Автор Тема: Обсъждане на снимки  (Прочетено 66514 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
  • Нас. място: София
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
Отг: Обсъждане на снимки
« Отговор #30 : петък, 15 февруари 2013 г., 08:16 ч. »
@ple6iviq_oi: пак няма EXIF, но това не променя нещата. :) Щом е правена на 6400 ISO, това ти е дало възможност за по-висока скорост и съответно рибите са резки и не са размазани от движенито.
Другото, което казах, си остава - пробвай да балансираш малко контраста, като мериш в светлата част и/или намалиш ISO-то.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен ogogogo

• Активен потребител
  • Публикации: 716
  • Нас. място: софия
  • Огнян Пеев
« Отговор #31 : петък, 15 февруари 2013 г., 10:50 ч. »
Боби,има EXIF бе,още вчера я дръпнах и наистина е на 6400 ИСО, не знам защо при теб не виждаш EXIF-фа.
Семейният живот така закалява мъжа, че той престава да се бои от задгробния.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #32 : петък, 15 февруари 2013 г., 10:52 ч. »
Боби,има EXIF бе,още вчера я дръпнах и наистина е на 6400 ИСО, не знам защо при теб не виждаш EXIF-фа.

Ми аз с някакъв адон на мозилата ги гледам EXIF-овете и май не всички ги показва. :)

Неактивен paolo6481

• Активен потребител
  • Публикации: 168
« Отговор #33 : петък, 15 февруари 2013 г., 14:54 ч. »
Много полезна и за мен тема.И аз се уча още,апарата ми е като на плешивия та ....съветите са ми страшно полезни. :yahoo:

Неактивен dafil

• Активен потребител
  • Публикации: 1 645
  • Нас. място: Пловдив
  • Трендафил Гълъбов
« Отговор #34 : петък, 15 февруари 2013 г., 19:02 ч. »

Много от съвременните фотоапарати предлагат така наречения клин на експозицията, скоростта или блендата. Това е максимално бързо заснимане на няколко поредни изображнеия с предварително зададена стъпка на един от тези три параметъра. По този начин в края ще разполагаш с няколко кадъра, като най-тъмните и най-светлите измежду тях ще са използваеми за получаване на HDR снимка.

По-простият подход е да си поиграеш с апарата. Снимката ти няма EXIF данни, затова ще се направя на врачка. :)
При твоя кадър явно апаратът е мерил светлината в тъмната част на снимката, затова и там детайлите се виждат добре, но светлата част е препечена. Първият вариант е малко да промениш "сцената", като сложиш тъмен фон зад аквариума. Това ще позволи самата сцена да е с по-малък динамичен диапазон и съответно апаратът да не се затруднява толкова. Можеш да го приемеш като лека измама това, но всъщност е неделима част от фотографията. :)
Ако не можеш или не искаш да го направиш, имаш и друг вариант, резултатите от който обаче зависят много от техниката, с която разполагаш. Използвай ръчни настройки. Скорост примерно 1/60 сек., бленда f4-5,6 (поиграй си тук в зависимост от резултата), малко по-високо от обикновено ISO - примерно 400 (от панорамно изображение шумът се премахва по-лесно, без да личи толкова). Когато кадрираш, насочи апарата, така че да измери експозиция и да вземе фокус в най-светлата част на кадъра, натисни спусъка наполовина (при огромна част от моделите това "заключва" фокуса и настройките на експозицията) и след това прекадрирай по начина, по който си възнамерявал в началото. Така ще имаш измерена светлината в светлата част. В резултат тя няма да е "препечена". Тъмната ще е леко затъмнена - колко точно зависи от техниката ти. След вероятно може да се направи нещо с обработката.
Сега освен да се "прегори" малко светлото петно в средата и да се намали контрастът, не виждам какво друго може да се направи.
Съветът ми е снимай, играй си с различни комбинации от скорост, бленда и светочувствителност, с мерене на различни места в кадъра, после виж кои варианти ти дават най-добри резултати. Не става отведнъж. :) Трябва време и експерименти.
Не знам доколко съм бил полезен, но без да застана пред аквариума ти с апарат в ръка и аз самият да пробвам това-онова, трудно мога да съм по-конкретен. :)

Мерси,Боби!
Вярно,че не пречи да пробвам с HDR снимка.А иначе хапарата е Панасоник ФЗ-38.снимано с бленда ф=5 и скорост =1/30сек.ИСО-то е 100,че панасоника шуми при 200+
...и все се каня да си купя една такава джаджа:
http://www.ebay.co.uk/itm/Godox-A45S-Photo-Studio-Strobe-Light-AC-Slave-Flash-Bulb-E27-/360501497107?pt=UK_Photography_Slaves_Trigger_Systems&hash=item53ef904d13

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #35 : петък, 15 февруари 2013 г., 20:00 ч. »
Мерси,Боби!
Вярно,че не пречи да пробвам с HDR снимка.А иначе хапарата е Панасоник ФЗ-38.снимано с бленда ф=5 и скорост =1/30сек.ИСО-то е 100,че панасоника шуми при 200+
...и все се каня да си купя една такава джаджа:
http://www.ebay.co.uk/itm/Godox-A45S-Photo-Studio-Strobe-Light-AC-Slave-Flash-Bulb-E27-/360501497107?pt=UK_Photography_Slaves_Trigger_Systems&hash=item53ef904d13

Преди време експериментирах със светкавица, палеща се от фотоклетка, но без особено добри резултати. Пак трябва да светнеш с вградената, а това си води до всички недостатъци. По-добрият вариант са радиосинхронизаторите.  TTL са доста скъпи, но и ръчните вършат добра работа.

Неактивен bustama

• Активен потребител
  • Публикации: 1 776
« Отговор #36 : петък, 15 февруари 2013 г., 21:23 ч. »
Полезна тема. Само че, като се говори за снимки... някакси, по-точно на мен ми се иска  :grin: да не се набляга толкова на техническата част а на снимката като художествена творба да го кажем.
В  този ред на мисли, снимката на ple6iviq_oi си е добре. Лично аз бих махнал камъка от дясно - този, който стърчи в противоположната посока на" духа" на останалите камъни и добавил отляво в средната част(там където са двете риби една след друга) камък, който стърчи нагоре и надясно.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #37 : петък, 15 февруари 2013 г., 22:26 ч. »
Прав си, разбира се, че художествената страна на нещата е най-важна, но каквото и да има на една технически неиздържана снимка, то се опорочава от липсата на фокус, лошото кадриране или недостатъчно експониране. Това е идеята на темата - да даде технически насоки. Естрствено, всякакви коментари за снимките ще са добре дошли, но аз лично ще се концентрирам върху техниката на снимане и ще.оставя изкуството на хора, които го разбират по-добре от мен.  8)

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #38 : сряда, 20 февруари 2013 г., 11:07 ч. »
Следващият кръг на конкурса наближава, а интересът към темата поспадна. :)

После ще питате "защо не си виждам снимката сред тези, за които се гласува", но няма да има кой да ви отговори.  :crazy:

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 436
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
« Отговор #39 : четвъртък, 21 февруари 2013 г., 18:03 ч. »
Снимка и от мен.Какво куца в нея?

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #40 : петък, 22 февруари 2013 г., 08:22 ч. »
Започвам с това, което виждам в EXIF-а. Снимката е правена без светкавица при скорост 1/320 сек., отвор на блендата 1.8 и 800 ISO.
В резултат на малкия отвор на блендата дълбочината на полето е малка. Рибата е горе-долу във фокусираната част на кадъра, но заради цветния шум и широкия кроп не се виждат детайли и ефектът се губи. Имам усещането и че снимката е доста обезшумена - придобива този специфичен "пластмасов вид" и загуба на детайл, следствие от такава обработка. Проблемът с шума не е толкова от апарата и кой знае колко високото ISO (D3100 би трябвало да се справя добре на 800), колкото от наистина слабата светлина.
Предимството на малката дълбочина на полето се вижда - фонът не е на фокус, което обиконовено е добре дошло - подчертава основния обект. За съжаление в случая това не помага особено - рибката е почти с цвета на фона (камък?) в лявата част на изображението и практически се губи. Контрастът със зеленото в дясно не е достатъчен, защото той на практика е между камъка и растенията, като рибата не личи въобще. Както казах по-рано, кропът е твърде широк и това създава усещане за малка рибка в голям кадър. Освен това рибата не е изцяло в профил, а леко завъртяна "с гръб" към фотографа, което за мен никога не е добре, защото скрива голяма част от главата и устата. Ако имаше някаква специфична цел - да се покаже взаимодействие с друга риба или да се подчертае цвят/шарка в задната част на рибата, може да се използва и този похват, но в случая нямаме такова нещо.
В заключение виждам една технически не особено добра снимка на малка рибка насред голям фон, правена при недостатъчна светлина.
Ако постъпи за конкурса, вероятно ще я допуснем до гласуване, но моят глас ще е против. :) Останалите колеги от екипа са като цяло по-либерални от мен в това отношение.   :drinks:

Неактивен negepamopukc

• Активен потребител
  • Публикации: 40
  • Мразя модерасти
« Отговор #41 : петък, 22 февруари 2013 г., 12:23 ч. »

В резултат на малкия отвор на блендата дълбочината на полето е малка.

Не ми се връзва нещо. 1.8 бленда, не е ли малко по отворена от 8 примерно?
Може би "В резултат на отворената бленда....".  :drinks:

" И да пукна, няма да умра,
а ще възкръсна в старата си кожа
Защото алкохола, който съм изпил.
Не ще ми позволи да се разложа... "

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #42 : петък, 22 февруари 2013 г., 12:37 ч. »

В резултат на малкия отвор на блендата дълбочината на полето е малка.

Не ми се връзва нещо. 1.8 бленда, не е ли малко по отворена от 8 примерно?
Може би "В резултат на отворената бленда....".  :drinks:

Да, лапсус е това. :) Благодаря за корекцията.
Точно обратното е наистина - имах предвид малък f-стоп, което е всъщност голям отвор на блендата. :)

Неактивен asito

• Активен потребител
  • Публикации: 1 436
  • Нас. място: Варна
    • Моите аквариуми
« Отговор #43 : петък, 22 февруари 2013 г., 13:19 ч. »
 Благодаря за критиката.Ще ми е полезна.Не знам какво означава доста обезшумена.Контраста съм коригирал и сенките.Както и че съм я резнал.Прикачам необработената снимка.

[attachment deleted by admin]

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #44 : петък, 22 февруари 2013 г., 13:31 ч. »
Под обезшумена имам предвид обработена за потискане на шума. Ефектът от това е загуба на детайл - снимките придобиват един такъв гладък, "пластмасов" вид:

* NoiseFix2.jpg (78.03 kB. 1200x550 - видян 239 пъти.)

Много често това става без участието на фотографа, още в процесора на апарата - виж си настройките или по-добре ползвай raw формат. При конвертирането можеш да промениш доста неща и като цяло можеш да коригираш дребни пропуски.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.