Автор Тема: Обсъждане на снимки  (Прочетено 66512 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Илиян Илиев™

• Активен потребител
  • Публикации: 253
  • Нас. място: Италия
Отг: Обсъждане на снимки
« Отговор #15 : сряда, 13 февруари 2013 г., 22:17 ч. »
Това са апарати от най-ниския потребителски клас. Една идея над вградените камери на телефоните. Всички в този сегмент са такива. Не сте сгрешили марката, а класа. :)

Както се казва - за толкова пари толкова стока... :drinks:

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #16 : сряда, 13 февруари 2013 г., 22:52 ч. »
Ха-добре дошла ми е тази тема за безплатни съвети :grin: :grin:
Казвай,Боби,какво мога да барна за по-добри снимки.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
  • Нас. място: София
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #17 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 09:12 ч. »
Тук си се сблъскал с един от най-трудно решимите проблеми във фотографията. Динамичният диапазон (разликата в осветеността между най-тъмните и най-светли части на изображението) на една нормална сцена в природата е около 50000:1. Съвременните цифрови фотоапарати напреднаха много в това отношение, но въпреки всичко са все още далеч от този диапазон.
Когато в кадъра имаш голям контраст - присъстват много тъмни обекти и много осветени такива, в зависимост от типа и мястото на мерене апаратът най-често прави една от следните две грешки. Мери в по-осветената част, като тя си е ОК на снимката, а по-тъмната остава недоекспонирана и съответно губи детайл или мери в по-тъмната част, като тогава тя е ОК, а светлата е преекспонирана ("опечена", както е в центъра на твоята снимка).
Това описание на проблема води и до едно практическо решение, което за съжаление не е приложимо във всички случаи - сливането на преекспонирано и недоекспонирано изображение в едно - така нареченото HDR изображение (High Dynamic Range). За да стане това обаче, трябва да имаш две снимки на абсолютно същата сцена (тоест нищо в кадъра да не мърда) от абсолютно същата позиция (тоест задължително от статив). След това две или три такива изображения се сливат и се получава HDR снимка. Резултатите могат да са много впечатляващи:
http://itschool.bg/tutorials/article/1341/

Много от съвременните фотоапарати предлагат така наречения клин на експозицията, скоростта или блендата. Това е максимално бързо заснимане на няколко поредни изображнеия с предварително зададена стъпка на един от тези три параметъра. По този начин в края ще разполагаш с няколко кадъра, като най-тъмните и най-светлите измежду тях ще са използваеми за получаване на HDR снимка.

Това обаче е доста сложен и времеемък подход. Струва си, ако си решил на всяка цена да получиш нещо качествено, но е неприложим, ако в аквариума има движение. Ако все пак те интересува, хвърли едно око на статията в линка.

По-простият подход е да си поиграеш с апарата. Снимката ти няма EXIF данни, затова ще се направя на врачка. :)
При твоя кадър явно апаратът е мерил светлината в тъмната част на снимката, затова и там детайлите се виждат добре, но светлата част е препечена. Първият вариант е малко да промениш "сцената", като сложиш тъмен фон зад аквариума. Това ще позволи самата сцена да е с по-малък динамичен диапазон и съответно апаратът да не се затруднява толкова. Можеш да го приемеш като лека измама това, но всъщност е неделима част от фотографията. :)
Ако не можеш или не искаш да го направиш, имаш и друг вариант, резултатите от който обаче зависят много от техниката, с която разполагаш. Използвай ръчни настройки. Скорост примерно 1/60 сек., бленда f4-5,6 (поиграй си тук в зависимост от резултата), малко по-високо от обикновено ISO - примерно 400 (от панорамно изображение шумът се премахва по-лесно, без да личи толкова). Когато кадрираш, насочи апарата, така че да измери експозиция и да вземе фокус в най-светлата част на кадъра, натисни спусъка наполовина (при огромна част от моделите това "заключва" фокуса и настройките на експозицията) и след това прекадрирай по начина, по който си възнамерявал в началото. Така ще имаш измерена светлината в светлата част. В резултат тя няма да е "препечена". Тъмната ще е леко затъмнена - колко точно зависи от техниката ти. След вероятно може да се направи нещо с обработката.
Сега освен да се "прегори" малко светлото петно в средата и да се намали контрастът, не виждам какво друго може да се направи.
Съветът ми е снимай, играй си с различни комбинации от скорост, бленда и светочувствителност, с мерене на различни места в кадъра, после виж кои варианти ти дават най-добри резултати. Не става отведнъж. :) Трябва време и експерименти.
Не знам доколко съм бил полезен, но без да застана пред аквариума ти с апарат в ръка и аз самият да пробвам това-онова, трудно мога да съм по-конкретен. :)
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен kakd4

• Активен потребител
  • Публикации: 41
    • malawi cichlids
« Отговор #18 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 10:09 ч. »
 Извинявам се, но за чия снимка става въпрос? :-[

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #19 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 10:10 ч. »
Извинявам се, но за чия снимка става въпрос? :-[

За снимката на dafil. Може би не я виждаш. Ето я като прикачен файл:

Неактивен Niikii

• Регистриран потребител
  • Публикации: 12
« Отговор #20 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 13:52 ч. »
Боби може ли да коментираш и тази снимка, за да знам към какво да се стремя занапред !!!

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #21 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 14:37 ч. »
Коментирам...
Започвам с това, което виждам в EXIF-а. Снимката е правена с потребителски клас DSLR с китовия обектив без светкавица при скорост 1/100 сек., отвор на блендата 5, ISO 3200. Не е използвана светкавица.
При тази бленда дълбочината на полето е сравнително малка - вижда се колко малка част от рибата е на фокус - фокусираната зона започва в задната част на главата на рибата и свършва в средата на тялото. Това са само няколко сантиметра. Принципно това не би било проблем, ако идеалният фокус е върху очите и устата, но в случая не е така. За да се постигне перфектното кадриране при толкова малка дълбочина на полето, трябват много кадри (90% от тях изтрити след това моментално), малко опит и един трик. Ето какво правя аз - включва режима на фокус на централна точка. Когато реша коя риба ще снимам и как ще кадрирам, насочвам фокусната точка към окото на рибата, фокусирам, заключвам фокуса с натискане на спусъка наполовина, после премествам кадъра, така че да ми хареса композоцията и чак тогава снимам. При достатъчно практика става бързо, но все пак при динамични риби изисква и доза късмет.
Естествено, ще е по-лесно, ако имаш по-голяма дълбочина на полето, която се постига с по-затворена бленда - разликата става очевидна при отвор на блендата над 10 да кажем. За това обаче нямаш достатъчно светлина. Не можеш и да увеличаваш повече светочувствителността - дори при тези 3200 шумът е твърде много за моя вкус. Дори при бленда 5 и 3200 се е наложило да снимаш на сравнително ниската скорост от 1/100. За мен 1/200, даже 1/250 е идеалната скорост за рязка снимка на движеща се риба. Но да се върна на шума. За да е по-малък той, ISO-то не бива да надвишава 200 дори при приличен DSLR като твоя.
И как да стане това хем да имаме затворена бленда (намаляваща светлината), хем да имаме висока скорост (намаляваща светлината), хем ниско ISO (намаляващо регистрираната от матрицата светлина), а в същото време да нямаме в кадър черно правоъгълниче? :)
Отговорът е лесен - светкавица. За мен за добри снимки на риби (освен при някои изключения) използването на светкавица е задължително условие. Вградената не е много удачен вариант, но върши работа. Допълнителна светкавица, поставена на апарата, носи почи същите негативи - отблясъци, "препичане" на определени участъци от кадъра, измиване на детайлите, но предимствата са повече, а и някои трикове могат да помогнат срещу повечето проблеми. Снимане под подходящ ъгъл, използване на дифузер, подходящ кроп и обработка на снимката след това.
Това е за техническата част.
Като композиция снимката има някои явни недстатъци. Първо на нея не се случва нищо интересно. Просто риба в средата на кадъра. При това сама. Признавам, че повечето от моите снимки също страдат от този дефект. :) Рядко е възможно да хванеш нещо интересно в кадър, някакво взаимодействие на рибите помежду им или със средата. В повечето случаи все пак се опитвам да спазвам поне правилото на третините, когато кадрирам.

Засега толкова.

Неактивен Pac

• Био-топчест биролей
  • Модератор на раздел
  • Публикации: 2 017
  • Нас. място: София / Враца
  • Станислав Пац
« Отговор #22 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 15:16 ч. »
Боби, очаквах да кажеш по-лоши неща за снимката ми (стифодона в началото на темата, за който не се досеща). Всъщност единственото лошо, което каза е, че апаратът ми е кофти и светлината слаба. По принцип светя с 39 ватов аквастар на 180 литра. Когато снимам, светвам още един Skywhite и един GroLux, също 39-ватови. Допълнителните лампи имам заради бързите растения и въглерода в предишното подреждане на аквриума. Явно обаче пак не са достатъчни... Относно светкавиците, моят апарат не поддържа външна светкавица, а вградената хич не ме радва, плюс че скапва цветовете. Може би все пак трябва да поекспериментирам със светкавицата.
Замислям се за DSLR, освен риби ще имам и бебе за снимане след месец. :)

Неактивен Niikii

• Регистриран потребител
  • Публикации: 12
« Отговор #23 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 15:28 ч. »
Боби искам само да отбележа, че дори и фотоапарата не е мой. От снимане не разбирам нищо. Четох някои статии и почнах да разглеждам ръчния режим и посмених няколко настройки. Това е най-силната ми страна във фотографията  :D :D :D :D. Точно за това тази тема е много интересна за мен и твоите коментари и съвети по снимките са много полезни за такива като мен :) Благодаря !!!

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #24 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 15:31 ч. »
Боби,ще пусна и аз една снимка,ако можеш да дадеш някой съвет.

@ple6iviq_oi: при твоята снимка липсва EXIF, затова не мога да кажа нищо конкретно за скоростта, ISO-то и отвора на блендата.
Все пак от това, което виждам, си правя извода, че скоростта е сравнително висока (рибите не са размазани заради движение по време на експозицията). ISO-то е високо, но не толкова, че да генерира шум в дразнещо количество (сигурно 400 или 800).
Като цяло съвсем прилична снимка. Има три основни недостатъка според мен - първият са отраженията на рибите в стъклото. Снимане под лек ъгъл може и да помогне за това.
Вторият е заради самото осветление и не знам дали можеш да направиш много по въпроса, без да го смениш - светлината в двата края е по-слаба, отколкото в средата.
И накрая последният проблем е в контраста между тъмния фон и камъни и белия пясък.
Бих пробвал да измеря експозиция и да взема фокус върху пясъка, за да не е толкова светъл, после да прекадрирам, а след това при обработката да се опитам малко да изсветля горната част - може и да стане по-добре.

А, и още нещо - изправи го тоя хоризонт, че аквариумът ти ще изтече наляво. :)  :drinks:

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #25 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 15:33 ч. »
Боби искам само да отбележа, че дори и фотоапарата не е мой. От снимане не разбирам нищо. Четох някои статии и почнах да разглеждам ръчния режим и посмених няколко настройки. Това е най-силната ми страна във фотографията  :D :D :D :D. Точно за това тази тема е много интересна за мен и твоите коментари и съвети по снимките са много полезни за такива като мен :) Благодаря !!!

Моля, това е целта на тази тема. А ако се включи и още някой със съвети и коментари, ще е добре дошъл. Има още няколко човека във форума, които разбират от аквариумна фотография и също могат да помогнат. :)

Неактивен ple6iviq_oi

• Активен потребител
  • Публикации: 99
  • Нас. място: Пазарджик
« Отговор #26 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 18:59 ч. »
Боби,знам за хоризонта и винаги гледам да е изправен,но и много рядко ми се получава. :D Снимката е правена на ISO 6400,но не знам EXIF защо липсва.Може би,защото снимката е качена във Фотобукет ли,не знам.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #27 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 19:03 ч. »
Боби,знам за хоризонта и винаги гледам да е изправен,но и много рядко ми се получава. :D Снимката е правена на ISO 6400,но не знам EXIF защо липсва.Може би,защото снимката е качена във Фотобукет ли,не знам.

Уау, много добре за 6400! С какъв апарат?

Неактивен ple6iviq_oi

• Активен потребител
  • Публикации: 99
  • Нас. място: Пазарджик
« Отговор #28 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 19:29 ч. »
Снимката е правена с Canon 1100D.
Прикачвам снимката отново и би трябвало вече да може да се види EXIF.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #29 : четвъртък, 14 февруари 2013 г., 20:14 ч. »
Впечатляващо представяне за апарат от този клас!
Утре ще разгледам  EXIF-а, че пиша от телефона.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.