. »
Според  тебе  око  бях  намерил  нещо  и  ми  бе  ясно  щях  ли  да  занимавам  всички .  С  извинение

Неактивен aquaworld

• Активен потребител
  • Публикации: 1 574
  • Нас. място: гр.София
    • Аква свят
« Отговор #3 : понеделник, 05 декември 2011 г., 17:18 ч. »
Тогава ще се наложи да изчакаш някой от цихлидарите да ти отговори. :)

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
  • Нас. място: София
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #4 : понеделник, 05 декември 2011 г., 18:09 ч. »
Аз от 15 години не аерирам изобщо. Достатъчно е филтрите да движат добре повърхността на водата.
В общия случай всичко зависи от посоката и силата на струята, от обема на аквариума и броя и размера на рибите. И понеже тук врачки няма, трудно някой ще ти дадем конкретен отговор.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
« Отговор #5 : вторник, 06 декември 2011 г., 06:47 ч. »
Хайде първо кажи какво направи с размера на аквариума? Каква ти е другата филтрация? Какви малавийци взе ? Няма как да получиш точен отговор без детайли :) Според мен аерация си трябва дали от вътрешен филтър или от аератор при пренаселен аквариум.

• Активен потребител
  • 0899450490
« Отговор #6 : вторник, 06 декември 2011 г., 09:49 ч. »
Благодаря  колеги .  Ами  Божо  направих  по  голям  130 / 40 / 55   и  го  оборудвам . Ще гледам  демасони  и  каоурелиъуси  .  Щ е  ми  се  да  гледам  някои  хапове  но  разбирам  че  обемът  е  малак  . Но нищо  здраве  да  е .  Другата  филтрация  е  вътрешен   BOYU  1400 л / ч .  Взех  и  нагревател  ягър 300 w

Неактивен doncamillo

• Активен потребител
  • Публикации: 313
  • Нас. място: Свищов
« Отговор #7 : вторник, 06 декември 2011 г., 10:54 ч. »
Никога не съм разбирал,как някой може да набие маркучи в аквариума и да прекарва въздуха в стаята през водата.Освен кича,през лятото я топлиш,а зимата я изстудяваш(водата).Гледай просто да ти се движи повърхноста и остави въздуха за хора,които обичат мелнички и водолазчета,с него НЕ вкарваш кислород във водата,а просто я раздвижваш,което правят и филтрите...
422l Malawi Utaka
 - Copadichromis borleyi (Kadango)
 - Copadichromis sp. tanzania"Yellow fin"
 - Otopharynx lithobates (Zimbawe)
 - Placidochromis sp. "Phenochilus Tanzania"
 - Sciaenochromis fryeri (Maleri Is.)
 - Fossorochromis rostratus
 - Protomelas Boadzulu

• Активен потребител
  • 0899450490
« Отговор #8 : вторник, 06 декември 2011 г., 11:06 ч. »
Благодаря  за съвета  Donkamillo  . Като  се  замисли  човек  си  много  прав

Неактивен Миро

• Заслужил потребител
  • Публикации: 708
  • Tanganyika man....
« Отговор #9 : четвъртък, 15 декември 2011 г., 02:53 ч. »
Никога не съм разбирал,как някой може да набие маркучи в аквариума и да прекарва въздуха в стаята през водата.Освен кича,през лятото я топлиш,а зимата я изстудяваш(водата).Гледай просто да ти се движи повърхноста и остави въздуха за хора,които обичат мелнички и водолазчета,с него НЕ вкарваш кислород във водата,а просто я раздвижваш,което правят и филтрите...

Малеее колега тука вече яко се обърка..Нека подобни коментари да си ги запазиш за себе си и да не даваш подобни съвети.Все пак човека е още зелен и ще вземе и той да се бърка.
What you see I can't see and maybe you'll think before you speak!

Неактивен BOJO

• Заслужил потребител
  • Публикации: 1 760
    • Sciaenochromis fryeri, Placidochromis milomo
« Отговор #10 : четвъртък, 15 декември 2011 г., 07:05 ч. »
Малеее колега тука вече яко се обърка..Нека подобни коментари да си ги запазиш за себе си и да не даваш подобни съвети.Все пак човека е още зелен и ще вземе и той да се бърка.

Jay, колегата donkamillo има богат опит и не се е объркал. Той наистина не подава въздух допълнително. Това с въздуха и други колеги го казват. Теорията е, че с подаването на въздух основно движиш водата и количеството кислород ,което се подава допълнително е минимално 5-15%.

Аз лично не приемам тази терория.  Пробвах да спра подаването на въздух и веднага рибките се вдигнаха на повърхността и станаха апатични. В момента в който пуснах мехурчетата живнаха.
Това неколкократно. Не става без въздух. Повърхността на водата е като залива Комонуелт и въпреки това не става.

Неактивен nikiK

• Активен потребител
  • Публикации: 275
  • Николай Колев
« Отговор #11 : четвъртък, 15 декември 2011 г., 08:25 ч. »

Като гледам- май ти си се пообъркал, 100 % е прав doncamillo.
Когато понатрупаш поне половината от опита на Здравко, тогава коментирай мненията на хората по този начин. ;)
450 лт. / 180-50-50/ - Геофагуси/бразилски/ , Цихлазоми/Октоф./ , Скаларии /Манакапуру/ Андиакари/ пулхер/.......

260 лт.  / 130-50-40/ - Трихогастери / леери, жълти , синьо-мраморни/

Неактивен Миро

• Заслужил потребител
  • Публикации: 708
  • Tanganyika man....
« Отговор #12 : четвъртък, 15 декември 2011 г., 13:15 ч. »

Като гледам- май ти си се пообъркал, 100 % е прав doncamillo.

Така ли?Нямам нищо против опита на колегата.Но според мен, изказването му беше крайно неприемливо.Това, което написа буквално са пълните глупости.Лично аз съм имал десетки случаи в, които няма ли въздух нямаш риби, та дори и повърхността на водата да е центрофуга.
Много моля.

Когато понатрупаш поне половината от опита на Здравко, тогава коментирай мненията на хората по този начин. ;)

Сега пък тука ти се обърка доста.След като съм имал доста случаи в, които тази теоретична обосновка се дъни и то здраво.Много пъти съм срещал подобни теми във водещите световни форуми и съм стигнал до извод сам за себе си.
И много моля другия път се застъпвайте за дадено мнение, а не за човека написал го.Това е форум.Гледаме да помагаме на хората.Това е целта.
What you see I can't see and maybe you'll think before you speak!

Неактивен Пеньо

• Активен потребител
  • Публикации: 117
« Отговор #13 : четвъртък, 15 декември 2011 г., 13:33 ч. »
Аз също не съм съгласен, че аерацията е безполезна. Това, че в някои случаи може да се избегне е съвсем друга тема. Ето ви много хубава тема за филтрацията: http://www.aquaportal.bg/forum/oborudvane/optimalna-filtratsiya-nablyudeniya-i-sveti/msg49397/#msg49397  -на който му се чете.
При мен потока на водата е насочен точно както е описано в статията и съм много доволен. Лично аз предпочитам филтрацията ми да си работи като такава, а водата да раздвижвам с мехурчета. А кое е по-грозно- балончетата или вътрешните филтри- въпрос на вкус.
Освен това ползвам аераторна помпа с вграден акумулатор. Неведнъж точно тя е спасявала рибите при по-дълги спирания на тока, а според мен е много по-добро решение от разните там агрегати, ЮПСи и др. такива, над които тлкова се разсъждава в последно време.
Но това цялото нещо си е само мое мнение.
Поздрави!

Само слабите се стремят към порядък. Силните владеят хаоса. :death:

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #14 : четвъртък, 15 декември 2011 г., 13:36 ч. »
Jay, аз от 15 години въздух не съм пускал в аквариумите си и това никога не е било проблем.
Посмятай малко - колко мехурчета има едновременно в аквариума във всеки един момент и каква е общата им площ, а след това сметни колко е площта на повърхността на водата. Разтвореният във водата въздух през повърхността на мехурчетата е пренебрежимо малко.
Ето и проста сметка.
Да допуснем, че диаметърът на средното мехурче е четвърт сантиметър (а той е в пъти по-малък, което ще направи неравенството ни още по-силно). Тогава площта му е равна на четири пъти по пи по радиуса на квадарт или 0,2 кв. см. Ако в даден момент имаме 1000 мехурчета във водата (което също е силно завишено), получаваме площ от 200 кв. см.
В същото време площа на повърхността на един аквариум 200х50 см е точно 10 000 кв. см. или 50 пъти над тази силно завишена обща площ на мехурчетата, която вероятно е доста по-малка.
Както виждаш, не само моята и на други колеги практика, а и теорията доказва несъстоятелността на тезата за нуждата от аерация. :)
Имало е друга причина за проблемите с рибите ти, когато не си подавал въздух - недостатъчно движение на повърхността, което е позволило образуването на бактериална плака например.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.