Автор Тема: Първи аквариум  (Прочетено 13214 Пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглеждат тази тема.

Неактивен addicted

• Активен потребител
  • Публикации: 71
Първи аквариум
« : четвъртък, 02 юли 2015 г., 17:09 ч. »
Здравейте.Един приятел ми подари аквариум и искам да се консултирам с вас.Значи аквариума е малка свера с обем около 10 литра, на дъното му има едри камъни около 4-5 см диаметър и едно искуствено растение.Налях го с вода и преседя два дни така, след това сипах една капачка от един лилав препарат който ми препоръчаха в магазина, след час пуснах рибките. Рибките ми бяха три трихогастера, единият златист, другите два сини.Единият син на третият ден му излезе червеникаво петно около дясната перка, започна да се държи странно и умря. Сега са само два и са привидно жизнени, движат се нормално и се хранят нормално. Предполагам че трихогастера който умря се е наранил на някой от камъните или на растението, защото то си е пластмаса. Според продавача в магазина тези рибки не се нуждаят от помпичка за въздух, но аз се чудя дали да не купя една с камъче да прави мехурчета? Има ли смисъл пак да си купувам трети трихогастер, или аквариума ми е малък за три броя? Могат ли други рибки да живеят с трихогастрите, примерно неонки, или ми е твърде малък аквариума? Да махна ли камъните и на тяхно място да сложа грунд?
Може да задавам глупави въпроси, но днес ми е 6-ти ден откакто отгледам плуващи питомци и много неща не са ми ясни, пък не искам да ги уморя.

Неактивен malomir

• Rock'n'Roll аквадемик, аквахолик
  • Aquaportal меринджей
  • Публикации: 6 872
  • Нас. място: Варна
  • Българкият сайт за атерини
    • www.rainbowfishbg.com
Отг: Първи аквариум
« Отговор #1 : четвъртък, 02 юли 2015 г., 23:28 ч. »
Здравей!
Понеже съм във форумите за рибки от поне 10 години и ми е ясно как ще реагираш, като прочетеш отговора ми. Но за съжаление така стоят нещата. Само да ти кажа, че тук ще научиш неща, които никой, никога няма да ти каже в магазините.
Че така:
Това кръглото нещенце го изпразни и го хвърли на боклука или примерно, може да сложиш сухи цветя в него, изглежда добре.
Както ти казваш това не е аквариум, а малка сфера. Рибите се гледат в аквариуми. В тях се създават условия, които всяко живо същество изисква, за да бъде щастливо и да живее по-дълго. За трихогастерите едното условие е да има аквариум с вместимост поне 100 литра. В момента си ги обрекъл на 100 %, сигурна смърт. Ще ти пусна малко линкове, от които можеш да прочетеш необходимата информация. Дали ще я вземеш насериозно или не си е твоя работа. Ако искаш обаче да създадеш добри условия, ще трябва да се съобразиш с нея.
Успех и ако има нещо неясно, питай смело.

Профил на Трихогастрите:
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=134
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=132
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=203
http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=126

Малко информация за първи аквариум:
http://www.aquaportal.bg/forum/vuprosi-na-nachinaeshti-akvaristi/t12326/
http://www.aquaportal.bg/forum/vuprosi-na-nachinaeshti-akvaristi/startirane-na-azoten-tsikl-v-akvarium-s-ribki!/
http://www.aquaportal.bg/forum/vuprosi-na-nachinaeshti-akvaristi/kak-da-startirame-akvarium-i-da-go-poddrzhame-ot-a-do-ya/

Неактивен addicted

• Активен потребител
« Отговор #2 : петък, 03 юли 2015 г., 07:22 ч. »
Четох ги тези неща, и ми е ясно че сверата е малка и вобще не трябваше да пускам рибки вътре. Идеята е как да ги запазя живи и в добро здраве докато събера пари за голям аквариум, те хич не са евтини, пък никога не съм очаквал че ще ми хареса да се грижа за рибки. Да им купя ли помпичка за въздух, и да посипя ли дъното с грунд?

Неактивен geshi

• Активен потребител
  • Публикации: 1 498
  • Нас. място: Враца
  • Ъ ъ ъ кво пипнах,че тръгна?
« Отговор #3 : петък, 03 юли 2015 г., 11:41 ч. »
По-добре ги дай на приятел докато си набавиш всичко. Ти да пуснеш въздух те ще оцелеят, ама това живот ли е?

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #4 : петък, 03 юли 2015 г., 12:20 ч. »
Идеята е, че няма как да ги запазиш живи в това нещенце. Помпичка с въздух е помпичка с въздух. Аз ти говоря за филтрация. Грунда по дъното е за декорация и засяване на растения, за които пък се иска светлина и т.н. То с нищо няма да ти помогне за подобряването на условията в това съдче.

Неактивен aquaworld

• Активен потребител
  • Публикации: 1 574
  • Нас. място: гр.София
    • Аква свят
« Отговор #5 : петък, 03 юли 2015 г., 13:24 ч. »
 :spam:
... Само да ти кажа, че тук ще научиш неща, които никой, никога няма да ти каже в магазините...

А, Цецо, не така с лошо!  :diablo:
Надявам се, че не сме единствения магазин, в който дават ясна информация защо сферата е всичко друго, но не и аквариум. Със сигурност също знам как се приема това от масовия потребител, и как отиват в първия търговски обект да си закупят точно такъв, най-често в магазини за домашни потреби, където предлагат разнообразие от такива. Вероятно изхождат от факта, че ние не поддържаме сфери и затова им ги разправяме тези..., знам ли. ???

И вчера писах, писах всичкото това, което ти си отговорил на addicted, с други думи, разбира се, но нета изчезна "безкрайно" и поста ми се затри...

Сега по същество...
addicted, ако нямаш приятел с подходящ аквариум да му дадеш рибите, докато осигуриш такъв, пробвай да ги занесеш в магазина, защото няма начин да ги гледаш там, особено за по-дълъг период от време. :ok: Това би било най-разумно в твоя случай.

Неактивен addicted

• Активен потребител
« Отговор #6 : петък, 03 юли 2015 г., 16:46 ч. »
Намерих по голям съд, 40 литра помпа с флейта и 200 литра дебит, грунд и за това ми стигат възможностите. Отивам за една 10 левова масичка от икеа че няма каде да го сложа и го пълня. Ще измия грунда. Въпроса е кога мога да преместя трихогастрите?

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #7 : петък, 03 юли 2015 г., 16:57 ч. »
Това е значително по-добре. Сега ги премести веднага. По-лошо от това да са там, няма накъде. Като предупреждавам, че няма никаква гаранция, че ще оцелеят. Риби не се слагат в новостартиран аквариум.

Неактивен addicted

• Активен потребител
« Отговор #8 : петък, 03 юли 2015 г., 18:56 ч. »
Още не съм го напълнил, но хлора няма ли да ги убие ако веднага ги преместя

Неактивен addicted

• Активен потребител
« Отговор #9 : петък, 03 юли 2015 г., 19:59 ч. »
Напълних го и сега чакам да се темперира водата. Сипах някав препарат на базата на алое вера, който би трябвало да оправя чешмяната вода.Смятам кохато водата се стопли да ги местя.

Неактивен geshi

• Активен потребител
  • Публикации: 1 498
  • Нас. място: Враца
  • Ъ ъ ъ кво пипнах,че тръгна?
« Отговор #10 : петък, 03 юли 2015 г., 20:16 ч. »
С тоя хъс ще стане аквариат от теб усещам, сега почвай да четеш за азотен цикъл и действай.
Успех в това хоби.

Неактивен addicted

• Активен потребител
« Отговор #11 : петък, 03 юли 2015 г., 20:38 ч. »
Четох за азотния цикъл, ама ме наплашихте че ще измрът рибките в малкия буркан та затова немога да чакам много време. Верно купих ги по 2,50 ама не с цел даги уморя. Още ми се струва студена водата. А помпата с флейтата дали няма да ги плаши, те нали дишат на повърхноста?

Неактивен addicted

• Активен потребител
« Отговор #12 : петък, 03 юли 2015 г., 21:58 ч. »
Момчета мразете ме... Уморих си рибките. Толкова ме е яд сега че направо ми иде да тресна аквариума с чука. Цяла сеемица ги гледам в малкия буркан а в големия умряха за една минута. Водата се беше стоплила, седя три часа, помпичка си имат всичко трябваше да е наред ама... Сигурно дори малката температурна разлика им е докарала голям шок. Предполагам че неможе да е от помпата с флейтата, която прави доста силно течение на повърхноста. И така, сега освен да си чакам месец за азотния цикъл какво друго ми остава да направя? Помпата да работи ли и трябва ли да имам посадени растения, щото сега нямам?

Неактивен St. Anger

• Активен потребител
  • Публикации: 63
  • Нас. място: София
  • St. Anger Round My Neck...
    • st.anger.free.bg
« Отговор #13 : петък, 03 юли 2015 г., 23:16 ч. »
Споко бе, пич. Никой не те мрази. Объркало се е нещо и са си отишли рибетата. Цецо ти написа, че в оная сфера ефекта щеше да е същия. А ако питаш какво се е объркало... може да е какво ли не. Мръсен грунд, прясна вода, хлор, липса на азотен цикъл, различни pH, нитрати, температурна разлика повече от 2 градуса и кой знае още какво. Няма нищо лошо да си начинаещ, всички сме били такива, всички сме бъркали, на всички са ни умирали риби. Ти си даже щастливец, защото сега има толкова достъпна информация и можеш да четеш и да питаш. Преди 15 години нямаше толкова инфо, нямаше нет, нямаше форуми... четяхме едни книги и толкова. Няма да се отчайваш и нищо няма да чупиш (освен сферата - нея може :) ). Не бързай, почети още малко, тъкмо ще посъбереш парички и ще направиш каквото си решил. Горе главата и давай напред!

Неактивен malomir

• Aquaportal меринджей
    • www.rainbowfishbg.com
« Отговор #14 : събота, 04 юли 2015 г., 04:39 ч. »
в големия умряха за една минута.

Само да ти кажа, че това не е голям аквариум. Това е малко по-малък от минимума за отглеждане на каквито и да е рибки. Рибите са били взели-дали още в онова нещенце дето си ги държал. Просто не са могли да преживеят и още един стрес. Всичко е ок и нормално. От тук нататък чети каквото ти пуснах и действай. Пак те съветвам: намери стар аквариум и вземи вода от него, Нататък е лесно.

Aqua World 55 Astario

Rainbowfish България Retro Club Varna Live Club

Бърз конвертор
oF ◄► oC ин. ◄► см. гал. ◄► л.