Автор Тема: Неони  (Прочетено 21277 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен uzn1

• Активен потребител
  • Публикации: 162
  • Нас. място: Бургас
  • Ти си това което правиш,не това което говориш!!!
    • www.uzn1.aha.bg
Неони
« : сряда, 02 септември 2009 г., 08:00 ч. »
Здравейте на всички,
Искам да попитамм как се развъжда синият неон ако може някои да ми каже защото четох четох но пак не разбрах  :sadnew: :sadnew: ако може някои да ми даде статия или да опише ще съм му благодарен :) . Мерси предварително  :ok:

Мисля че съм пуснал правилно темата ако има нещо моля модератора да я премести :) .
"Свободата е право, а не привилегия."

Неактивен Stas

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 1 554
  • Нас. място: София
  • Станислав Бояджиев
Отг: Неони
« Отговор #1 : сряда, 02 септември 2009 г., 08:40 ч. »
Правилно си я пуснал. Сега ако някой ги е развъждал дано каже. Аз познавам такъв човек, но не пише във форуми въобще.

Неактивен msp

• Активен потребител
  • Публикации: 301
« Отговор #2 : сряда, 02 септември 2009 г., 09:22 ч. »
Много дълго ще е да се опише, иначе при нужния акваристичен опит никак не е трудно.
За мен единствения проблем беше неколкократното хранене на малките през деня когато съм на работа, но и на това му намирах цаката  ;)

Ето няколко насоки за размисъл от прима виста:
- развъдни вани, местоположение
- вода,качества за да се оплоди хайвера, подръжка при люпилото
- захранване на личинките
- подготовка на родителите за излюпващ се хайвер

Та такива ми ти работи.

--------------------
memento mori ...

Неактивен uzn1

• Активен потребител
    • www.uzn1.aha.bg
« Отговор #3 : сряда, 02 септември 2009 г., 12:43 ч. »
ммм мерси mps ам нещо растения трябва ли да има или и без тях може :)  градуси на водата 26 до 30 ?? дръго мм ако има ще питам пак :)

Неактивен msp

• Активен потребител
« Отговор #4 : сряда, 02 септември 2009 г., 15:01 ч. »
ммм мерси mps ам нещо растения трябва ли да има или и без тях може :)  градуси на водата 26 до 30 ?? дръго мм ако има ще питам пак :)

Ще нахвърлям набързо :
- малки трилитрови вани с височина до 20 см, на полумрак
- мека леко кисела вода, чиста от бактерии , температура не повече от 22-25 гр.
- без никакви растения и със сепараторна решетка на дъното
- снижаване на нивото и почистване на водата докато не са проплували личинките
- първо захранване, вдигане на нивото на водата, подмяна
- родители - зареждане на ваните, два мъжки с една женска или групово ято, разделно гледане, разработване на чифтовете, хранене, температура за мъжките и жетнските
- действия за възстановяване на нехвърлила женска

За всяко от тези неща може да се говори много, но да се напише просто е цял мемоар.
Говоря за личния си опит - докато успея да изпълня всички неща ми трябваше към година време за да започне от всеки чифт да излизат достатъчно количество тгледани малки.
-------------
Какви други хайверни риби си развъждал до момента?

--------------------
memento mori ...

Неактивен uzn1

• Активен потребител
    • www.uzn1.aha.bg
« Отговор #5 : четвъртък, 03 септември 2009 г., 07:23 ч. »
Бети , трихогастери но те са ми хвърляли хайвер само по 1 2 пъти :) и след това са ми омирали :S и съм се отказвал да развъждам мм ще се помъча за неонките но щом казваш толкова много времее ако оцелеят до тогаваа ще ги ако не не :) ме мерси много дано ги развъдя някои ден както ти си ги направил мерси за описването :)

Неактивен GRUIO

• Регистриран потребител
  • Публикации: 2
  • Нас. място: PLOVDIV
« Отговор #6 : вторник, 22 септември 2009 г., 19:12 ч. »
Може ли някои да ми каже да ли могат да се гледат черния с обикновенния неон заедно

Неактивен uzn1

• Активен потребител
    • www.uzn1.aha.bg
« Отговор #7 : вторник, 22 септември 2009 г., 19:55 ч. »
Могат :) слагайй и гледаййй

Неактивен гил галад

• Регистриран потребител
  • Публикации: 1
« Отговор #8 : вторник, 29 септември 2009 г., 09:33 ч. »
Съзнавам, че питам много аматьорски, но как да разпозная пола на обикновените ми неони?

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #9 : вторник, 29 септември 2009 г., 10:52 ч. »
Всъщност въпросът е сериозен. Това ме накара да погледна в профила на рибата в сайта - там няма нищо. Ето какво пише в Уикипедия: Слаб полов диморфизъм, женската е с малко по-голямо коремче и светещата й линия е извита, докато при мъжките тя е права.

Едно допълнително уточнение: При рибите, както и при влечугите и земноводните, има 2 типа оцветяване - пигментно и без пигменти. Неоните имат червен пигмент в опашката, но синята линия не е пигментирана. Там в клетките има кристални плочици, които отразяват светлината и могат да се ориентират различно в зависимост от настроението на рибата. Ако се уплаши, те застават перпендикулярно на повърхността на кожата и синята линия почти изчезва. Тази линия май няма точен термин на български език. Аз писах "светеща" линия, може би по-правилно е да се каже "иризираща" линия.
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 219
  • Нас. място: Силистра
  • Аз говоря бавно...те ма мислат прос
« Отговор #10 : вторник, 29 септември 2009 г., 16:19 ч. »
Използват "иридесцентна" по отношение на тази ивица.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"
http://www.youtube.com/watch?v=jEp2jSD4xKc

Неактивен uzn1

• Активен потребител
    • www.uzn1.aha.bg
« Отговор #11 : вторник, 29 септември 2009 г., 18:37 ч. »
Неска си загледах неоните аз те са 8 на брой и както Виолета е казала за половете спред мене имам 7 женски :D:D

Неактивен Виолета

• Осветител
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 2 954
  • Нас. място: Елин Пелин
« Отговор #12 : вторник, 29 септември 2009 г., 20:16 ч. »
Това не означава, че непременно ще имаш поколение. Размножаването на неоните си има тънкости. На сайта има подробно описание. http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=100
Искам България ЗЕЛЕНА!

Неактивен msp

• Активен потребител
« Отговор #13 : вторник, 29 септември 2009 г., 20:41 ч. »
Здравей uzn1, за пола на инесито ще се опитам да помогна с някоя снимка от развъдните ми чифтове,  на възраст към десетина месеца някъде.

женски риби вече хвърляли хайвер и отделени да се "пълнят"

мъжки риби

Ся, за размножаването в описание на портала е представена обща информация, но има и неточни неща в детайлите.
Първо наблюдавай самите рибки непосредствено след смяна на поне една трета от водата в аквариума- до час след смяната би следвало да си променят цвета(блясъка) на синята линия и да започнат да се гонят със стрелкащи се движения. Гледай някоя напълняла женска рибка дали след един два дни няма да е с отслабвал корем, запомни я защото такава риба значи ще хвърля хайвер и в развъдната вана след това. След десетина дни можеш да хванеш въпросната женска и с два мъжкаря да ги сложиш в три литрова ваничка  и десетина см воден стълб със сепараторна решетка на дъното в обикновена чешмяна вода, но отстояла не повече от седмица - гледаш за хайвер по дъното след ден два. Този хайвер ще е компрометиран и малко на брой , но ще е знак че си на прав път. После внимателно отделяш женската в отделен съд без мъжки риби. Храниш рибките добре и след десетина дни женската ще събере нов хайвер - коремчето и се подува и плавателния мехур се измества назад и нагоре като приема по-заоблена форма(при мъжките правателния мехур е линейно разположен под гръбначния стълб). Когато си приготвиш "неонова" вода в малката развъдна вана един ден преди да ги заредиш не храниш изобща рибите.
Зареждаш ги при стайна температура като завиваш ваната от всички страни с тъмна хартия и само отгоре да влиза разсеяна слаба светлина. До втория ден трябва да има хайвер - вадиш внимателно родителите и затъмняваш ваната напълно за четири дни като чакаш да се появят личинки. Ако ги видиш да подскачат по дъното (като осветиш с фенерче дъното отзад ) значи мъжките са читави и тази тройка родители ще я ползваш успешно.
Всичко зависи от родителите и от качеството на приготвената вода. Добре е да си отгледаш няколко работещи женски и ято по-възрастни мъжкари. Женска риба която се "запече" т.е. стои надута и не хвърля хайвер я връщаш в общия аквариум да си живее само за красота. По принцип нехвърлила женска от развъдната вана може да се изстиска преди да се бракува, но това е мъничко по-сложно и за да го правиш се иска някаква рутина все пак.
Щом имаш желание първите неуспешни опити трябва да те амбицират да разбереш къде допускаш грешка защото инесито много лесно хвърля хайвер, но трудно се опазва хайвера и отглеждат личиникте.
Но и така можеш да си отгледаш двайсетина рибки за проба. При добре гледани родители и хубава вода се стига до над 150 читави малки от едно люпило, но това е друга тема...

Стига толкова, нека има и за после...  :)

--------------------
memento mori ...

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #14 : вторник, 29 септември 2009 г., 22:07 ч. »
Благодарности към msp за този отговор!
Ще бъде чудесно, ако всеки с опит започне да използва опцията за коментари към конкретен профил на риба или растение в справочниците. Ще се обогатяват постоянно и това ще поддържа тяхната актуалност.
Аз попълвах данните за неоновата тетра и си признавам, че никога не съм я развъждал. Прочетох, че половият диформизъм е много слабо изразен и трудно доловим от начинаещи (аз съм такъв). Реших, че е по-добре да оставя тази част от профила на рибката за знаещите и акваристите с опит.
Не приемайте описаното в справочниците за изпитано и 100% изчерпано. Това е информация, която сме се старали да е проверена, но никога не може да е пълна и детайлна. Разчитаме на всички опитни за помощ.
"Плийз, юз кирилик алфабет! Иф ю нот булгариан, но проблем юзинг shlockovitsa. Бест регардс!"

Неактивен msp

• Активен потребител
« Отговор #15 : вторник, 29 септември 2009 г., 22:26 ч. »
Дияне здравей, почнал съм да пиша за наностомуси, но нещо се времето не достига. Наистина е много удобно вие да поставите базата, опирайки се на сигурни източници, и ние каквото можем от личен опит да допълваме. Нека не е препоръка, но все нещо ще е от полза.

Поздрав!

----------
Забравих - видях в популярните имена на  Paracheirodon simulans пише че това е зелен неон.
Не знам, да не би това да е нещо ново, но у нас зелен неон му казват на 
Hemigrammus hyanuary, или още  Костело.

--------------------
memento mori ...

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #16 : вторник, 29 септември 2009 г., 22:53 ч. »
Ето! Точно за това говоря.
Ние четем и превеждаме, но не можем да имаме опит във всичко.
Виж - http://www.fishandtips.com/displaydb.php?ID=73 това е един източник, а това друг - http://www.aqua-fish.net/show.php?h=januarytetra а ето и още - http://www.aqua-fish.net/show.php?h=greenneontetra
"Януарска тетра", "зелена неонова тетра", "фалшива неонова тетра" и т.н. Да не говорим, че понякога "син неон" се използва погрешно за "зелена неонова тетра". Като цяло - има доста объркации по отношение на популярното име. Решихме, че е задължително да обявим латинското име и откривателят на рибата, като се позоваваме на ITIS. Ако бъркаме някъде - поправете ни.

Неактивен kraltchev

• Aquaportal експерт
  • Публикации: 158
« Отговор #17 : сряда, 30 септември 2009 г., 05:37 ч. »
Името на Зелената неонова тетра (Paracheirodon simulans) явно може да се преиначи на "зелен неон" и да стане объркване.

Като почнах да чета темата ми се искаше да напиша че Зелената неонова тетра е много по-привлекателна на вид от обикновения неон и дори от кардинала (червен неон).

Зелената неонова тетра има иридисцентна зелено/синя ивица по дължина на тялото която я кара да изглежда като кардинал (червен неон).  Но тази ивица достига до опашката, а при кардинала - не.  Също така Зелената неонова тетра има много малко червено оцветяване.  Тоест най-забележимото в тази риба е блестящата синьо-зелена линия по дължина на тялото.

Именно тази блестяща ивица прави рибата особено привлекателна.  За разлика от кардинала и дори обикновения неон при зелената неонова тетра ивицата не избледнява дори нощем!  Наистина 'фосфоресцираща" риба, но разбира се ефекта се проявява само при отразена светлина.  Не блести от самосебе си.

Друга причина поради която харесвам тази тетра е размера - тя е по-дребна от обикновения неон и разбира се по-дребна от кардинала.

Рибата образува по-плътно стадо от другите два вида.

И накрая - размножава се по-лесно от тях.  Ако човек не внимава може да открие бебета във филтъра.  Тоест не се нуждае от особени условия.

Поради особеното оцветяване тази риба наистина има нужда от Аквазавъра за да покаже красотата си на снимка. До сега не съм виждал снимка която да я показва в пълна сила.

Една интересна особеност на тази риба е че когато се стресира за няколко секунди изцяло променя окраската си.  Не остава и помен от синьото, зеленото, бялото и червеното. Става медна на цвят.  Синьо-зелената линия започва да блести като полирана мед.  Тялото се оцветява прозрачно-медено.  Тази окраска се задържа няколко минути.  Идеален материал за Аквазавъра и никой друг!

--Николай

Неактивен msp

• Активен потребител
« Отговор #18 : сряда, 30 септември 2009 г., 09:40 ч. »
Ето! Точно за това говоря.
Ние четем и превеждаме, но не можем да имаме опит във всичко.
Виж - http://www.fishandtips.com/displaydb.php?ID=73 това е един източник, а това друг - http://www.aqua-fish.net/show.php?h=januarytetra а ето и още - http://www.aqua-fish.net/show.php?h=greenneontetra
"Януарска тетра", "зелена неонова тетра", "фалшива неонова тетра" и т.н. Да не говорим, че понякога "син неон" се използва погрешно за "зелена неонова тетра". Като цяло - има доста объркации по отношение на популярното име. Решихме, че е задължително да обявим латинското име и откривателят на рибата, като се позоваваме на ITIS. Ако бъркаме някъде - поправете ни.

Точно за това става дума, за популярните названия. Симуланса си е симуланс, но под названието "зелен неон" казах у нас какво се има(или имаше?) в предвид.
По големите справочници костелото също го пишат зелен неон, а симуланса зелена неонова тетра. Тук мисля е тънката разлика.

--------------------
memento mori ...

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #19 : сряда, 30 септември 2009 г., 11:23 ч. »
Готово. Коригирах популярното име и оставих само названието "зелена неонова тетра".
Ще използваме "зелен неон", когато оформим профила на Hemigrammus hyanuary (january tetra).

Неактивен jesi

• Активен потребител
  • Публикации: 127
« Отговор #20 : вторник, 13 октомври 2009 г., 22:39 ч. »
относно размножаването на почти всички проблематични харацинови риби е важно да разработите собствена система за отглеждане на производителите

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 916
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #21 : вторник, 13 октомври 2009 г., 23:02 ч. »
Не можах да разбера, какво имате предвид jesi .

Неактивен theater

• Активен потребител
  • Публикации: 128
  • Нас. място: Sofia, Bulgaria
  • http://
« Отговор #22 : сряда, 14 октомври 2009 г., 19:19 ч. »
производители=родители навярно.  :P

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
  • Публикации: 3 635
    • Моите аквариуми - описание, снимки и история.
« Отговор #23 : четвъртък, 15 октомври 2009 г., 07:31 ч. »
производители=родители навярно.  :P

Това ясно. Тук проблемът е в това, че едва ли не всеки трябвало да си "разработи собствена система" и то именно за "почти всички проблематични харацинови рибки". Подобно изказване, изтърсено ей така ни в клин, ни в ръкав, може би "цепи мрака" според автора си (макар че според мен не показва кой знае каква компетентност, даже напротив), но няма никаква практическа стойност.
"Там, где торжествует серость, к власти всегда приходят чёрные."
А. и Б. Стругацкие, "Трудно быть богом"

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 916
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #24 : четвъртък, 15 октомври 2009 г., 08:06 ч. »
Аз имам предвид, че едва ли има 1000 способа на развъждане, че всеки трябва да си открие за себе си своя начин. И нали сме тук да споделяме.
Лично аз предпочитам един отговор в като този на msp, бил той и противоположен като действие но идващ от гледна точка на опита. Излишно е да ескалираме темата.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #25 : четвъртък, 15 октомври 2009 г., 08:47 ч. »
Именно, Цецо, именно - и аз това имам предвид.

Неактивен msp

• Активен потребител
« Отговор #26 : четвъртък, 15 октомври 2009 г., 11:02 ч. »
Аз имам предвид, че едва ли има 1000 способа на развъждане, че всеки трябва да си открие за себе си своя начин. И нали сме тук да споделяме.
Лично аз предпочитам един отговор в като този на msp, бил той и противоположен като действие но идващ от гледна точка на опита. Излишно е да ескалираме темата.

Няма нищо "противоположно" и нищо специално. Успешно хвърлящите чифтове неони се отглеждат при оптимални условия - температура, храна, сезонно периодично зареждане и т.н. 

Не се напрягайте излишно, инесито не е толкова проблемна риба. Единствено ме озори едно време диамантеното и голд инеси - доста по-кекави риби се оказаха.

--------------------
memento mori ...

Неактивен jesi

• Активен потребител
« Отговор #27 : четвъртък, 15 октомври 2009 г., 14:48 ч. »
  С риск да ме обвините в некомпетентност , твърдя  че неправилно отгледаните производители    са ПРИЧИНА  НОМЕР 1  за неуспехи в размножоването на всички аквариумни риби . За мен е важно това да достигне до по ммладите колеги .Акцентира се на условията в размн. вани . Те наистина са сходни ,но резултатите винаги са различни .Не твърдя че обикнов. неон е особен проблем за София но колко акваристи правят 1000 бр. от 10 зареждания .И още нещо.В някои      зоомагазини рибите вегетерат с месеци атакувани от нитрити .

Неактивен Kratun

• Aquaportal мениджър
« Отговор #28 : четвъртък, 15 октомври 2009 г., 15:11 ч. »
Здравей и от мен!
Няма да обвиняваме никого в некомпетентност. Дай малко повече информация за това как точно си подбираш "производителите". Ако имаш нещо по-специфично и непубликувано тук - сега е момента да го кажеш и ще допълним данните за рибката. Това е право, да не казвам задължение, на всички потребители във форума. Няма друг начин да подобряваме базата. Разбираемо е повечето от нас да четат, да черпят опит, но от друга страна - несподелените успехи са си на границата с егоизма. Не се отнася за хората, които си изкарват прехраната с акваристика. При тях нещата стоят по друг начин.

Неактивен Boby_

• Цихлидиот
  • Aquaportal мениджър
« Отговор #29 : четвъртък, 15 октомври 2009 г., 15:51 ч. »
  С риск да ме обвините в некомпетентност , твърдя  че неправилно отгледаните производители    са ПРИЧИНА  НОМЕР 1  за неуспехи в размножоването на всички аквариумни риби . За мен е важно това да достигне до по ммладите колеги .Акцентира се на условията в размн. вани . Те наистина са сходни ,но резултатите винаги са различни .Не твърдя че обикнов. неон е особен проблем за София но колко акваристи правят 1000 бр. от 10 зареждания .И още нещо.В някои      зоомагазини рибите вегетерат с месеци атакувани от нитрити .

Далеч съм от мисълта да обвинявам някого в некомпетентност. Имах предвид друго - твърдението, че всеки трябва да си създаде собствена и различна система е несериозно. Всеки вид си има определени потребности и те са едни и същи, независимо кой ги отглежда и се опитва да ги развъжда. Разбираш възражението ми, надявам се.

Неактивен msp

• Активен потребител
« Отговор #30 : четвъртък, 15 октомври 2009 г., 21:36 ч. »

jesi привет, казваш ни че слънцето изгрява от изток, няма лошо.

Сори но въобще не съм съгласен с теб. Твърдя, че за развъждането на инесито са важни всички фактори. Не бих казал, че някой е по-важен от друг като, безспорно, правилно отгледани и разработени чифтове дават максимален приплод.
Но така ли ще е ако същите риби се заредят в неподходяща вода, не се погрижим за отстраняването на неоплодените хайверни зърна, личинките как ще са на неподходяща температура или в огромна вана с високо ниво на водата, фототаксис и захранване и т.н.
 А който разчита на риби взети от някой магазин ... може и да има късмет, но това е друга приказка.   

--------------------------
От десет чифта 1000 не ми се е случвало да извадя, но от четири съм броил до 750. ;)   

--------------------
memento mori ...

Неактивен jesi

• Активен потребител
« Отговор #31 : петък, 16 октомври 2009 г., 21:42 ч. »
 Когато реша че ще се занимавам с определен вид ги взимам директно от производителя и то от тях.Взимам не по малко от 7 бр. на възраст около 3 месеца .Когато търся по рядко срещани видове купувам от всякъде единични бр. и винаги съжалявам .Обикновено такива чифтове са слабопродуктивни но поне запазвам вида . Сега отглеждам два мъжки розови фантома и шансовете да намеря женски не са големи. Предполагам че и червеният фантом е намалял .Преди години в мой приятел изчезнаха последните наностом. трифасциатус . Съзнавам че повечето неща които казвам са банални ноакваристиката се крепи на много такива подробности

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.